Мигрантите низ Македонија

Т

Триптико

Гостин
Која е Атина да "убедува"? Можам јас "да те убедам" со кого да пиеш кафе и да го викнеш дома, или само ти го кажуваш тоа? Ај што ве гледам смешни. Атина ќе убедувала. Бре! А нашиве абдали, ако прифатат...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Napetosti na balkanskoj ruti: Kaos na makedonskoj granici

http://www.24sata.hr/news/napetosti-na-balkanskoj-ruti-na-makedonskoj-granici-kaos-462295


Makedonci u zemlju ne puštaju Afgansitance koji pak zbog toga spriječavaju Iračane i Sirijce za prijeđu granicu.

Afganistanci kažu da im je plan prijeći granicu ili tu umrijeti. Ne se žele vratiti u svoju zemlju jer su laka meta talibanima, kažu.

Strože kontrole znače i da izbjeglice u Srbiju odsad mogu ući samo s fotografijom i potvrdom s pečatom koju dobiju na makedonsko-grčkoj granici. Na makedonsku granicu vratilo se 614 migranata koje je vratila Srbija te 350 koje su vratile hrvatske vlasti. U tranzitnom kampu uz grčko-makedonsku granicu tako se sada nalazi 2000 ljudi, a kamp ih može primiti 1000.

ова 614 и 350 е пи*кин дим... што праиме ако вратат Австрија, да не кажувам Германија :eek: ...

и ги прими ли Грција овие 614 + 350 :mad:??
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
LGBTUFOQW абе каци ти ? :pos: Љубим ти лептир машниче :D


Во несврзан разговор со еден лик кој се декларира дека е геј почнавме да збориме за мигрантиве. Беше исклучително против доаѓање на мигранти кои имаат нула толеранција према ЛГБТ , и ми рече ако се случи тоа лошо им се пишува на нив како општествена група.[DOUBLEPOST=1456182421][/DOUBLEPOST]
Која е Атина да "убедува"? Можам јас "да те убедам" со кого да пиеш кафе и да го викнеш дома, или само ти го кажуваш тоа? Ај што ве гледам смешни. Атина ќе убедувала. Бре! А нашиве абдали, ако прифатат...
Јас кога гледам од аспект врз база на национална кауза, мило би ми било што Атињаните ќе си имаат големи проблеми и судири со нив, посебно во Атина и во населените делови во Солун каде живеат такви како оној сонародникот на .Realen кој јадеше г***a за Македонија. Би сакал Атина која гори од анархистите да биде во рушевини од мигрантите. Истото им го посакувам, и тоа 100кратно повеќе да им се случи и на сите тие кои тоа и го посакуваат на Македонија.

Но кога гледаме подалеку, и да не бидеме со кратковидност како што кажав во текстот погоре, од национална кауза од база на безбедносен аспект и национален интересен, на нас не ни одговара територијата од Атина до Пелопонез и покраината под контрола на Атина, Македонија со главен град Солун, да стане резерват за мигрантите бидејќи, Грција е во голема финансиска криза и поради тоа ќе неможе вечно да ја контролира миграцијата на нивна територија бидејќи оваа година се најавуваат 3 милиони мигранти за влез во Европа. Сето тоа би се прелело и кон Албанија и кон Бугарија, а првично кон Македонија. Затоа железен ѕид треба да се подигне и на грчко турската граница, и да се засилат контролите на крајбрежната стража со тимови од останатите држави.

Инаку имам неколку интересни предлози кои се жал само илузија, ама би сакал да ги споделам

Прво за да се ослободи дел од товарот на АРМ, да се исплатат и изедначат заостанатите дневници на војниците ангажирани на граница со тие на полицајците. И да им се зголемат платите и подобрат условите како за тие во касарните така и за тие на границите.Буџетот на МО, да се измени така што парите кои непотребно се трошат за непотребни глупости, дел од тие да се префрлат за купување разновидна опрема која им е неопходна за непречена работа таму бидејќи како што знам им е неопходна.

Второ, да се формира единица под команда на АРМ како еден вид на невооружена граѓанска Милиција, опремена со цивилни теренски возила но инсталирани ноќни термални камери и составена од демобилизирани луѓе кои имаат служено воен рок, каде што би биле поделени во чети во кои би имало по четири професионални војници вклучувајќи во тие со чин кои би им пренесувал наредби, додека милицијата која ја водат заедно со нив ќе патролираат долж границата и би служеле како еден вид на испомош и покривање на граничната линија, а војниците кои ги придружуваат обавезно би биле вооружени со формациско оружје. Голем број на луѓе од кои би се формирала оваа граѓанска милиција би била составена од млади кои се без работа, а кои од Агенцијата за Вработување се водат како активни баратели на работа и кои се евидентирани дека служеле воен рок, и се изврши обавезна проверка од МВР и АРМ, за неосудуваност и останати криминални активности, каде од нив би се формирала таа милиција, со што за нив би било обезбедено сместување, храна и договор на дело кој би се потпишувал секој месец од секој од нив ако сака да продолжи со тој ангажман и би се давало на секој од нив од 20 до 25 000 ден. основна плата како што моментално е функционирањето и моделот со волонтерите односно членовите од Црвен Крст ангажирани на Табановце и Гевгелија. Финансиски средства за сево ова треба да се побара од ЕУ. Со ова би се ослободил дел од товарот на капацитетите на АРМ и МВР.[DOUBLEPOST=1456182919][/DOUBLEPOST]
Паметно вика човекот, јас од кога сум на форумов член од 2010 година кога ќе има некоја слична или ваква тема, секогаш го викам тоа дека Македонецот треба да се наоружа.

Јас се водам по едно правило кое би требало да биде правило за секој кој се чувствува како Македонец.

 
Последно уредено:

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Во несврзан разговор со еден лик кој се декларира дека е геј почнавме да збориме за мигрантиве. Беше исклучително против доаѓање на мигранти кои имаат нула толеранција према ЛГБТ , и ми рече ако се случи тоа лошо им се пишува на нив како општествена група.[DOUBLEPOST=1456182421][/DOUBLEPOST]

Јас кога гледам од аспект врз база на национална кауза, мило би ми било што Атињаните ќе си имаат големи проблеми и судири со нив, посебно во Атина и во населените делови во Солун каде живеат такви како оној сонародникот на .Realen кој јадеше г***a за Македонија. Би сакал Атина која гори од анархистите да биде во рушевини од мигрантите. Истото им го посакувам, и тоа 100кратно повеќе да им се случи и на сите тие кои тоа и го посакуваат на Македонија.

Но кога гледаме подалеку, и да не бидеме со кратковидност како што кажав во текстот погоре, од национална кауза од база на безбедносен аспект и национален интересен, на нас не ни одговара територијата од Атина до Пелопонез и покраината под контрола на Атина, Македонија со главен град Солун, да стане резерват за мигрантите бидејќи, Грција е во голема финансиска криза и поради тоа ќе неможе вечно да ја контролира миграцијата на нивна територија бидејќи оваа година се најавуваат 3 милиони мигранти за влез во Европа. Сето тоа би се прелело и кон Албанија и кон Бугарија, а првично кон Македонија. Затоа железен ѕид треба да се подигне и на грчко турската граница, и да се засилат контролите на крајбрежната стража со тимови од останатите држави.

Инаку имам неколку интересни предлози кои се жал само илузија, ама би сакал да ги споделам

Прво за да се ослободи дел од товарот на АРМ, да се исплатат и изедначат заостанатите дневници на војниците ангажирани на граница со тие на полицајците. И да им се зголемат платите и подобрат условите како за тие во касарните така и за тие на границите.Буџетот на МО, да се измени така што парите кои непотребно се трошат за непотребни глупости, дел од тие да се префрлат за купување разновидна опрема која им е неопходна за непречена работа таму бидејќи како што знам им е неопходна.

Второ, да се формира единица под команда на АРМ како еден вид на невооружена граѓанска Милиција, опремена со цивилни теренски возила но инсталирани ноќни термални камери и составена од демобилизирани луѓе кои имаат служено воен рок, каде што би биле поделени во чети во кои би имало по четири професионални војници вклучувајќи во тие со чин кои би им пренесувал наредби, додека милицијата која ја водат заедно со нив ќе патролираат долж границата и би служеле како еден вид на испомош и покривање на граничната линија, а војниците кои ги придружуваат обавезно би биле вооружени со формациско оружје. Голем број на луѓе од кои би се формирала оваа граѓанска милиција би била составена од млади кои се без работа, а кои од Агенцијата за Вработување се водат како активни баратели на работа и кои се евидентирани дека служеле воен рок, и се изврши обавезна проверка од МВР и АРМ, за неосудуваност и останати криминални активности, каде од нив би се формирала таа милиција, со што за нив би било обезбедено сместување, храна и договор на дело кој би се потпишувал секој месец од секој од нив ако сака да продолжи со тој ангажман и би се давало на секој од нив од 20 до 25 000 ден. основна плата како што моментално е функционирањето и моделот со волонтерите односно членовите од Црвен Крст ангажирани на Табановце и Гевгелија. Финансиски средства за сево ова треба да се побара од ЕУ. Со ова би се ослободил дел од товарот на капацитетите на АРМ и МВР.[DOUBLEPOST=1456182919][/DOUBLEPOST]

Паметно вика човекот, јас од кога сум на форумов член од 2010 година кога ќе има некоја слична или ваква тема, секогаш го викам тоа дека Македонецот треба да се наоружа.

Јас се водам по едно правило кое би требало да биде правило за секој кој се чувствува како Македонец.

И што ако во Америка сите имаме оружје коа владата не ебе секој ден, не шпионира постојано и ред други работи. Ова е убава изрека од Џорџ Вашингтон, но и помина рокот. Во негово време држеше вода, сега во ова модерно време и технологија со која располага владата може што сака да ни прави.

Инаку ја гледав емисијата на Ефтов која ја најавуваше дека ке биде за мигрантите и можноста за градење камп на Криволак. Се разочарав скроз, буквално не измами и обработуваше за власта, како Јанева била крива за се, Зајко Мајко....Многу малку -скоро ништо не кажа за Мигрантите. Поентата на ова ми е дека дури и кога ваква закана ни е дојдена на граница и во земјата власта го користи тоа прашање да привлече гледачи на кој ке им ја шири својата пропаганда. И додека сите земји гледаат како да се заштитат дури и растурената Грција, нашите партиии очите си ги вадат....едните да останат на власт и да продолжат со мафијашкото владеење а другите се ке направат да дојдат на власт. Истото се случи и во 2001вата. УЧК ни стигна до Скопје а вмро и сдсм се местеа и си ставаа сопки еден на друг.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
И што ако во Америка сите имаме оружје коа владата не ебе секој ден, не шпионира постојано и ред други работи. Ова е убава изрека од Џорџ Вашингтон, но и помина рокот. Во негово време држеше вода, сега во ова модерно време и технологија со која располага владата може што сака да ни прави
Мислев за оружје за лична заштита и локална организирана група

 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
МОЖНО Е И ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦАТА СО ГРЦИЈА
http://www.vest.mk/?ItemID=7A3D02A278118C46A59ABCF7C82C531C
њама предсезонски одмори, ама и вилите и јахтите на буџите ќе зврчат празни ... ќе мора пак како 2001, сите ко сардини во Охрид, Преспа, Дојран...
 
Т

Триптико

Гостин
Демек ти му се ситиш на Македонецот што ќе му го земат и тој мизерен одмор што (некои можат) може да си го дозволи? Марш говедо!
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Мислев за оружје за лична заштита и локална организирана група

E за тоа ДА - Потполно се согласувам

Анадер деј ин Јуропа

https://www.youtube.com/watch?v=cYfnU4gkkUU[DOUBLEPOST=1456303012][/DOUBLEPOST]Вака у Америка дали ке прааат, секоја будала е навооружана, лично сум видел луге у кола у гепек си носат со нив пушки налик на оние што армијата ги користеше во Ирак. Така да ке гинат коо глувци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Демек ти му се ситиш на Македонецот што ќе му го земат и тој мизерен одмор што (некои можат) може да си го дозволи? Марш говедо!
nema gaga odmori, izbori će ima ... a se sitam za vilite i jahtite...[DOUBLEPOST=1456313723][/DOUBLEPOST]UN optužio Austriju i balkanske zemlje za migracijski "kaos"
ама не смее да го осуди најголемиот виновник, за соборувањето на Хусеин, Мубарак, Гадафи и сега во тек на Асад ...
 
Последно уредено:

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
25.02.2016, 17:10
ЗА ЗАШТИТА НА ГРАНИЦИТЕ ОД БЕГАЛЦИТЕ
УНГАРИЈА ГО ЗГОЛЕМУВА ПРОИЗВОДСТВОТО НА БОДЛИКАВА ЖИЦА

http://www.vest.mk/?ItemID=D3AC890D08B2D740B50A567CE6AAE761
штета што напалмот не смее да се користи,да сум претседател на еден ден или некој мултимилијардер би купил доволна количина за сите да ги снема за пола саат.Па после стап у гз нека ми бутаат,ќе прифатам.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.576
Поени од реакции
5.845
Убав тој......

Иванов е еден од најзаслужните во справување со бегалската криза
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов е еден од најзаслужните во справување со бегалската криза, оценува реномираниот германски весник Шпигел во опсежната анализа

 

Kajgana Shop

На врв Bottom