Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 214 50,7%
  • Не

    Гласови: 208 49,3%

  • Вкупно гласачи
    422

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.707
Поени од реакции
9.282
Зурла не упаѓај во овие секташки гомнарии пошто никој на никого не може да му докаже ништо ни за месечината ни за рамна земја и може само здравјето да си го изгубиш убедувајќи се со ,,другата страна"..Мене лично ме боли долниот дали слетале или дали е рамна..
Тогаш од каде ти е потребата за вакви испади? Не се потресувај толку за мене... Мојот став е тој не мора да се сложуваш со мене. Некои работи треба да се преиспитаат и повторно да се размислат.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.460
Поени од реакции
3.188
Тогаш од каде ти е потребата за вакви испади? Не се потресувај толку за мене... Мојот став е тој не мора да се сложуваш со мене. Некои работи треба да се преиспитаат и повторно да се размислат.
Ок твое право..беше добронамерен совет од моја страна и нема да го добиеш од никој друг(веруј брату)..Се читаме на темата кајгана психолог..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.461
Поени од реакции
36.025
Ludwig Wittgenstein :

" Што веруваме зависи од она што го учиме. Сите ние веруваме дека не е можно да се дојде до Месечината; но можеби има луѓе кои веруваат дека тоа е можно и дека понекогаш се случува. Ние велиме: овие луѓе не знаат многу од тоа што ние го знаеме. И, никогаш нека не бидат толку сигурни во своето верување - грешат и ние го знаеме тоа.

Ако го споредиме нашиот систем на знаење со нивниот, тогаш нивниот е очигледно посиромашниот."
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.194
Поени од реакции
966
6 пати се слета на Месечината, не беше ова one and done работа.

Кој од следните не слетаа на Месечината?
  • Apollo 11 (July 20, 1969) - Neil Armstrong and Buzz Aldrin
  • Apollo 12 (November 19, 1969) - Charles Conrad and Alan Bean
  • Apollo 14 (February 5, 1971) - Alan Shepard and Edgar Mitchell
  • Apollo 15 (July 30, 1971) - David Scott and James Irwin
  • Apollo 16 (April 21, 1972) - John Young and Charles Duke
  • Apollo 17 (December 11, 1972) - Eugene Cernan and Harrison Schmitt
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.707
Поени од реакции
9.282
6 пати се слета на Месечината, не беше ова one and done работа.

Кој од следните не слетаа на Месечината?
  • Apollo 11 (July 20, 1969) - Neil Armstrong and Buzz Aldrin
  • Apollo 12 (November 19, 1969) - Charles Conrad and Alan Bean
  • Apollo 14 (February 5, 1971) - Alan Shepard and Edgar Mitchell
  • Apollo 15 (July 30, 1971) - David Scott and James Irwin
  • Apollo 16 (April 21, 1972) - John Young and Charles Duke
  • Apollo 17 (December 11, 1972) - Eugene Cernan and Harrison Schmitt
Па нели "Ван Аленовите" појаси се многу опасни заради зрачењето? Тоа си го пропуштил изгледа. Секој пат од наводните слетувања без проблем проаѓале низ опасна радијација небаре на прошетка се...
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.194
Поени од реакции
966
Па нели "Ван Аленовите" појаси се многу опасни заради зрачењето? Тоа си го пропуштил изгледа. Секој пат од наводните слетувања без проблем проаѓале низ опасна радијација небаре на прошетка се...
А заклучоков ти е од Српскиве емисии? Нешто друго имаш побарано или проверено? На пример документите се отворени.

https://ntrs.nasa.gov/api/citations/19760005580/downloads/19760005580.pdf Страница 43, повели. Значи Ван Ален е штетен за електроника не луѓе. Што е следно?

Аt the eIid of tile Gemini program, with 2000 man-hours logged in space, it was
clear that man could engage in relatively long space flight without any serious threat
to health.
However, clarification was still required in many areas. First of all,
because of the small number of individuals who flew in space and because of the
variability of their responses, it was impossible to distinguish between space-related
physiological changes and individual physiological variations. Secondly, for those
changes which were directly related to space flight, the relatively short mission
durations precluded the identification of trends.

И во текстот наведуваат причини за кларификација во многу сектори, патување во вселената е нова работа сеуште. Ама не го споменуваат Ван Ален за проблематичен воопшто.

The Apollo missions marked the first event where humans traveled through the Van Allen belts, which was one of several radiation hazards known by mission planners.[39] The astronauts had low exposure in the Van Allen belts due to the short period of time spent flying through them.[4]
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
6 пати се слета на Месечината, не беше ова one and done работа.

Кој од следните не слетаа на Месечината?
  • Apollo 11 (July 20, 1969) - Neil Armstrong and Buzz Aldrin
  • Apollo 12 (November 19, 1969) - Charles Conrad and Alan Bean
  • Apollo 14 (February 5, 1971) - Alan Shepard and Edgar Mitchell
  • Apollo 15 (July 30, 1971) - David Scott and James Irwin
  • Apollo 16 (April 21, 1972) - John Young and Charles Duke
  • Apollo 17 (December 11, 1972) - Eugene Cernan and Harrison Schmitt
И како бе ја изгубивте технологијата...

Зашто уште од почеток ги лажеа луѓето дека видео снимката е во живо, за после некоја деценија да признаат дека видеото на ТВ што го давале е снимено во студио, а целта демек била да им се долови реалноста на луѓето...
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
506
Поени од реакции
331
Уште има луѓе што веруваат дека сме слетале на месечината???
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.707
Поени од реакции
9.282
А заклучоков ти е од Српскиве емисии? Нешто друго имаш побарано или проверено?
Ти не го ни изгледа видеото само така да се плесне некој коментар. Па тоа што се зборува за Ван Аленовите појаси во видеото тоа го кажуваат луѓе што работат во НАСА а не некој српски медиум...
Друга работа...Касниш две-три години отприлика... Колку имам јас гледано и постирано за оваа тема ти немаш толку влакна на главата :pos:
Автоматски споено мислење:

Значи Ван Ален е штетен за електроника не луѓе. Што е следно?
Опасна и штетна радијација. Дали нешто пропушташ? Без разлика дали е само за електроника или за луѓе опасност е. Ај погледни го видеото уште еднаш и подразмисли си...
Screenshot_2024-06-22-14-44-33-21_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Автоматски споено мислење:

The astronauts had low exposure in the Van Allen belts due to the short period of time spent flying through them.
Да ама од друга страна во 2014-та година имаш: "We must solve this challenges before we sent people through this region of space"
Ако ти работи кликерот ќе сфатиш...
Screenshot_2024-06-22-14-43-53-85_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg Screenshot_2024-06-22-14-43-57-29_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg Screenshot_2024-06-22-14-44-33-21_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
Плус Orion имал protection shield а каква заштита имале во 1969-та? Селотејп траки и картонски кутии? И дигитрон технологија :pos:
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.194
Поени од реакции
966
Ти не го ни изгледа видеото само така да се плесне некој коментар. Па тоа што се зборува за Ван Аленовите појаси во видеото тоа го кажуваат луѓе што работат во НАСА а не некој српски медиум...
Го гледав, дури не го видов Bill Nye, тогаш заклучив дека врска немаш што зборуваш. Bill Nye e тешка глуперда, и дефинитивно не е научник. Нешто машинец е и е ванаби глауч. А за останатото, имаш еден НАСА инжинер што сака да изгледа kewl за да брка пичина низ кампус, оти дефинитивно нема да се лепат за ќелајцата што ја има. Вика мора специјално да дизајнираме за да биде ефективно заштитено леталото, не спомнува дека и во 1969та го правеа тоа. Ова не е ништо ново.
Друга работа...Касниш две-три години отприлика... Колку имам јас гледано и постирано за оваа тема ти немаш толку влакна на главата :pos:
Колку што имаш лупано глупости толку немам влакна на главата. Тоа е точно.
Опасна и штетна радијација. Дали нешто пропушташ? Без разлика дали е само за електроника или за луѓе опасност е. Ај погледни го видеото уште еднаш и подразмисли си...
Да ама од друга страна во 2014-та година имаш: "We must solve this challenges before we sent people through this region of space"
Ако ти работи кликерот ќе сфатиш...
Плус Orion имал protection shield а каква заштита имале во 1969-та? Селотејп траки и картонски кутии? И дигитрон технологија :pos:
Да си побарал ќе си видел ама изгледа чекаше некоја flag earth глуперда да стави некое видео што е многу десептивно направено.

Van Allen радијацијата ја пронајдоа во 1958ма, тие беа свесни дека ќе треба да се справуваат со ова уште кога ги планирале мисиите со Аполо. И да, имам читано дека Аполо бил дизајниран специјално против оваа радијација, започнуваќи од:
  • Дизајн на леталото:
    • Командниот модул на Аполо имаше алуминиумски оклоп, што даваше средна протекција за Ionizing radiation.
    • Дизајнот исто така вклучуваше додаток на специјални штитови (олово или специјални композити дизајнирани да се отпорни на ваква радијација). Тие штитови биле стратегиски наместени кај најбитните делови на леталото.
  • Планирање на траекторијата:
    • Во видеото што го покажа, еден од астронаутите не беше сигурен дека поминале низ Van Allen. Знаеш зошто е тоа? Цел тим ја планира траекторијата на леталото во вселена. Астронаутот не вози трактор па знае точно каде поминува.
    • Траекторијата на Аполо мисиите била специјално направена да се минимизира времето што треба да го поминат во појаките полиња на радијацијата. Ова си го знаеле во 1969та, не е ова нешто ново.
    • Селектираната патека на лет била таа што имала најмала радијација.
  • Должина на мисиите:
    • Времето кое астронаутите го поминаа во Van Allen беше доведено на минималец, неколку саати максимална должина на експозитура.
  • Мониторинг и планови за Опасност
    • Имаа монитори кои ја гледаа радијацијата, и леталото беше дизајнирано да се помести ако радијацијата беше поголема него што мислеа.
    • Во мисијата уште во 1969та имаа бекап планови, што ако беа изложени на голема радијација.

Автоматски споено мислење:

И како бе ја изгубивте технологијата...

Зашто уште од почеток ги лажеа луѓето дека видео снимката е во живо, за после некоја деценија да признаат дека видеото на ТВ што го давале е снимено во студио, а целта демек била да им се долови реалноста на луѓето...
Не е изгубена технологијата, нема кешарац. Да е до мене, подобро уште еден Space Race него WW3.
Уште има луѓе што веруваат дека сме слетале на месечината???
Не верувам, знам. Ова не е религија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Не е изгубена технологијата, нема кешарац. Да е до мене, подобро уште еден Space Race него WW3.
Тоа што сам ќе си кажеш, не значи дека е точно. Од НАСА самите кажуваат ја изгубиле, ти викаш не не е изгубена. Па уште пари немало.
Какви глупости боже боже.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.314
Поени од реакции
40.109
И јас мислам дека нешто мутат со месечината. Ги гледам снимкиве и делува како све да е многу предобро за тоа време.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
И јас мислам дека нешто мутат со месечината. Ги гледам снимкиве и делува како све да е многу предобро за тоа време.
Да да многу предобро за тоа време. Катастрофа што после толку децении, слични видеа добивме и од Индиското и Кинеското слетување.
На исто ниво со "реалново" видео:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom