Ме сакаш?

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
Vo vrskava so decko mi mozam da mu kazam i da go prasam sto sakam, a ne li pak dali me saka.Ama kako sto kaza i ti ova e drugo. Sepak interesno bese na pocetokot koga idevme 3dena i se skaravme. Mi se javi i mi rece deka me saka...Drugarka mi se raznezni a jas se iznasmeav i ne mu poveruvav ni najmalku.Potoa me prasa dali i jas go sakam a jas molcev. Sepak se smirivme i za nekolku dena i jas gi izustiv onie volsebni zborcinja-TE SAKAM.
Inaku Te sakam se teski zborovi i zatoa ne treba da se izgovaraat naprazno.Treba da go cuvstvuvas toa a so zborovite i partnerot da go pocuvstvuva toa
p.s. Sakajte i dozvolete da bidete sakani zatoa sto ljubovta e volsebna
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Уфф....нема шанси да прашам МЕ САКАШ ЛИ ? едноставно не сум таков тип во последно време што лесно искажува чуства.Инаку ме прашувале и зависи од моментот кога ме прашале тогаш кога навистина го сакам веднаш кажувам ама има мигови кога се двоумам кога не сум сигурна и кога ме праша уфффф си викам зини земјо голтни ме.И веднаш гледам некако да се извлечам:kesa::kesa:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mi go ima postaveno srckoto moj premnogu pati,ne pamtam tocno no i jas go imam postaveno istoto i voopsto ne mi bese tesko:back:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Мене ми е глупаво да го прашувам ова :toe: сепак треба да ти дојде моментот за да го кажеш тоа,а не да бараш и прашуваш некој друг на сила да каже нешто што не го мисли
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
паметно, тоа само ке си дојде ако навистина имаш чуства према некој а не е убаво насила да го кажуваш, боље биди искрен неголи ајде ради реда, оти после ке ти дојдат еден куп рпоблеми
:wink::wink:
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
da kazam te sakam, ne mi tesko ako toa e taka, no ako ne e.. kazuvam ne..
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Многу незгодно прашање.
Не зборувам нормално за долги врски кај што она - Те сакам е кажано милион пати и каде што односот помеѓу партнерите е така изграден да не претставува проблем ни ова прашање ни одговорот на истото.
Но што би одговориле вие доколку па и не сте баш заљубени во партнерот?
Или ако никогаш претходно не сте го кажале тоа - Те сакам - без разлика колку многу и колку долго сте заљубени?
Како го разбирате како прашање? И нормално колку го прифаќате?..
Сте го поставиле некогаш? Или ви било поставено?
Глупава ситуација би била да ме прашаат доколку немам чувства кон личноста. И не би одговорила позитивно, секогаш сум директна. Што би се случило доколку за брзо треба да се прекине врската од моја страна, како наеднаш љубовта исчезнала? Не ми е во ред да лажам за тие работи, лажна надеж на некој (кој сака) не се дава. Се` со време.

Нејсе, не сум го поставила. Не ни планирам. Мразам да влечам со клешти зборови од уста или да напињам за такви ствари. Ако е потребно, тој сам ќе го докаже тоа. Уосталом зборовите „те сакам“ не се секогаш доказ за нечија љубов.:)
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Ме сакаш???? па сум го поставила ама никогаш сериозно туку на шала, онака да видам реакција,иако и ми одговориле со Те сакам ама никогаш не сум се почувствувала така.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
А „љубов“ и „цврсто убедени“ не идат во иста реченица. Се во врска со љубовта е поврзано со несигурност и неконкретни емотивни состојби.
:bravo:

Неверојатно е колку се согласувам со погоре напишаното. Колку повеќе љубовта има време да се развива, толку работите стануваат понесигурни и позамрсени. Затоа, совет: заљубувајте се млади! :)

А прашањето ми било поставувано и јас сум го поставувал. И сум давал одговори (и позитивни и негативни) и сум примал одговори (и позитивни и негативни). На крајот се сведдува на тоа дека самото прашање е залудно, бидејќи љубовта е состојба на постоење која е премногу променлива и недефинирабилна, за да може да се каже со сигурност дека се знае дека ја има или не.

Затоа, ако ви се сака, има шанси за љубов. Ако не, тешко. :smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Po glupavo prasanje od ova nema, glupo mi e da mi go postavuvaat i da go postavuvam. Nikogas ne sum go postavila na nikoj, ali mi go imat postaveno. Mislam deka sekoj samiot moze da zakluci dali nekoj go saka ili ne. Sto ako mu odgovoram Da, te sakam, a da ne go kazam toa so nikakvi cuvstva tuku onaka ladno, nema da bide ocigledno deka go lazam?
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Sum rekol, mi rekle, do sea ne bilo nisto posebno, takvi mi se godinite, ali ne veruvam deka e mnogu porazlicno i pokasno vo godinite :):pos2::pos2::pos2:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Од моја уста ова излегува само за уцена.
Ме прашале...сум нашол начин да се извлечам, со приближен одговор :))
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Само на една до сега кога сум и рекол дека ја сакам сум бил искрен !
Само нејзе ја имам прашано дали ме сака!

Инаку да..глупо е прашањето. Не можеш ти да одиш со некој/а, па макар и една недела и кога ќе те праша ме сакаш ли ? ти да му/и речеш НЕ те сакам...

Едноставно нелиии...нема смислааа:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Не прашувам, не кажувам, не ме прашуваат, пошо сум искрен.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Голем и тежок збор, my ass. Да беше толку тежок, немаше секој од нас да го изговара и слуша постојано. Ќе го кажувавме сите само во исклучителни ситуации, кога цврсто сме убедени дека го мислиме.
А „љубов“ и „цврсто убедени“ не идат во иста реченица. Се во врска со љубовта е поврзано со несигурност и неконкретни емотивни состојби.
Како? За мене е голем и тежок збор. Да кажам на некој `те сакам`, според мене значи нешто како конкретизирање, дефинирање, ветување во врската, кога работата станува сериозна. Со тоа укажувам на тоа дека можам да тврдам нешто толку силно и да кажам дека го прифаќам човекот таков каков што е и дека утре нема да се предомислам, нервирајќи се заради негови маани.
А тоа дека 'љубов' и `цврсто убедени` не идат заедно си тотално во право. Човек не може да биде сосем сигурен никогаш. Веројатно во љубовта можеш да бидеш само делумно сигурен.:wink:
Зошто да прашувам? Ако некој мисли дека ме сака, ќе ми каже. Иако е веќе излитена фраза на која веќе никој не и придава толку големо значење, секогаш е убаво да се слушне, без да прашам. Ако прашам, возбудата и сето она пријатно чувство кога ќе ми каже партнерот дека ме сака, исчезнува.
Би прашала ако сакам да докажам поента.Знаеш како, кога човек кажува `те сакам`, должен е и да го докажува тоа. А кога тоа докажување отсуствува во врската, а од типот ги слушам само зборовите, кои сами по себе не значат ништо, добивам потреба да речам : "Дали ме сакаш, зошто ме сакаш, и зар се` се сведува само на зборови?"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom