Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 219 50,9%
  • Не

    Гласови: 211 49,1%

  • Вкупно гласачи
    430
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Една работа ме нервира што никој од вас не ја сфаќа.
Коо прво самиот автор на тој документарец(или уметнички филм.кој као си го разбира) воопшто не демантира дека американците биле на Месечината и се случило патувањето,само кажува дека филмот што го гледал цел свет не е она што е оригинално тука кажува дека е снимено на земја и целото тоа патување што го гледат светот е изрежирано сценарио.
Мое мислење е дека меѓу редови кажува дека американиците тој филм го направиле за да ни приредат шоу.Најверојатно бидејќи доколку не бил направен тој филм не ни можеле да докажат со сигурност дека слетале на Месечината.Нема што тука да нема вистина во ова и самите знаеме какви шоумени сакаат да бидат американците.
Е сеа останува на нас кој како сака да си го сфати уствари тоа зошто бил снимен филмот.
А немојте да се лажете дека во тоа време ја немало таа технолошка развиеност за да се изведе еден таков чекор,па американците едно отприлика 10 години пред тоа го направиле првиот шпионски сателит со цел да ги надгледуваат русите.
ПС.Некој рече дека денеска исто ја немаме таа подготвеност за да испратиме луѓе на Марс.Епа нека го гледа документарецот The Mars Underground да види дека со едноставна мисија можеме да испратиме луѓе дирекно на „црвената планета“(а не како што НАСА планираат преку месечината па после со ти ја знам таму)и тоа за поливина милијарда долари.Само сеа не ми текнува како се викаше научникот што ја презентира оваа теорија во филмот.
А интересен е и фактот дека 20 години НАСА нема направено мисија до месечината.Само нешто се кочат работите
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Ako sme bile na mesecinata moze li nekoj da mi objasni kako pominale niz radioaktivniot pojas okolu zemjata... koga zastitata sto ja koristele togas e istata koristena vo katastrofata vo Chernobil i so istata zastita togas smeele samo 20 minuti da se zadrzat... a radioaktivniot pojas e mnogu, mnogu posilen od taa radijacija sto bila vo Chernobil...

Zosto nema niedna slika od delovite na shatlot koi ostanaa na mesecinata...??? A toa mnoug lesno moze da se snimi/slika i prikazhe...

Kako toa koga poletuva shatlot od mesecinata nema mlaz od ogan pod nego..?

Koga se postavuva znameto jasno se gleda deka se vee, toa e nevozmozno na mesecinata poradi tamoshnata atsmosfera...

Ako se ubrza snimkata za odreden stepen se gleda deka e snimena vo real time, pa potoa e usporena...

Stenli Kjubrik (najverojatno reziserot na "sletuvanjeto na mesecinata) poslednite godini gi pominuva vo domashen pritvor koj "sam si go odredil"...

Mnogu luge koi ucestvuvale vo programata posle nekolku godini umiraat na mnogu cudni nacini...

Ima snimki od probite na letaloto koe treba da sleta na mesecinata i epten jasno se gleda deka Nil Armstrong nemoze da go kontrolira a vo eden obid mora da se katapultira pred toa da se srushi na zemja...

Istotaka postoela audio snimka kade sto Nil Armstrong go snima poznatoto "Small step for man, giant leap for mankind" i posle izjavuva "Koj gi pisuva ovie gluposti...?!?"
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
:nenene: Nesto ne e ko so treba! i neznam dali ste ja gledale taa snimkata, ko demek na mesecinata se i mu paga reflektor ... pa neznam kolku e vistina ... do sea ako stvarno bile na mesecinata ke se videa "rezultatite" ...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Многу е сомнително тоа слетување на таа наша драга месечина. Само една работа за мене е доволна да се сомневам во тоа слетување на месечината. Веењето на знамето. А колку мене ми е познато, на месечината нема воздух, то ест нема ветер. :toe: А вакви докази има коооолку сакате...
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Да да има, и поради гравитацијата на месечината како ли успеал Амстронг да направи отпчаток од ногата?

Има и за камерата, при влегувањето во атмосферата на Земјата, спејсшатлот станува едно жарче, внатре се зголемува температурата, температура која што ниедна камера во тој период не би ја издржала.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Многу е сомнително тоа слетување на таа наша драга месечина. Само една работа за мене е доволна да се сомневам во тоа слетување на месечината. Веењето на знамето. А колку мене ми е познато, на месечината нема воздух, то ест нема ветер. :toe: А вакви докази има коооолку сакате...
Кога го поставувале знамето вртеле лево-десно нели, за да го "закачат" :) во земјата... Така да ветерот нема врска, знамето се "веело" поради движењата на рацете на тој што го поставувал.
А, доколку има барем трошка вистина во ова, СССР ќе се побунеле уште тогаш, не било мала работа тоа... Тури-напиј се, ќе исценираме пат кон месечината...:)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Кога го поставувале знамето вртеле лево-десно нели, за да го "закачат" :) во земјата... Така да ветерот нема врска, знамето се "веело" поради движењата на рацете на тој што го поставувал.
А, доколку има барем трошка вистина во ова, СССР ќе се побунеле уште тогаш, не било мала работа тоа... Тури-напиј се, ќе исценираме пат кон месечината...:)

Имаше една документарна пред 4 години на МТВ1 , снимана пред 25 години, агенти од КГБ и некои министри кои во времето на Амстронг и Де Мун, овие рокел се живо низ СССР немало нешто што не дознале:)

Цитат од агентот-“Колку беа смешни американците, после 5 минути гледање на снимката забележавме дека е монтажа, прво што се виде се стапките што ги прави Амстронг, и знамето, второ како успеала снимката да опстане после таа температур“


Америчка пропаганда! Нема сеуште никој слетано на месечината! Приказни за мали деца, има Вселенски станици, има прошетки околу планетата, но нема никој стапнато,

Ју кен вач бат ју кент тач!
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Имаше една документарна пред 4 години на МТВ1 , снимана пред 25 години, агенти од КГБ и некои министри кои во времето на Амстронг и Де Мун, овие рокел се живо низ СССР немало нешто што не дознале:)

Цитат од агентот-“Колку беа смешни американците, после 5 минути гледање на снимката забележавме дека е монтажа, прво што се виде се стапките што ги прави Амстронг, и знамето, второ како успеала снимката да опстане после таа температур“


Америчка пропаганда! Нема сеуште никој слетано на месечината! Приказни за мали деца, има Вселенски станици, има прошетки околу планетата, но нема никој стапнато,

Ју кен вач бат ју кент тач!
Aко можеш да ми го преведиш болдираното?:)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Ако не знаеш нешто, не се бламирај.

Изгледај го клипов, па кажи дали е вртење со рацете или ветер.
http://youtube.com/watch?v=e8fCxRQJS9M
Сакаш да ми кажиш дека знамето не се врти поради рацете?
Го изгледав клипот и јасно се гледа кога ја врти раката, се врти и знамето...
А и да е во студио сето тоа снимано, мислиш дека американците ќе го заборават тој факт?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Разгледај го пак, од 37ма до 48ма секунда, дека се вее крајчето од знамето, а не цело.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Сакаш да ми кажиш дека знамето не се врти поради рацете?
Го изгледав клипот и јасно се гледа кога ја врти раката, се врти и знамето...
пооо еве нешто кажа со шо можам да се согласам и јас :)
А ветер? Зш ветер да е? Се гледа дека и знамето 90% од времево лебдиТ. о.0
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Имаше една документарна пред 4 години на МТВ1 , снимана пред 25 години, агенти од КГБ и некои министри кои во времето на Амстронг и Де Мун, овие рокел се живо низ СССР немало нешто што не дознале:)

Цитат од агентот-“Колку беа смешни американците, после 5 минути гледање на снимката забележавме дека е монтажа, прво што се виде се стапките што ги прави Амстронг, и знамето, второ како успеала снимката да опстане после таа температур“


Америчка пропаганда! Нема сеуште никој слетано на месечината! Приказни за мали деца, има Вселенски станици, има прошетки околу планетата, но нема никој стапнато,

Ју кен вач бат ју кент тач!
Па мислев дека објаснив, а да видов дека сум згрешил требаше да напишам Рокале низ СССР па и во светот:) објаснето е, се е пропаганда.

Еве подетално,
Агенти= нешто подобри од Џемс Бонд 007
КГБ= Не го знам преведот но тоа ти е разознавање, најдобрите шпиуни кои биле од мајка родени до сега. Во тоа време за американците УаУ страв и трепет.
Амстронг= демек првиот човек кој стапнал на месечината.
Де Мун= амерички збор односно Месечината..
Рокале= е стварно рокале русите во тоа време.
Немало нешто што не дознале=факинг вистина.

Aко можеш да ми го преведиш болдираното?:)
Тоа ти е ги сакам русите:) Се надевам преведов како што треба, без веење на америчкото знаме во безвоздушниот простор на месечината.


Peace?:smir:
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Drugata rabota , neboto e crno taka? Da vo vselenata e crno no kaj se milionite zvezdi ? Zarem ne se gledaat na mesecinata ili magla bilo :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom