Машини за перење

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Едно прашање до тие што се разбираат во машините за перење:

Зошто во преградата што е најдесно ништо машината не повлекува нити прашакот нити омекнувачот???
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
377
Едно прашање до тие што се разбираат во машините за перење:

Зошто во преградата што е најдесно ништо машината не повлекува нити прашакот нити омекнувачот???
Прочитај го упатвото ако уште го чуваш ама најверојатно затоа што таа преграда е за перење на бели алишта т.е на 90 степени, ако ја селектираш таа програма би требало да повлече.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Едно прашање до тие што се разбираат во машините за перење:

Зошто во преградата што е најдесно ништо машината не повлекува нити прашакот нити омекнувачот???
Site pregradi se polnat so voda, edna e predperenje, sredina e omeknuvac, a treta pregrada e za perenje.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Прочитај го упатвото ако уште го чуваш ама најверојатно затоа што таа преграда е за перење на бели алишта т.е на 90 степени, ако ја селектираш таа програма би требало да повлече.
И на тој програм кога ќе перам бели готварски алишта на 95 степени пак не повлекува...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Едно прашање до тие што се разбираат во машините за перење:
Зошто во преградата што е најдесно ништо машината не повлекува нити прашакот нити омекнувачот???
...може некаде грешите!

ice_screenshot_20201031-213015.jpeg

ice_screenshot_20201031-213146.jpeg

 
Член од
24 август 2009
Мислења
72
Поени од реакции
85
Искуство со Лг машините за перење? Оваа ја сакам. https://www.neptun.mk/categories/MASINI_ZA_PERENE1/LG-F4-WN-408S0
Се двоумам помеѓу Лг, Самсунг и АЕГ. Искуство? ЛГ и Самсунг сега имаат 5 години гаранција, АЕГ колку што знам не. ЛГ и Самсунг имаат 10 години гаранција на моторите, за АЕГ не знам.
Искуства?
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
И на тој програм кога ќе перам бели готварски алишта на 95 степени пак не повлекува...
Имам беко машина и незнаеме што е,не се осеќа омекнувачот, не мирисаат алиштатаа секако пробавме комбинации. Исчистена е вода има се е како што треба останатото сем тоа ќ. Од што ќе е?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Имам беко машина и незнаеме што е,не се осеќа омекнувачот, не мирисаат алиштатаа секако пробавме комбинации. Исчистена е вода има се е како што треба останатото сем тоа ќ. Од што ќе е?
Да не е од коронава :|

Туку LG машиниве од Нептун сеа гледам 2 години гаранција на електрониката.... плус некое осигурување од SAVA нудат за + 3години за 3.5% од цената на апаратот.
Тука гледам пред година дена сите пишувале LG давал 5 години гаранција, а сеа викаат 2.
Да не прават кушлук?! :unsure:
Претходната машина... сеа што ја фрлив (Индесит) 5ипол години ми тераше....
Есеноска почнаа да тропаат лагерите, а сеа минатава недела и електрониката спука... ми ја туркаше склопката.

Почнавме и машините ко гаќите да ги менуваме....
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки ајде help.

Неодамна купивме нова Indesit машина. Старата ни е од 2005 - та мислам, па редно беше да се подновиме, за во новиот стан.

Но сега има еден голем проблем, а тоа е што многу време треба да испере алишта, а да не зборам за плус сушење.

Го гледав и упатството, и претходно чинам на Седма или Осма програма перевме бидејки само тие програми подржуваат до 90C.

Алишта има бели и малку шарени (дали се 2 - 3)ама ќе се перат сега на бели.

Подолу имам слики од упатството, пералната и објаснувам:
20210522_225635.jpg 20210522_225659.jpg
Еве кои опции ги има. На третата програма која што е за маици, чорапи на 60C и треба дури 2 часа. А претходната перална што ја имавме не и требаше повеќе од саат ипол па дури и на 90 степени да испере дали бели, дали шарени алишта.

20210522_225815.jpg
20210522_225857.jpg

Седма и Осма програма се едини што поддржуваат перење до 90C. Ама тоа е за волна. Претходно перев на едно од овие програми, и испаднаа ОК алиштата ама беа малку згужвани (тоа изгледа од сушењето).

Подолу еве колку треба за седма и осма програма да испере:
20210522_225951.jpg
20210522_230002.jpg

Скоро 4 часа, а да не зборам со се сушење, едно 6 часа сигурно...

Еве го точно моделот на пералната:
20210522_231225.jpg

А еве какви алишта има ставено:
20210522_231239.jpg


Е сега за ова читав на интернет дека наводно новите перални така работеле, переле подолго бидејки помалце вода влечеле, некоја нова технологија, и дека тоа било сосема нормално.


Ама на мајка ми тоа не и се доаѓа, и нејќе да чека со часови да се исперат алиштата бидејки навикната е на старата перална за помалце од саат ипол переше без проблеми.

Дали јас правам некоја грешка овде или? Има чаре да се намали времето на перење? И дали ова што пере вака со часови ја зголемува потрошувачката на струја?

Ајде help xd, стварно луда работа 4 часа перење па уште 2 да исуши убаво...

Edit:
Заборавив да напоменам, пералната е монтирана според упатството како што треба. Доводот и одводот се исто така поврзани како што треба, и вентилот е отворен да има проток на вода.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.640
Поени од реакции
38.823
па толку е бе друже бели алишта околу три саати, и мојата горење толку ги врти. Плус твојава врти на 1400 обртаи, не ти треба сушење, семката ќе им ја дере машината на алиштата на толку обртаи да ги врти
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
па толку е бе друже бели алишта околу три саати, и мојата горење толку ги врти. Плус твојава врти на 1400 обртаи, не ти треба сушење, семката ќе им ја дере машината на алиштата на толку обртаи да ги врти
А трошење струја? Бидејки подолго врти.

За бели алишта мислам дека соодветно сум избрал седми програм или осми?

Не е до мене, туку моите се чудат зошто 3 часа пере, навикнати се на помалку.

Инаку кога ќе се исперат не се суви, малку топло се осеќа. Мин. треба саат време да се исушат онака ок, ама и после пак се влажни и треба или со пегла, или да се остават на тераса / во соба да се исушат. За скрос да испаднат суви, мин. саат ипол, ама пак после од многу вртење и сушење па испаѓаат стуткани...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.640
Поени од реакции
38.823
А трошење струја? Бидејки подолго врти.

За бели алишта мислам дека соодветно сум избрал седми програм или осми?

Не е до мене, туку моите се чудат зошто 3 часа пере, навикнати се на помалку.

Инаку кога ќе се исперат не се суви, малку топло се осеќа. Мин. треба саат време да се исушат онака ок, ама и после пак се влажни и треба или со пегла, или да се остават на тераса / во соба да се исушат. За скрос да испаднат суви, мин. саат ипол, ама пак после од многу вртење и сушење па испаѓаат стуткани...
епа ќе переш у недела на ефтина струја, или ноќе
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Skoro site peralni taka rabotat sea. Baaka tvojava e za 8kg ili 6kg so susenje taka da koa peris napolni ja skroz za da ti bide poekonomicno.
Mene ne mi e jasno zosto se zivo peris na 90, radi ova ti se guzvaat, plus namali obrtaite namesto 1400 za site alista, podesi ova spored alista. Povekjeto alista ako procitas etiketa ti pise 30-40 stepeni, nekoi duri treba i so ladna voda da se perat.
Nasata e 2 godini stara ali ne e indesit i ima najbrz program 14min. Programot sho nie stalno go koristime gi pere za saat i pol. Ako stavis na 90stepeni e 3 saati.
Nemas potreba site alista da gi peris na 90 stepeni. Duri i ovie sho proizveduvaat prasoci i detergenti za perenje ti preporacuvaat od 40-60 stepeni perenje. 90 stepeni se koristi retko. Ali voa od prababi ostanalo koa vriele alista na sporet i sea op site peralnite na 90 stepeni.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некои мислат дека со 60 степени не се испрани убаво, па ај 90 се што се најде. Требало убаво да вријат бре научени од старите, а облека менуваш 1-2 дневно.

На тие вртежи треба скоро суви да ги вади. За толку малку не вреди да се пушта машина подобро некои маици носени кратко време на рака да си ги перете.

За памучни е 8 програм, таа е и за бели и стави ја на дифолт на 60 степени. Ќе пере 3 саати.
10 програм за шарени може и за црни тоа на 40 степени
Ова би требало да е саат и нешто.

Онаа за брзо перење 30 минути е кај тебе, а на некои е 15 минути и кај нас обично најмногу е користена за патики.


На 90 степени може само да ги уништиш белите исто и маиците на 60 степени.

Гледам ја немаш има кај мене и една дневна програма на 60 минути не знам колку степени е, ама сигурно не повеќе од 40
 

Kajgana Shop

На врв Bottom