Мигрантите низ Македонија

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Читам многу жалосливи сте према мигрантиве па земете помогнете му некако а не само преку тастатура ќе глумиме светци.Мене искрено воопшто не ми е ни жал ниту грев кога се во прашање муслимани кои се котат како глувци.Еден ден кога ќе се почувствуваат спремни и сигурни истите тие ќе се свртат против нас и тогаш ќе сватите дека за џабе сте ги жалеле.
Судбината да бидеме иселувани ја имаме и ние ама за нив не ви е жал бидејќи македончето е учено да си вади очи меѓу себе.Само за едно ми е жал, од ден на ден гледам се повеќе лицемери и неискрени луѓе кој по цел ден ќе те убедуваат дека се добри, жалосливи а уствари во душата гнијат, трулат.Ех мојата чудесна земја со уште почуден народ.
Оти ја користите оваа смешна реторика кога би те прашала ти дали некому имаш помогнато треба да си ги мериме ли кој колку има помогнато во пари и средства или? Луѓе кои помагаат не им требаат пофални зборови ни мерења со некому зошто ја водиш натаму дискусијата која е поентата - да им помагаме ли да слушнеш? Треба некоја плаката како доказ или како би го покажале помагањето имаш замисла?

Мене уште повеќе ми е жал што ние самите себе си како народ немаме со што да си помогнеме стотици броеви фрчат на Донации 2000 евра за дете од 18 години три месеци неможеме да собереме оти ти парите наместо за сиријците за децава ги пренасочуваш а трљаш муда по форуми. Гледаш колку е лесно со твојава реторика? И така до бесконечност.

Никој не вели да ти е жал или да им помагаш, темава вели затворил 100 души во логор оти му се може. Ти тоа го одобруваш или се згрозуваш како човек од постапката?

Дали ќе напаѓаат или не ние неможеме да претпоставиме. Плаќаме држава за тоа и 500 000 администрација со плата над 18 000 денари. Мислам дека тоа е нивна работа не наша или грешка сум во поделба на одговорности и безбедност? Или тие што им даваат вода на железница се криви?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Не дека одобрувам ама и па не паѓам во несвест како некој тука.И друго не додадов што па сите за у Немачка бегаат како не згреши некој за Африка или Азија.Се е ова осмислено да се раскотат насекаде за да си ја остварат нивната цел.Тоа дека неможеш да претпоставиш дали ќе нападнат еден ден не се прави дека си од Марс падната многу ти е јасно што изучуваат во нивните племиња.Кога ќе почни еден ден да ти гори ќе те поздравам и потсетам ако се има прилика.
Друго не ми извртувај администрација , грујо мујо, за нив не ме боли стапот. И омилениот ви Заев и БЦ да е со овие неможе да се справи.Целта за која живеат и за која би умреле е таа да владее муслиманството со Светот.
И не праќам смс си за помош многу превари се прават ама тоа е друга тема.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не дека одобрувам ама и па не паѓам во несвест како некој тука.И друго не додадов што па сите за у Немачка бегаат како не згреши некој за Африка или Азија.Се е ова осмислено да се раскотат насекаде за да си ја остварат нивната цел.Тоа дека неможеш да претпоставиш дали ќе нападнат еден ден не се прави дека си од Марс падната многу ти е јасно што изучуваат во нивните племиња.Кога ќе почни еден ден да ти гори ќе те поздравам и потсетам ако се има прилика.
Друго не ми извртувај администрација , грујо мујо, за нив не ме боли стапот. И омилениот ви Заев и БЦ да е со овие неможе да се справи.Целта за која живеат и за која би умреле е таа да владее муслиманството со Светот.
И не праќам смс си за помош многу превари се прават ама тоа е друга тема.
А кој паѓа у несвест дај цитат остај да прочитаме?

И како судиш онда за кој колку помогнал? Дај некоја стратегија онда твоја оти претходно го почна постот со: „Читам многу жалосливи сте према мигрантиве па земете помогнете му некако а не само преку тастатура ќе глумиме светци“ Одиш по куќи или како?
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Читај наназат ќе си препознаеш кој се жалопојците немам намера да цитирам ќе треба и со нив после да се објаснувам.

Никаде не судам кој колку помогнал само спомнав дека се млати само слама тука а на дело сме слаби општо како народ.Извини нешто ако те жегнав ама тоа е мое мислење немав намера некој да се притресува.

Некажа зошто бегаат во Европа и како врват граници како да не постојат.А јас за ебано Косово да појдам треба пасош да вадам.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Читај наназат ќе си препознаеш кој за жалопојците немам намера да цитирам ќе треба и со нив после да се објаснувам.

Никаде не судам кој колку помогнал само спомнав дека се млати само слама тука а на дело сме слаби општо како народ.Извини нешто ако те жегнав ама тоа е мое мислење немав намера некој да се притресува.
Можеш и да ме цитираш кога ми се обраќаш верувам не ширам алергија. Плус и оти сте како на боцки кога ќе ве цитира некој - спремни матер да ебете оти ве цитирал.

Јас жалопојки не видов, видов нормални коментари на луѓе кои се против насилници да си затворат робови со помош на државни служби за лична корист. Уште еднаш ќе те замолам да цитираш жалопојки од твојот светоглед за да имам претстава на што мислиш.

Ако сакаш се разбира да дискутираш ако не игнорирај ме.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас бев возрасен кога беше војната во СФРЈ, и знам и што се бегалци и што е да спасиш жива глава и кампови и заработки на војна и криза... кога хрватите нападнаа на Книн за да го освојат, многу Хрвати од Книн стигнаа бегајќи до Београд. Сабајле рано почна бомбардирање тие истрчуваат на улици се шири глас - БЕГАЈТЕЕ УБИВАААТ СЕ ПРЕД СЕБЕ... и тие во километарска колона на кај србија, по пиџами и влечки ни документи ни ништо... и стигнаа до србија па по логори па да докажат оти бегаа зошто како кога.... некои воопшто не се ни вратија. сега во истата таа војна во СФРЈ, мои приатели од Македонија, заминаа германија и седеа тами 2-3 години на финта “Избегавме од војна“ пошто нели имаа СФРЈ пасоши а се уште на запад не се знаеше доволно кој како кого убива ... и спечалија добра парица за тие 2-3 години додека се свестија германците па да удрат селекција кој стварно иди од воени региони а кој е дојден како хоштаплер
Не знам што ти е поентата на муабетот...Дека мигрантиве се глупи луѓе и не знаат да се снајдат пример како тебе во случај ако се случи војна во државава и од тие причини заслужуваат да страдаат?

Или пак нешто го докажуваш низ примери тоа колку "нашиот" човек е јак?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ева пати имам речено дека имам среќа што сум се родил во оваа држава.


Не знам што ти е поентата на муабетот...Дека мигрантиве се глупи луѓе и не знаат да се снајдат пример како тебе во случај ако се случи војна во државава и од тие причини заслужуваат да страдаат?

Или пак нешто го докажуваш низ примери тоа колку "нашиот" човек е јак?
нене никако
Тие се луѓе коцкари кои имаат слаба карта али сакаат да блефираат
Пример ете се случува војна негде околу тебе страшно нешто, се разурнуваат домови, гинат твои приатели и комшии, некако ти , жената и малото дете успевате да се извлечите од тој ужас, нешто со молење нешто со криење нешто со подмитување... и накако стигнувате до безбедно место, камп каде ви нудат храна, вода, медицинска помош, шатор... додека трае војната или се најде некое решение... и ти гледаш малото детенце и жената и велиш, ај бе да ризикуваме да одиме до Шведска пешки таму поубај услови има. Или добиваш или губиш.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
нене никако
Тие се луѓе коцкари кои имаат слаба карта али сакаат да блефираат
Пример ете се случува војна негде околу тебе страшно нешто, се разурнуваат домови, гинат твои приатели и комшии, некако ти , жената и малото дете успевате да се извлечите од тој ужас, нешто со молење нешто со криење нешто со подмитување... и накако стигнувате до безбедно место, камп каде ви нудат храна, вода, медицинска помош, шатор... додека трае војната или се најде некое решение... и ти гледаш малото детенце и жената и велиш, ај бе да ризикуваме да одиме до Шведска пешки таму поубај услови има. Или добиваш или губиш.
Ова е војна без крај кај нив,затоа и ги напуштаат камповите. Војнава трае неколку години во сирија,чекале вајда па сватиле дека ќе умрат чекајки.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
... и накако стигнувате до безбедно место, камп каде ви нудат храна, вода, медицинска помош, шатор
Абе не се тие кампови алл инклузив ко ние што ги прибравме косоварите и што ги раневме со банани и после со авиони што ги преселувавме до саканата дестинација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Абе не се тие кампови алл инклузив ко ние што ги прибравме косоварите и што ги раневме со банани и после со авиони што ги преселувавме до саканата дестинација.
E тогаш нека пешачат 5000 километри до Шведска нелегално
Исто ко да му кажеш на некој Брат немаш работа - засади си мариуана во дворо па ако наебиш ради тоа... то е....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Да појдеме од хуманоста..

На повеќето од овие луѓе мотивите не се тероризам и криминал, за тие луѓе и да не се бегалци од војна не е човечки да се однесува некој така со нив. Поготово за тоа однесување да земе пример од некој кој се однесува крвнички кон нив. А оние чиј мотив е тероризам и криминал, они си наоѓаат сигурни рути, истите тие што ги малтретираат останатите им помагаат на криминалците и терористите.

Тоа што ми пречи во репортажата е тоа што никој таму не нагласи дека тие што им го прават ова на тие луѓе повеќето се Албански криминални банди од Липково, пошто вака како што е поставено се гради мошне лоша слика за државава, мада и полицијата има голема одговорност што дозволува вакво нешто нечовечно да се случува на територијата на нашата држава.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Може д акажат дека било и центар на нив омилената ОВК
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
E тогаш нека пешачат 5000 километри до Шведска нелегално
Исто ко да му кажеш на некој Брат немаш работа - засади си мариуана во дворо па ако наебиш ради тоа... то е....
Шо те чуди? Цел Велес отиде во Франкфурт нелегално,и тоа да продаваат дрога, со задолжително лежење затвор, па никој не се предомисли. Тебе те чуди за некои луѓе што домот им го уништиле, пола фамилија силувана,убиена ...и зошто одел до Шведска...па нема више што да изгуби ете ради тоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Шо те чуди? Цел Велес отиде во Франкфурт нелегално,и тоа да продаваат дрога, со задолжително лежење затвор, па никој не се предомисли. Тебе те чуди за некои луѓе што домот им го уништиле, пола фамилија силувана,убиена ...и зошто одел до Шведска...па нема више што да изгуби ете ради тоа.
ма не ме чуди само велам дека то шо му се случува е очекувано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom