Машински Факултет

Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Инфо за производна информатика, сличности со информатиката или И нема од неа ? :)
Pa mnogu poishe e proizvodstvo otkolku informatika, a i neznam sto ste se poletale tolku po taa informatika :O. Ako sakate informatika ete, odete na FINKI i onaka e stopati polesno, isto kako na FON da ste otishe ;)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Pa mnogu poishe e proizvodstvo otkolku informatika, a i neznam sto ste se poletale tolku po taa informatika :O. Ako sakate informatika ete, odete na FINKI i onaka e stopati polesno, isto kako na FON da ste otishe ;)
па за полесно малку тешко дека е полесно на финки од оваа информатика, тука се кладам дека нема толку програмирања како таму, а иначе нешто слушнав дека ке ги укинувале 3 годишните студии на машински некој знае нешто за ова ?
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
па за полесно малку тешко дека е полесно на финки од оваа информатика, тука се кладам дека нема толку програмирања како таму, а иначе нешто слушнав дека ке ги укинувале 3 годишните студии на машински некој знае нешто за ова ?
Ne ne pogresno me sfati, sakam da ti kazam deka na FINKI studiras klasicna informatika i dosta e lesno studiranjeto na FNKI, nezz zoshto e taka. Najverojatno bidejki fakultetot e nov pa sega privlekuvaat studenti. Sakam da ti kazam deka od Mashinski informaticar nema da bides, toa ime proizvodna informatika e samo za shminka staveno zatoa sto glavnite vo fakulteot znaat deka studentite trcaat po informatikata :) Inace neam pojma za ukinuvanje na trigodishnite studii :O
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
хидраулично инженерство и менаџмент на води?? од каде пак овој смер излезе?

АФИ со фенси име или па го поделија на овој ХИМВ и Автоматика и управување со системи? :facepalm:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
ПТИ и ХА се укинати од тригодишните студии
а АФИ е поделен на два смера и има некој измени во предметите само уште го нема тоа на страната да се види што како точно : )
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
И сеа јас шо да правам? :pos: Ем сакам Хидраулично инженерство, ем Автоматика и Управување со системи. :ROFLMAO:
 

Master!

Доктор Глобил
Член од
5 март 2010
Мислења
68
Поени од реакции
6
Ме интересира дали мора да се полага математика на матура за да можеш да се запишеш на машински или примат и кандидати што полагале англиски на матура ?
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Ме интересира дали мора да се полага математика на матура за да можеш да се запишеш на машински или примат и кандидати што полагале англиски на матура ?
Во прирачникот од машински пишува дека може и математика (било кое ниво) и англиски, по избор на кандидатот.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Pa mnogu poishe e proizvodstvo otkolku informatika, a i neznam sto ste se poletale tolku po taa informatika :O. Ako sakate informatika ete, odete na FINKI i onaka e stopati polesno, isto kako na FON da ste otishe ;)
:pos:
На ФИНКИ само рекламите го прават лесен факултетот , годинава повеќе од 50% од студентите ќе им заминат, овој уписен рок затоа повеќе студенти примаат.
Има премногу математика, а кај нас младите и „надежни“ информатичари не рачунаат колку математика треба за да станеш програмер.

А за тоа дека на машински е повеќе производство отколку информатика си тотално во право, мал „маркетиншки“ трик.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
ПТИ и ХА се укинати од тригодишните студии
а АФИ е поделен на два смера и има некој измени во предметите само уште го нема тоа на страната да се види што како точно : )
od koga toa?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Aбре какви нови смерови.....Тоа се старите насоки со нови имиња, Не знам што правраат овие од деканатот ама нов смер нема ни еден ....Сите тие се старите насоки со нови имиња и со многу олеснета програма на студирање....На времето јас кога дипломирав беше поим да завршиш машински фалултет. Пред некое време имав шанса да бидам во контакт со свежо дипломиран студент....навистина ме разочара со знаењето што сега го имаат како инженери.....
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Aбре какви нови смерови.....Тоа се старите насоки со нови имиња, Не знам што правраат овие од деканатот ама нов смер нема ни еден ....Сите тие се старите насоки со нови имиња и со многу олеснета програма на студирање....На времето јас кога дипломирав беше поим да завршиш машински фалултет. Пред некое време имав шанса да бидам во контакт со свежо дипломиран студент....навистина ме разочара со знаењето што сега го имаат како инженери.....
ко што гледам ке биде како на приватните, испит со заокружување на одговори задачи ретко ке има и ке се решаваат дома
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
cinderella апсолутно се согласувам со тебе......само место машински факултет треба да го преименуваат во забрзан курс по машинство...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom