Мачки (општи дискусии)

Член од
30 септември 2016
Мислења
43
Поени од реакции
1
Здраво. Да ми препорачате ветеринар во околина на к4, хром, влае, ѓорче? И дали прават проблеми ако не можам да ја најдам книшката со вакцините? Првите две ги прими во друг град пред да ја земам, и сега останува уште за беснило како што знам, така? ама не можам да ја најдам книшката :yid:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Здраво. Да ми препорачате ветеринар во околина на к4, хром, влае, ѓорче? И дали прават проблеми ако не можам да ја најдам книшката со вакцините? Првите две ги прими во друг град пред да ја земам, и сега останува уште за беснило како што знам, така? ама не можам да ја најдам книшката :yid:
Јас одам во зградите кај пазарче Тафталиџе. Машко е ветеринар, не ми текнува на името.
Еве ја на мапа:
 

Attachments

Член од
30 септември 2016
Мислења
43
Поени од реакции
1
Некој да ми каже каде поточно се наоѓа Вет Налетоски во Ѓорче сега? На мапс ја дава старата локација
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Автоматски споено мислење:

Другата страна на паричката...

 
Последно уредено:
Член од
14 април 2019
Мислења
9
Поени од реакции
6
Здраво, живеам во Скопје и би сакал да вдомам мало маче. Ве молам за помош ако знаете од каде би можел да земам.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.242
Здраво, живеам во Скопје и би сакал да вдомам мало маче. Ве молам за помош ако знаете од каде би можел да земам.

Од групите на фејсбук, постојано има некој што подарува, пиши им дека бараш мало маче.

Screenshot_20240412-172031.jpg

Screenshot_20240412-172003.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.609
Не сум го покажал тука моето тигарче. Месец и пол е со нас, уште се привикнуваме и тоа на нас и ние на него, секојдневно учиме нови работи, уште пробуваме да најдеме храна која ем ќе биде квалитетна, ем ќе ја сака, зашто мнооогу е пребирливо, а со некои брендови храна имавме и стомачни проблеми... Ама љубов ни е! :love:

Срна се вика, инаку, женка е. :pipi:

Screenshot_20240423_185302_Gallery.jpg

Screenshot_20240423_185327_Gallery.jpg
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646
уште пробуваме да најдеме храна која ем ќе биде квалитетна, ем ќе ја сака, зашто мнооогу е пребирливо
Како и сите мачки :) . Гледајте секое јадење да биде различно пакување на паштета, за да не ги одвикне и тие паштети што му се омилени
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.609
Како и сите мачки :) . Гледајте секое јадење да биде различно пакување на паштета, за да не ги одвикне и тие паштети што му се омилени
Тоа е уствари најголемиот проблем - скоро од сите паштети го фаќа пролив. Пробавме KiteKat, Whiskas, Royal Canin, тие од DM, со сите има проблем. Само со сува храна не. До душа, и од сувата, со KiteKat јуниор имаше пролив, исто. Сега му давам Dein Bestes Junior, од тоа што видов божем поквалитетна е, а за да не биде еднообразна, зашто таква има само со пилешко (со малите мачиња е проблем зашто нема кај нас многу избор за малечки, сите брендови се со пилешко најчесто), измеѓу оброци му давам Dein Bestes грицки, перничиња, такви има многу видови па му мешам - некогаш со лосос, друг пат хербални, трет - со говедско... има 7-8 различни видови. Ама нив ги сака сите, а главната храна не баш, бара од нив. Знам дека е проблем што јаде само сува храна, ама после оброците пие вода, и тоа обилно, па се надевам нема да има некој посериозен проблем. И се надевам ко ќе потпорасне ќе се реши проблемот со проливот. Само 4 и пол месеци е старо.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646
Тоа е уствари најголемиот проблем - скоро од сите паштети го фаќа пролив. Пробавме KiteKat, Whiskas, Royal Canin, тие од DM, со сите има проблем. Само со сува храна не. До душа, и од сувата, со KiteKat јуниор имаше пролив, исто. Сега му давам Dein Bestes Junior, од тоа што видов божем поквалитетна е, а за да не биде еднообразна, зашто таква има само со пилешко (со малите мачиња е проблем зашто нема кај нас многу избор за малечки, сите брендови се со пилешко најчесто), измеѓу оброци му давам Dein Bestes грицки, перничиња, такви има многу видови па му мешам - некогаш со лосос, друг пат хербални, трет - со говедско... има 7-8 различни видови. Ама нив ги сака сите, а главната храна не баш, бара од нив. Знам дека е проблем што јаде само сува храна, ама после оброците пие вода, и тоа обилно, па се надевам нема да има некој посериозен проблем. И се надевам ко ќе потпорасне ќе се реши проблемот со проливот. Само 4 и пол месеци е старо.
Однеси го на ветеринар, види со време зошто од скоро секоја храна фаќа пролив
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.609
Однеси го на ветеринар, види со време зошто од скоро секоја храна фаќа пролив
Одиме, често. Сега во четврток имам закажано за втора редовна вакцина. Прашав минатиот пат, ми рекоа само да не му даваме некое време мокра храна, само сува. Така и тераме сега, па се надевам ќе се среди проблемот.

Инаку, Whiskas јуниор многу ја сакаше храната, исто, сува, ама ептен е неквалитетна, барем од тоа јас што го разбирам. На декларацијата пишува дека само 4% е месо.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.761
Поени од реакции
20.473
Не сум го покажал тука моето тигарче. Месец и пол е со нас, уште се привикнуваме и тоа на нас и ние на него, секојдневно учиме нови работи, уште пробуваме да најдеме храна која ем ќе биде квалитетна, ем ќе ја сака, зашто мнооогу е пребирливо, а со некои брендови храна имавме и стомачни проблеми... Ама љубов ни е! :love:

Срна се вика, инаку, женка е. :pipi:

Прегледај го приврзокот 414131

Прегледај го приврзокот 414132
Jас чувам Бритиш шортхер, и исто со големите имав проблем со храна ама со Brit care од кога земам сум немал проблем. И за малите кога ги имаа зедов Junior.
Пробај со нејзе.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.609
Jас чувам Бритиш шортхер, и исто со големите имав проблем со храна ама со Brit care од кога земам сум немал проблем. И за малите кога ги имаа зедов Junior.
Пробај со нејзе.
Од каде ја купуваш?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Здраво, живеам во Скопје и би сакал да вдомам мало маче. Ве молам за помош ако знаете од каде би можел да земам.
Веројатно е касно, но шурата има легло мачиња. Пиши ПП ако сеуште си заинтересиран, инаку ќе се селат колективно на село. :)
Автоматски споено мислење:

Не сум го покажал тука моето тигарче. Месец и пол е со нас, уште се привикнуваме и тоа на нас и ние на него, секојдневно учиме нови работи, уште пробуваме да најдеме храна која ем ќе биде квалитетна, ем ќе ја сака, зашто мнооогу е пребирливо, а со некои брендови храна имавме и стомачни проблеми... Ама љубов ни е! :love:

Срна се вика, инаку, женка е. :pipi:

Прегледај го приврзокот 414131

Прегледај го приврзокот 414132
Дегутантно е тоа што карнивор животно го идентифицираш како веган животно. Идентификациони политики, итн... :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom