Машини за перење

Дискусија во форумот 'Дом и семејство' започната од Acid, 21 декември 2009.

 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.277
  Допаѓања:
  149.410
  Ако и машините им се исти квалитет како и телевизорите, подобро немој :D мислам дека @мкд владе e најкадарен да даде мислење на тематикава :D

  Ние имаме дома една Вирпул, мајсторот доаѓа почесто кај нас него роднини некои што ги имаме. И моиве абер немаат да ја сменат, многу ме нервираат а за тие пари за сервис што ги дадоа ќе купеа некоја спејс-шатл машина.
   
  На Scirea, мкд владе и Bastian им се допаѓа ова.
 2. Bastian

  Bastian

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  210
  Допаѓања:
  58
  Фала за советот
   
 3. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.049
  Допаѓања:
  5.997
  Da me prasavte pred edno 7-8 godini ke vi kazev do detalj sto i kako i za televizori i za ostanatata bela tehnika, grejni tela itn itn. So ogled kako se menuva tehnikata , za godina dena vekje ne si vo tek ako ne se zanimavas so toa, ne pak za 8 godini :(.
  Jas sega mozam samo da vi recam ako ste vernici pred da kupite nesto, bilo sto da odnesite litro maslo vo crkva , a ako ne ste mnogu po verata togas da stisnite palci i da se nadevate deka ne e sklopvano vo treta smena :toe:.
   
  невидливио, krkac, Scirea и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.456
  Допаѓања:
  29.158
  Ѓубре е се што е со тоа име ST. :D

  Која како ќе се погоди и како ќе се користи. Ни Горење не се тоа што беа, имам слушнато дека само лепат налепници, а ни Г од она старото Горење.
  Гледај со поголема гаранција. Беко, Фаворит итн.
   
  На krkac и Scirea им се допаѓа ова.
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.849
  Допаѓања:
  4.299
  купив Индесит WT82 ,со горно отварање , не се сеќавам 99 или 2000 беше, со дојч марки...мајстор не дошол се уште, едно тркало ми се размрда од преполнета што се пушташе на големи вртежи, пред 4 години, сам го средив. Пред 2 години со другарот го сменивме каишот превентивно, мислам околу 400мкд беше, 15-20 минути работа, се сомневавме дека од каишот мириса во купатилото на изгорена гума... после утврдив дека ни тоа не требало, мирисот бил од надвор, такви биле температурите се јавуваше обратна циркулација, го видов вентолаторот од купатилото како исклучен врти обратно...
  Единствен мал дефеткт се појави пред 2 години, програматорот кога работи со предперење на едно место на програмата, по исцрпење на водата , се губи контакт , застанува, па треба мануелно да го свртиш тркалото од програматорот за една цртка. за да продолжи до крај. . . Ми кажаа од Сервисот Буч да не се чепка, кога некогаш ќе се случи нешто покрупно, машината да не работи, тогаш ќе се отвара....
  А ми има капено вода врз машината од сигурносниот на новиот бојлер што го вградивме 2009 НАД машина.... среќа видов бргу, па на цуцлата од сигурносниот вентил наместив цревце... по 9 години имаше на капакот корозија во една зона; земав од Јоди еден бел спреј и шмиргла и го дотерав капакот од машината како нов ...
  б.т.в., кој е од Аеродром а бара поефтин приватен мајстор, посебно за класични машини, нека пише на ПП... имам пријател уходан...
   
 6. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  57
  Да не сте користеле можеби прашок за перење наменет за машини со горно отворање? Од тоа може веднаш да се расипе машина со класично отворање од страна. Може кај нас не се посебно обележани тие прашоци, но кога бев во странство пред 15 години таму имавме машина Вирпул со класично отворање и кога само еднаш ставивме прашок за перење на кој беше напишано дека е за машини со горно отворање (не ни обративме внимание на тоа, прашок ко прашок), веднаш се расипа машината. Дојдоа мајстори и веднаш го воочија проблемот, ни рекоа да гледаме убаво на пакувањата за прашоци, да бидат исклучиво за странично отворање. И од тогаш цела година немаше проблеми, а потоа не знам, се вратив овде. :)
   
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.277
  Допаѓања:
  149.410
  Вирпулов е со горно отворање :) Тера уште со пола форма ама ја имаме однесено во село.
   

Сподели преку: