Машински Факултет

Член од
31 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
За заварување не се секирај сега е изборен предмет :D Ако ти се падне Рунчев и сам/а ќе посакаш да одиш на предавања и да го слушаш зашто човекот е бог на факултетов, единствен кој е секогаш организиран и добар. Истото и колегиве го зборат за Лазо. Затоа совет немој ни да помислиш да паднеш математиките (ајде 1 е полесна ама 2 е малце потешка ама не дека не се учи) пошто ќе се изнамачиш на испити, ептен е заебано на испит да полагаш. Секогаш дали по 5-6 луѓе положуваат пошто кога ќе ти ископа некое прашање од руска книга ќе се чудиш :D. Со новава програма треба да си глуп за да не поминеш. CAD е ИЗБОРЕН ПРЕДМЕТ! Што луѓе го полагаат по 8-9ти пат. Да не те плашам , не постои предмет што не се учи. Колку си научил толку ќе бидеш оценет. Ти викам, не галат нас менаџерите ;)
 
Ф

Флеш

Гостин
Машински е најлесен технички факултет во Скопје!!!! Ако сакате диплома запишете се, ако сакате да научите нешто пегајте од МФС.
Зошто така зборуваш .... Сигурно не е очајно до толку .... Значи да бегам назад на Електро :D
--- надополнето: 19 април 2013 во 16:00 ---
Инфо ве молам .... За брат ми се работи ... Сеа завршува ... Има 18 години Има шанси за државна квота да влезе за Термо или ИИМ насока ....
Учи во општа гимназија .....
Прва година ( многу добар успех)
Втора( добар успех)
Трета (добар успех)
Четврта година( сигурно исто ќе биде сега завршува) ( добар успех) ......
Има ли шанси за да влезе во овие насоки ... Благодарам .....
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Зошто така зборуваш .... Сигурно не е очајно до толку .... Значи да бегам назад на Електро :D
--- надополнето: 19 април 2013 во 16:00 ---
Инфо ве молам .... За брат ми се работи ... Сеа завршува ... Има 18 години Има шанси за државна квота да влезе за Термо или ИИМ насока ....
Учи во општа гимназија .....
Прва година ( многу добар успех)
Втора( добар успех)
Трета (добар успех)
Четврта година( сигурно исто ќе биде сега завршува) ( добар успех) ......
Има ли шанси за да влезе во овие насоки ... Благодарам .....
На Термо ќе влезе сигурно за ИИМ не сум сигурен. Иначе да очајно е ако не те интересира самиот да научиш дипломата ти вреди исто како онаа од ФОН, плус сега по новата програма и оние предмети кои беа вистински, да се плашиш кога полагаш веќе ги нема. Студенти положуваат без да отворат книга, вчера полагав еден предмет и бевме сами во училна скоро за време на целото полагање, студенти незнае што е тоа 10 ^ -6. Навистина е жалосно.
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Има ли некој тука од ТИ шо има добри познавања од термодинамика ?
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Има ли некој тука од ТИ шо има добри познавања од термодинамика ?
За жал ни професорот што предава нема добро познавање од Термодинамика, а биди среќен ако најдеш студент со солидно познавање на Термодинамика ;)
 
Член од
26 септември 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Па не мора солидно може и основно само да е од ТИ..имам проблем со една задача па ако се најде некој таков нека се јави :)
 
Член од
31 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Ние решававме задачи само по предметот Топлинска техника ако ти врши некаква услуга (основни знаења).
На Термо ќе влезе сигурно за ИИМ не сум сигурен. Иначе да очајно е ако не те интересира самиот да научиш дипломата ти вреди исто како онаа од ФОН, плус сега по новата програма и оние предмети кои беа вистински, да се плашиш кога полагаш веќе ги нема. Студенти положуваат без да отворат книга, вчера полагав еден предмет и бевме сами во училна скоро за време на целото полагање, студенти незнае што е тоа 10 ^ -6. Навистина е жалосно.
Не да е очајно. Не знаеш какви луѓе полагаат, кратат корен од два со два (математика од забавиште) и тоа имаат боље просек него некој што се убил од учење. Плус некако самото студирање е многу лесно и опуштено, толку препишувања со телефони и листови не сум видела колку што видов кај нас. За просек проблемот е што на ИИМ се запишуваат многу студенти и ќе има конкуренција али кога ќе се запишува на листата нека ги стави и двата смера ама прв оној кој повеќе го сака. Или пак нека го стави ИИМ ако нема место на ТИ ќе го стават.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Индустриски менаџмент.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Има некој што е на (или бил) машински на УГД, смер ТРАНСПОРТ, ОРГАНИЗАЦИЈА И
ЛОГИСТИКА?
 
Член од
11 март 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
Има некој што е или е бил на енергетика и екологија ... каков е смерот, какви се професорите ... еј и ме интересира се пополнува ли квотата на тој смер?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
Сакам да се запишам на машински, па ме интересира ако некој знае како стои заинтересираноста на тој факултет па и можноста за државна квота(фала однапред)и некој предлог на менаџмент. :D
 
Член од
6 ноември 2012
Мислења
26
Поени од реакции
11
Mnogu malce e zainteresiranosta godinava na MF, i mnogu lesno mozesh da vlezis vo drzhavna kvota..
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
А нешто за Транспорт механизација и логистика може ли некој да ми каже? Како течат полагањата, професорите какви се, материјалот дали е тежок обемен..и дали има многу теорија во првите два семестри?
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
А нешто за Транспорт механизација и логистика може ли некој да ми каже? Како течат полагањата, професорите какви се, материјалот дали е тежок обемен..и дали има многу теорија во првите два семестри?
Или пак нешто за смеровите Мехатроника, или Автоматика и управување со ситеми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom