Мизар

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Немате појма како се чувствував на првото слушање на "Сина соба" коа го купив "Поглед кон цветната градина" Да се слушне Горан со оној негов препознатлив глас после толку години е прајслес!

Песните се горе-долу одлични, особено веќе спомнатата Сина Соба, па Бог, Нож,Ѕид и Ден.

Е сега, не сум фан на обработки, така да најлошите песни на албумот се токму Франкуската, Англиската, а и Германската верзија на Почесна Стрелба.
Во секој случај се надевам дека ова сепак нема да биде нивната "лебедова песна", и дека ке издадат уште некој албум додека сеуште имаат креативна енергија.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
114
Поени од реакции
4
Танески дефинитивно е ненадминат вокалист во стилот кој го фураат со Мизар, секоја му чест. Сеа брзо им бев на свирка, имаат нов басист, али па супер отсвиреа. Новиот албум од критичарите, ( не од нашите, од оние од странство, Хрватска, Словенија ) доби солидни критики. Треба доста слушање за да легне било кој албум од Мизар, да се свари сето она што го носат во песната. А да, ќе заборавев Девојка од Бронза е химната на Мизар:)
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Мизар се плафон.
Поемотивен настап на бенд не сум видела до сега.
Танески е врховно божество.
Музиката им е безвременска и бездимензионална.
Не знам зошто али на Магла секогаш ми навираат солзички. За мене химни се Почесна Стрелба, Градот е Нем, Јуда и Магла. И Разговор со Слепите.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28

Прв пат македонски бенд (барем од она што сум информиран) да напише и да креира песна за Егејска Македонија. Со овој чекор само се бетонира уметничката вредност на Мизар. Според мене не надминлив македонски бенд.

Уживајте во спотот.

Мислам е Горан Трајковски на тракот.:salut:



Беломорска Македонија :salut:
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Нема шанса да не е Трајковски...ептен звучи на него!

Тој е бе ...Белооооооо мооооооореееее.... се осеќа татнежот.
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Ипак, не е. Пеењето е на мак. византиски хор Хорносини. Не веруем дека Трајковски некад би бил дел од Мизар. Затоа што го прашав, лично. :)
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Можда можда. Интересно е сепак музичето.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Епа добри се ми се допаѓа комбинацијата!
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Имат пеач. „Стариот“ Горан е. Освен и тој ако не искрши клечки.

Како и да е, наскоро ќе биде промоцијата на новиот албум :)

Детето и Белото Море

http://backstage.com.mk/daily/mizar-go-promoviraa-belo-more
ti kazuvam deka nemat pejac...
mizar e nisto povekje kao "one man band"
vokalite se od harmonisi

Материјалот за новиот албум, кој ќе биде насловен Детето и белото море, речиси е комплетно снимен, а сега се прават финалните доработки. Тоа што е најинтересно е дека, покрај стандардната постава на групата, како вокално засилување е и црковниот хор Хармосин, во кој членуваат повеќе домашни хорски и црковни пејачи.

Хорот Хармосин е најсоодветен за тоа што го правиме. Пеењето на момците одлично се вклопува во нашиот концепт. Едноставно тоа е хор што добро знае што ни треба нам - додава Чаповски.

Токму хорот ги дава потребната тежина и специфика на византискиот призвук, дополнет со моќните гитарско-ритмички делници. Секако тука повторно се и мрачните звуци што Мизар секогаш ги користи како подлога во своите песни.
 

DeepPurple

* Belly Fairy *
Член од
16 јануари 2009
Мислења
121
Поени од реакции
10
mizar се едни од најдобрите грипи о Македонија. а оваа песна е мн ибава
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Песнава е добра само.....Мн ми е некако флегматична
 

Kajgana Shop

На врв Bottom