Машини за перење

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Гледав и во Сетек имаше машини од некоја си фирма ST (Superior Technology) никогаш не сум чул за ова фирма.
Ако и машините им се исти квалитет како и телевизорите, подобро немој :D мислам дека @мкд владе e најкадарен да даде мислење на тематикава :D

Ние имаме дома една Вирпул, мајсторот доаѓа почесто кај нас него роднини некои што ги имаме. И моиве абер немаат да ја сменат, многу ме нервираат а за тие пари за сервис што ги дадоа ќе купеа некоја спејс-шатл машина.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Ако и машините им се исти квалитет како и телевизорите, подобро немој :D мислам дека @мкд владе e најкадарен да даде мислење на тематикава :D

Ние имаме дома една Вирпул, мајсторот доаѓа почесто кај нас него роднини некои што ги имаме. И моиве абер немаат да ја сменат, многу ме нервираат а за тие пари за сервис што ги дадоа ќе купеа некоја спејс-шатл машина.
Фала за советот
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Ако и машините им се исти квалитет како и телевизорите, подобро немој :D мислам дека @мкд владе e најкадарен да даде мислење на тематикава :D

Ние имаме дома една Вирпул, мајсторот доаѓа почесто кај нас него роднини некои што ги имаме. И моиве абер немаат да ја сменат, многу ме нервираат а за тие пари за сервис што ги дадоа ќе купеа некоја спејс-шатл машина.
Da me prasavte pred edno 7-8 godini ke vi kazev do detalj sto i kako i za televizori i za ostanatata bela tehnika, grejni tela itn itn. So ogled kako se menuva tehnikata , za godina dena vekje ne si vo tek ako ne se zanimavas so toa, ne pak za 8 godini :(.
Jas sega mozam samo da vi recam ako ste vernici pred da kupite nesto, bilo sto da odnesite litro maslo vo crkva , a ako ne ste mnogu po verata togas da stisnite palci i da se nadevate deka ne e sklopvano vo treta smena :toe:.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ѓубре е се што е со тоа име ST. :D

Која како ќе се погоди и како ќе се користи. Ни Горење не се тоа што беа, имам слушнато дека само лепат налепници, а ни Г од она старото Горење.
Гледај со поголема гаранција. Беко, Фаворит итн.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Ако и машините им се исти квалитет како и телевизорите, подобро немој :D мислам дека @мкд владе e најкадарен да даде мислење на тематикава :D

Ние имаме дома една Вирпул, мајсторот доаѓа почесто кај нас него роднини некои што ги имаме. И моиве абер немаат да ја сменат, многу ме нервираат а за тие пари за сервис што ги дадоа ќе купеа некоја спејс-шатл машина.
купив Индесит WT82 ,со горно отварање , не се сеќавам 99 или 2000 беше, со дојч марки...мајстор не дошол се уште, едно тркало ми се размрда од преполнета што се пушташе на големи вртежи, пред 4 години, сам го средив. Пред 2 години со другарот го сменивме каишот превентивно, мислам околу 400мкд беше, 15-20 минути работа, се сомневавме дека од каишот мириса во купатилото на изгорена гума... после утврдив дека ни тоа не требало, мирисот бил од надвор, такви биле температурите се јавуваше обратна циркулација, го видов вентолаторот од купатилото како исклучен врти обратно...
Единствен мал дефеткт се појави пред 2 години, програматорот кога работи со предперење на едно место на програмата, по исцрпење на водата , се губи контакт , застанува, па треба мануелно да го свртиш тркалото од програматорот за една цртка. за да продолжи до крај. . . Ми кажаа од Сервисот Буч да не се чепка, кога некогаш ќе се случи нешто покрупно, машината да не работи, тогаш ќе се отвара....
А ми има капено вода врз машината од сигурносниот на новиот бојлер што го вградивме 2009 НАД машина.... среќа видов бргу, па на цуцлата од сигурносниот вентил наместив цревце... по 9 години имаше на капакот корозија во една зона; земав од Јоди еден бел спреј и шмиргла и го дотерав капакот од машината како нов ...
б.т.в., кој е од Аеродром а бара поефтин приватен мајстор, посебно за класични машини, нека пише на ПП... имам пријател уходан...
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
Ние имаме дома една Вирпул, мајсторот доаѓа почесто кај нас него роднини некои што ги имаме. И моиве абер немаат да ја сменат, многу ме нервираат а за тие пари за сервис што ги дадоа ќе купеа некоја спејс-шатл машина.
Да не сте користеле можеби прашок за перење наменет за машини со горно отворање? Од тоа може веднаш да се расипе машина со класично отворање од страна. Може кај нас не се посебно обележани тие прашоци, но кога бев во странство пред 15 години таму имавме машина Вирпул со класично отворање и кога само еднаш ставивме прашок за перење на кој беше напишано дека е за машини со горно отворање (не ни обративме внимание на тоа, прашок ко прашок), веднаш се расипа машината. Дојдоа мајстори и веднаш го воочија проблемот, ни рекоа да гледаме убаво на пакувањата за прашоци, да бидат исклучиво за странично отворање. И од тогаш цела година немаше проблеми, а потоа не знам, се вратив овде. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не сте користеле можеби прашок за перење наменет за машини со горно отворање? Од тоа може веднаш да се расипе машина со класично отворање од страна. Може кај нас не се посебно обележани тие прашоци, но кога бев во странство пред 15 години таму имавме машина Вирпул со класично отворање и кога само еднаш ставивме прашок за перење на кој беше напишано дека е за машини со горно отворање (не ни обративме внимание на тоа, прашок ко прашок), веднаш се расипа машината. Дојдоа мајстори и веднаш го воочија проблемот, ни рекоа да гледаме убаво на пакувањата за прашоци, да бидат исклучиво за странично отворање. И од тогаш цела година немаше проблеми, а потоа не знам, се вратив овде. :)
Вирпулов е со горно отворање :) Тера уште со пола форма ама ја имаме однесено во село.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Здраво,

Во план сум да купам машина за перење до 18.000 денари, но се мислам помегу BEKO и Gorenje, но незнам за која марка и кој модел да се одлчам. Доколк некои има мислење за овие две марки слободно нека пише коментар, пред да ја купам мажината. И секако каква марка Вие би одбрале доколку би купувале мажина сега?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.799
Здраво,

Во план сум да купам машина за перење до 18.000 денари, но се мислам помегу BEKO и Gorenje, но незнам за која марка и кој модел да се одлчам. Доколк некои има мислење за овие две марки слободно нека пише коментар, пред да ја купам мажината. И секако каква марка Вие би одбрале доколку би купувале мажина сега?
Горење за жал, не е тоа што беше.
Ако ми е битен односот цена-квалитет јас би земал БЕКО, колку и да звучи чудно.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Горење за жал, не е тоа што беше.
Ако ми е битен односот цена-квалитет јас би земал БЕКО, колку и да звучи чудно.
Цените се исти разлика 500 денари, така да ако правеме разлика само помегу квалитет која би ја земале
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.799
Цените се исти разлика 500 денари, така да ако правеме разлика само помегу квалитет која би ја земале
У едно друго време, сигурно би земал Горење. Ама сега, според она што го слушам од паталци, Горење не би земал. Горење е едино добро што имаат свој сопствен сервис.
Ја пред некое време ова истражував и у однос на тоа колку пари-толку музика, заклучив дека Индесит ми е најбоља опција за моите потреби. И сега, за сега, гледам не сум се заебал.
Инаку имав претходно Горење, ама не од овие, него од старите. Тоа е друга приказна.
Имам Беко у кујна за садови, некои десетина години и не се расипала ниеднаш, а у принцип не поштуем турски ствари.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Темава сум ја отворил пред 9 години, кога се одлучив за Electrolux. Мислам дека беше некои 12-14.000 денари во Техномаркет.
Најдобра одлука што сум ја направил. Имам сменето 2 пати грејач (500 денари е) и не сум имал друг проблем. Така да, ова е мојата искрена препорака од лично искуство.

Горење сите ги хејтаат во последно време, особено машините за перење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Здраво,

Во план сум да купам машина за перење до 18.000 денари, но се мислам помегу BEKO и Gorenje, но незнам за која марка и кој модел да се одлчам. Доколк некои има мислење за овие две марки слободно нека пише коментар, пред да ја купам мажината. И секако каква марка Вие би одбрале доколку би купувале мажина сега?
И јас се мислев прво меѓу овие две фирми и на крај зедов трето, 9кг фаворит со 5 год гаранција. За беко ме испишмани пријател што сервисира машини за перење дека се значитечно поскапи и понепрактични за сервис од Фаворит, а и на старт фаворит беше многу поефтина. Засега немам забелешки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom