Медитација

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ne sum covek so saka da izigrava iskusen i da nametnuva mislenja. Nema primer na covek koj sto e povreden od astralno patuvanje od pricina so dokolku e glasno prekinat i se skine srebrenata vrvca vo najtezok slucaj zavrsuvaat kako mrtovci teloto umira a dusata (ili astralnoto telo) ostanuva zaglavena kojznae kade i nikoj bukvalno nemozhe da te najde ili vo polesni slucai dusata e tamu nekade zaglavena ali sepak e povrzana so teloto i na psihijatar ke ti dijagnosticiraat shizofrenija vsusnost nekoj od "sizofrenicarite" zaglaveni od A.P. komuniciraat tamu vo taa frekfencija kade sto se so tamosni ziteli da gi recam... i nas ni izgledaat kako navistina nenormalni pr. ja klatat glavata ispustaat neadekvatni zvuci itn. Eve ti odgovor i na ova. "Ako e taka kako sto velis ti sto pravime so drugite zvuci koi mozat da te razbudat ...koli motori,deca,grmenje..etc?" kako sto kazha Heptagram ovie se seriozni raboti i si baraat podgotovka makar so ovie zalutanive... se pretezno mladi inteligentni decki ne dovolno informirani so imaat procitano po internetov dovolno kolku da odlutaat za da si napravat problem. I druga bitna rabota nemozhesh ti da pravish srede guzva doma astralno patuvanje toa si bara mir totalen mir.
Druze...Ako nema slucaj na povereden togas konstatirame deka proekcijata e bezbedna.Kraj kraeva e samo sostojba na svesnost nadvor od teloto.Toa sto dusata ostanuva tamu nekade a tebe ti dijagnostciraat shizofrenija ne ti drzi voda da ne recam equal na glupost. Ne e preporacana za lugeto so pshicki problemi.I again Silver cord nemoze da se prekine.
"The silver cord is such an important and valuable part of your connection to your body and is extremely strong and durable. It’s not like someone is going to come along and trip over it and break it. The cord can stretch a really long way and not get tangled, torn, or cut"
Erin Pavlina.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Затоа реков да си го средите животецот за да немате звуци и прекинување во работата! Не може некој на гладен стомак или со размисли како утре да преживее и да го нахрани детето да се заморува со астрал сериозно, преку научен метод.
Не е опасно ако сериозно се зафати човек со ова. Јас сметам дека астрал МОРА да се развива кај секој.

Не можам јас да давам оценки кој како живее и колкава свест има... тоа се детски муабети.
Тие што се заморуваат сериозно со астрал и слични дисциплини се тајни и никој не ги познава. Не зборуваат за тоа. Нема што да се зборува.

Секогаш имало, има и ќе има шарлатани кои исто како што направија со магиката, така прават и со астрал - се глупираат и заради несериозниот пристап ги преплашуваат другите како тоа е не знам, ептен опасна работа, па мешаат сешто во врска со астрал и ете ти каша попара...
За некои можеби е опасен астралот и целата таа работа, за друг не е. Различни луѓе, различен е погледот на тоа што е опасно што не.

Ако некој се плаши од тоа што може да пронајде во себе си, или има проблем да прифати каква му е суштината - тоа е негов проблем. Нека си го решава, или нека остави настрана астрал и слични дисциплини!

Ова се сериозни работи, не е свесно сонување или фантазирање. Тука нема ништо страшно или опасно.

П.С. И дали вие тоа не правите разлика од медитација како гранка во јогата со астрал, или мене така ми се чини?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,koga sme veke vo temata za meditacija koja vo deneshno vreme itekako e aktuelna,bi sakal da vi obrnam vnimanie i na jogata kako del od praktichnata strana na meditacijata,so chija pomosh poprilichno ke se relaksirate i barem del od katadnevnite tegobi ke vi se namalat,,
,,,za taa cel bi vi preporachal da ja praktikuvate jogata,,,a moj sovet /kako lekar/,,,e da go iskontaktirate dadeniot tel. broj i da se izdogovorite ili iskonsultirate okolu formiranje na grupi i praktikuvanje na jogata kako tradicionalen tretman vo namaluvanjeto na stresot,,
,,,tel broj e ,,, 070/550-556,,,
,,,tuka ke gi dobiete site podetalni informacii,,
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Vo 8ka Klub od 5-ti Januari pocnuvaatgrupite so praktikuvanje na joga-meditativni vezbi vo dva termini i toa:
predpladne od 10,30-11,30h
popladne od 17.30-18,30h
site podetalni informacii za aktivnostite vo 8ka klub moze da gi dobiete na kontakt tel.070 550 565
,,,drushtvo za ovoa vi zboruvav vo pogore napishaniot post,,:icon_mrgr:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не дека има кој знае каква корелација.....ама не гледам друго место кај што може да стои ова :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Сликата е финта... Тие што пробувале сами да медитираат дома на почетокот тоа е тоа на сликата... :)
 
Член од
21 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ме интересира дали онаа фаза пред длабок сон, кога сме свесни дека сеуште не спиеме отприлика кај мене тоа е првите 15-20 мин е некој начин на медитација, зошто ако станам тој период се чуствувам полн со енергија како да сум отспал онолку колку што би ми се спиело.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ме интересира дали онаа фаза пред длабок сон, кога сме свесни дека сеуште не спиеме отприлика кај мене тоа е првите 15-20 мин е некој начин на медитација, зошто ако станам тој период се чуствувам полн со енергија како да сум отспал онолку колку што би ми се спиело.
На медитацијата и предходат неколку фази. Ако во умот ти се присутни мисли, тогаш тоа не е медитација, бидејќи таа е контемплирање на себе си, насочување на вниманието од нанадвор, кон навнатре. За таа цел е неопходно да станеш свесен за секој твој аспект и таа свесност да ја фокусираш внатре, кон сопственото битие или суштина. Доколку во умот имаш мисли за случки што се случувале предходниот ден или за планови за наредниот, тогаш концентрацијата која ти е неопходна, е насочена кон овие мисли и медитацијата станува невозможна.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Демек Јогинов не мисли.
Ako sakas da go dostignes nivoto na nirvana, togas da toa e sustinata, da ne mislis, da nemas obvrski, planovi, identitet, ego.. bara mn otkazuvanja i celosna izolacija.
Spored Buda patot do vistinskata srekja (nirvana) e vo eliminiranje na egoto i zelbite.
Remove I (ego) want (desire) happiness. (what is left is pure happiness)
Ziveenjeto vo socijalna sredina ne go dozvoluva toa, se ragjaat ambicii, zelba za dokazuvanje, natprevar..a site tie obvrski, ambicii, zelbi, se kosat so meditativnite pravila.
Spored mene ne moze dvete paralelno da se praktikuvaat, ako se obides dvete zaedno da gi praktikuvas samo delumno mozes da uspees.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom