Метафизика

Член од
2 ноември 2020
Мислења
131
Поени од реакции
141
Сфати дека ништо не е битно освен битното....битието де.
Какво битие,чакри фенг шуи и ретрограден меркур. Обични животни генетски програмирани фабрики за гомна и репродукција. Борба за опстанок пред време осудена на пропаст. Колку вреди едно човечко битие денес? Дали може да се купи? Колку кошта да се уништи?
Автоматски споено мислење:

@Snowball Имаш суперлативна рамнодушност. Па кој курац сакаш повеќе со таква супер рамна душа буразеру/ке?
Или да не си размноземљаш ти? :cautious:
:)Се е симулација дел од матриксот
 
Последно уредено:

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.618
Поени од реакции
3.967
Какво битие,чакри фенг шуи и ретрограден меркур. Обични животни генетски програмирани фабрики за гомна и репродукција. Борба за опстанок пред време осудена на пропаст. Колку вреди едно човечко битие денес? Дали може да се купи? Колку кошта да се уништи?
Автоматски споено мислење:


:)Се е симулација дел од матриксот
Треќото ми вели дека сум те читал и пред короната. Само во некој друг суперлатив, помалце рамнодушен. ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
Какво битие,чакри фенг шуи и ретрограден меркур. Обични животни генетски програмирани фабрики за гомна и репродукција. Борба за опстанок пред време осудена на пропаст. Колку вреди едно човечко битие денес? Дали може да се купи? Колку кошта да се уништи?
Може да се купи, и не кошта многу за да се уништи...како и да е.
Една од нај-profound ствари кои можеш да ги употребиш во секојдневниот живот е таа да прифатиш дека си глуп....на братот фората. Не е доволно да кажеш дека ништо не знаеш...не. Како може глуп човек што ништо не знае, или многу мал дел да донесува заклучоци од суштествено значење? :)
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.618
Поени од реакции
3.967
Може да се купи, и не кошта многу за да се уништи...како и да е.
Една од нај-profound ствари кои можеш да ги употребиш во секојдневниот живот е таа да прифатиш дека си глуп....на братот фората. Не е доволно да кажеш дека ништо не знаеш...не. Како може глуп човек што ништо не знае, или многу мал дел да донесува заклучоци од суштествено значење? :)
Буразеру, кај бе најде да препорачуваш за читање еден од најголемите наркичи чија бујна фантазија му правела филмови дека има спиричуал експериенции? Ја несум го читал разбира се, ама неможам да забравам коа еден период еден мој бивши чукнат пријател ме давеше со наркичо убедувајки ме дека можам со суптанци да искусам визии.
Иначе коа сме кај "бити глуп" буразеру Боди. Једно је свесно бити глуп, а сасвим је друго ко тебе бити глуп, а да немаш појма.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
131
Поени од реакции
141
Треќото ми вели дека сум те читал и пред короната. Само во некој друг суперлатив, помалце рамнодушен. ;)
Се тоа битие, душа астрологија е за мене приказни за мали деца или за жени. Прдеж во ветар. А ти се закачи за обидот за црн хумор суперлативот и рамнодушноста.
Автоматски споено мислење:

Буразеру, кај бе најде да препорачуваш за читање еден од најголемите наркичи чија бујна фантазија му правела филмови дека има спиричуал експериенции? Ја несум го читал разбира се, ама неможам да забравам коа еден период еден мој бивши чукнат пријател ме давеше со наркичо убедувајки ме дека можам со суптанци да искусам визии.
Иначе коа сме кај "бити глуп" буразеру Боди. Једно је свесно бити глуп, а сасвим је друго ко тебе бити глуп, а да немаш појма.
И мене ми боди ме потсеќа на тежок рејвер гоа транс шаман др. Стрејнџ
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
Буразеру, кај бе најде да препорачуваш за читање еден од најголемите наркичи чија бујна фантазија му правела филмови дека има спиричуал експериенции? Ја несум го читал разбира се, ама неможам да забравам коа еден период еден мој бивши чукнат пријател ме давеше со наркичо убедувајки ме дека можам со суптанци да искусам визии.
Иначе коа сме кај "бити глуп" буразеру Боди. Једно је свесно бити глуп, а сасвим је друго ко тебе бити глуп, а да немаш појма.
Затоа што те сака буразерот. :love:
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.618
Поени од реакции
3.967
Се тоа битие, душа астрологија е за мене приказни за мали деца или за жени. Прдеж во ветар. А ти се закачи за обидот за црн хумор суперлативот и рамнодушноста.
Автоматски споено мислење:


И мене ми боди ме потсеќа на тежок рејвер гоа транс шаман др. Стрејнџ
Не се само за мали дрца. И за големи деца. Само пази се од прдежот на некое големо дете.
А за Боди е јасно ко сунце дека е у гоа моа транс мјузик филм. Може да се каже Стрејнџли Стјупид.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
И мене ми боди ме потсеќа на тежок рејвер гоа транс шаман др. Стрејнџ
Шаман ај лајк....иако е ептен нешамански да си шаман :)
Автоматски споено мислење:

Не се само за мали дрца. И за големи деца. Само пази се од прдежот на некое големо дете.
А за Боди е јасно ко сунце дека е у гоа моа транс мјузик филм. Може да се каже Стрејнџли Стјупид.
Не ме фали толку буразеру ќе ме урочиш :pipi:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
831
Поени од реакции
1.468
Шаман ај лајк....иако е ептен нешамански да си шаман :)
Автоматски споено мислење:


Не ме фали толку буразеру ќе ме урочиш :pipi:
Ко ќе видам колку раскол има во нашите редови ми иде пак да почнам да јадам месо.
И одма ми текнува на Телемитите, колку се кохерентни како група и непоколебливи во своите ставови и цел.
И таа помисла во мене буди чувство на завист, а пошто @thehighpriestess не убеди да не ги потискаме емоциите, мене зависта почнува да ме обзема, но благодарение на стоичките вежби почнувам да ја перцепирам зависта и сваќам дека сум многу поглуп него што сум мислел.
И се појавува фокус на тоа што е битно, да сватам што е финтата со фудбалот за да може да разговарам со комшиите.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
275
Поени од реакции
476
Се согласувам, човек се раѓа со одреден поларитет....бидејки се е поларизирано мора да си на почеток едно. Животот се сведува на деконструкција на поларноста....појди од секс каде се врзуваш со другиот пол преку сексуалниот чин па заврши до ова што го зборуваме околу поларизацијата кај карактерот. На некој начин се се сведува на поништување на полиња :)
Moram za prv pat da ne se slozam so vas vo vrska so ova , covekot kako bitie vo samiot zacetok e kreacija na bipolaritet i nema odreden polaritet, samata reprodukcija na kletkite vo podocnezniot stadium , mestazata i sinopsisot ako ne se lazam kade so samiot proces na reoploduvanje i multiplikacija se dobiva kodifikacijata na kromozomite cija brojka ke go odredi polot. Koga sme veke kaj Jung , bog vo mnogy raboti vo moite "umstveni oci". Go spomnavte Jung , prvata ljubov na mojata ljubov ;), kup mali vojni imam izgybeno za nego, dve negovi citati najdobro go opisvaat postot na bodi , * toj sto gleda kon svetot so svoi oci ,sonuva, toj sto gleda so svoi oci vo sebesi se budi* , "Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves.We cannot change anything until we accept it. Condemnation does not liberate, it oppresses.
Автоматски споено мислење:

Ко ќе видам колку раскол има во нашите редови ми иде пак да почнам да јадам месо.
И одма ми текнува на Телемитите, колку се кохерентни како група и непоколебливи во своите ставови и цел.
И таа помисла во мене буди чувство на завист, а пошто @thehighpriestess не убеди да не ги потискаме емоциите, мене зависта почнува да ме обзема, но благодарение на стоичките вежби почнувам да ја перцепирам зависта и сваќам дека сум многу поглуп него што сум мислел.
И се појавува фокус на тоа што е битно, да сватам што е финтата со фудбалот за да може да разговарам со комшиите.
Ne znam kako da stavam smajli znak dryze pa samo mi se dopaga :) , a da znaes me nasmea covecki . Ti blagodaram .
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
Moram za prv pat da ne se slozam so vas vo vrska so ova , covekot kako bitie vo samiot zacetok e kreacija na bipolaritet i nema odreden polaritet, samata reprodukcija na kletkite vo podocnezniot stadium , mestazata i sinopsisot ako ne se lazam kade so samiot proces na reoploduvanje i multiplikacija se dobiva kodifikacijata na kromozomite cija brojka ke go odredi polot. Koga sme veke kaj Jung , bog vo mnogy raboti vo moite "umstveni oci". Go spomnavte Jung , prvata ljubov na mojata ljubov ;), kup mali vojni imam izgybeno za nego, dve negovi citati najdobro go opisvaat postot na bodi , * toj sto gleda kon svetot so svoi oci ,sonuva, toj sto gleda so svoi oci vo sebesi se budi* , "Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves.We cannot change anything until we accept it. Condemnation does not liberate, it oppresses.
Местаза, синопсис и реоплодување?
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
275
Поени од реакции
476
Местаза, синопсис и реоплодување?
Se izvinuvam za losata upotrwba na makedonski , ne go mislam ova kako zaebancija bodi , kriv sum.
Meiosis, from the Greek word meioun, meaning "to make small," refers to the specialized process by which germ cells divide to produce gametes. Because the chromosome number of a species remains the same from one generation to the next, the chromosome number of germ cells must be reduced by half during meiosis.

Synapsis
(also called syndesis) is the pairing of two homologous chromosomes that occurs during meiosis. It allows matching-up of homologous pairs prior to their segregation, and possible chromosomal crossover between them. Synapsis takes place during prophase I of meiosis.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.637
Поени од реакции
12.799
Se izvinuvam za losata upotrwba na makedonski , ne go mislam ova kako zaebancija bodi , kriv sum.
Meiosis, from the Greek word meioun, meaning "to make small," refers to the specialized process by which germ cells divide to produce gametes. Because the chromosome number of a species remains the same from one generation to the next, the chromosome number of germ cells must be reduced by half during meiosis.

Synapsis
(also called syndesis) is the pairing of two homologous chromosomes that occurs during meiosis. It allows matching-up of homologous pairs prior to their segregation, and possible chromosomal crossover between them. Synapsis takes place during prophase I of meiosis.
Реоплодувањето ми е некако поголема мистерија :D
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
1.785
Поени од реакции
618
Колку Кант може да помогне да се разбере Метафизиката со неговиот став кон неа?
За него, метафизиката е легитимна и неспорна, бидејќи нејзините прашања природно извираат од човекот (Бог, бесмртност, слобода, морал). Она што Кант го критикува е барањето метафизиката да биде наука т.е., да се примени научниот метод во областа на метафизиката. Ова е невозможно, бидејќи според Кант, знаењето е синтеза на разумот (поим) и сетилното искуство. Не само поими, не само перцепција, туку и нивна синтеза. Затоа Кант вели дека перцепцијата без поим е слепа, а поимот без перцепција е празен. Предметите на метафизиката не ни се дадени со сетилно искуство и затоа не можеме да имаме научно знаење за нив. Значи, метафизиката не може да биде наука, како што е, на пример, физиката...
Мене лично ми е блиско ова размислување.Тој прави дистинкција она што треба да се оддели - овостраноста и другостраноста, создаденото и несоздаденото, знаењето и верата, Бог и светот...
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
275
Поени од реакции
476
Реоплодувањето ми е некако поголема мистерија :D
Skoro zavrsiv so citanje edna kniga , ne po moja zelba izgybiv kladba , od eden od osnovacite na medical genetics and genomic medicine in Japan , Suzuiki nesto bese avtorot , kade analizira zosto japoncite se edna ako ne i najstara populacija na svetot, kako vlijae nadvoresniot faktor , socijalniot faktor i genetskiot faktor na ova nivno opstestvo. Teska kniga sala nastrana , dali razbarav 2% ali it is what is . Ovde procesot na reprodukcija na kletki toj go vika re-insimantion, ne e cel da kaza dwka sme site seaman :) , poradi ova toj zbor mojata potsvest ja ima apsorbirano kako reoplodyvanje , dryg nacin ne mozam da go objasnam :), koga citam nekoja kniga imam navika da zapisyvam zborovi so mi se interesni i potoa potsvesno gi upotrebyvam. Ziva sreka npraviv dete pred da citam knigi za homosekslualnosta :))), bez navreda ako vo forumov imame clenovi od taa opstestvena grupacija.
 
На врв Bottom