Мачки (општи дискусии)

Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.305
Поени од реакции
4.702
Душа, стар 6 години мачор. Пред 5 дена го каснало куче на левата задна нога. Голема рана. Беше шиен со 7 конци без анастезија (можно беше да не се разбуди после истата), прими витамини и систем. Петти ден еве, жив мртовец! Дише, ќе мрдни но без рамнотежа, друго ништо. Со шприц пробувам да му дадам некои течности, но не покажува подобрување. Сите ветеринари што ми ги препорачаа од околните градови кажуват само бајки, лек никој. Пред 2 часа земав сам му буцнав систем со помош на неофицијален ветеринар - пријател, покажа малку подобрување но пак истото. Инаку температурата му е 32,7. Слични искуства сте имале?

Пак ќе напоменам, до сега бевме кај 5 ветеринари и не вроди никаков плод.
Нормална температура е околу 38 кај мачките, под 33 е веќе смртоносна температура. Ректално ли мереше? Секоја нечистотија на анусот го прави мерењето погрешно. Нормално е да е пониска температурата и ради шокот што го доживеал, но 32,7 е премногу ниско.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
32,7???
Многу е ниска таа температура и ако ветеринарите креваат раце, ти немаш некој поголем избор што да правиш, освен да го ставиш во топла просторија и да го затоплиш со ќебе, посебно шепите и опашката гледај да бидат покриени. И давај му течности топли, ама да не бидат жешки.
Да да, го затворив во мала просторија и греалката е вклучена нонстоп (денски беше топло надвор, па излезе на тераса преку денот). Постојано му ставам и шише со жешка вода околу него да го топли. Како залудно да е, се осеќам крив што ко да не му давам да пушти душа, а што да правам, и така да го оставам да умре е грев.
Автоматски споено мислење:

Нормална температура е околу 38 кај мачките, под 33 е веќе смртоносна температура. Ректално ли мереше? Секоја нечистотија на анусот го прави мерењето погрешно. Нормално е да е пониска температурата и ради шокот што го доживеал, но 32,7 е премногу ниско.
Истиот ветеринар што го шиеше дојде денес и му мереше температура. Рече дека му нема спас, но подоцна правев муабет со познаници и речиси сите ме насочија кон нестручност на ветеринарот и дека бил еден од полошите во градот.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.305
Поени од реакции
4.702
6 години и не е баш некоја голема старост за мачки. Претпоставувам дека ради повредата не може да се движи, па се лади телото. Биди со животинчето, греј го со твоите топли зборови. Друго не гледам што би направил подобро.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
6 години и не е баш некоја голема старост за мачки. Претпоставувам дека ради повредата не може да се движи, па се лади телото. Биди со животинчето, греј го со твоите топли зборови. Друго не гледам што би направил подобро.
Скоро новороденче беше кога ја убија (отруја) мајка му. Со шприц ги изразнав. Браќата ги дадов по роднини, него го оставив - го крстив Живко, бидејќи среќа беше што останаа живи. Од мал проблематичен, најпрво имаше проблем со очите, па капки, па камилица, ајде помина и тоа. 2019 мислам беше, некој психопат од комшиите го застрела со пушка. Маки, маки - пребродивме. Една година потоа дијаболата што му остана внатре бидејќи ветеринарот не можеше да ја извади му пукна, па му се отвори огромна дупка, жива рана. Па пак по доктори, пребродивме. Многу пати ќе се вратеше крвјосан, фатен на стапица или некоја жица, секакви проблеми од најмал. Прав борец. Но.., досега ова е најкритично. Се молам да пребродиме пак. И следно, и покрај тоа што сум крајно против затворањето на миленици внатре дома, со што му ја ускратуваме слободата, ќе ги стерилизирам сите (три имам) и сите дома, очигледно животинките се загрозени овде, дали од комплекс, дали народот не знае преку што да го истури гневот, но го поминавме и дното веќе....
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.305
Поени од реакции
4.702
... Се молам да пребродиме пак.
... ќе ги стерилизирам сите (три имам) и сите дома, очигледно животинките се загрозени овде, дали од комплекс, дали народот не знае преку што да го истури гневот, но го поминавме и дното веќе....
... Има некои работи што ние како луѓе не можеме да ги промениме.
И тогаш ни преостанува само да се молиме.
... Инаку, овде кај нас, секој што чува мачка која има слободен излез надвор, мора да ја стерилизира, по закон.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.564
Кажете ми, имате вие овој период проблем со мачките во однос на митарењето? Мојов овие 2 недели нонстоп се лиже, влакното му е суво и очигледно е дека се живцира. Го искапив два пати месецов со надеж дека ќе му помине, ама не уште се митари, и тоа многу...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.175
Кажете ми, имате вие овој период проблем со мачките во однос на митарењето? Мојов овие 2 недели нонстоп се лиже, влакното му е суво и очигледно е дека се живцира. Го искапив два пати месецов со надеж дека ќе му помине, ама не уште се митари, и тоа многу...
И мојов периодов многу се митари, претпоставувам поради времево. До вчера врнеше и беше до 20 степени и од еднаш отиде преку 30.
Ама дај ако некој друг има сличен проблем нека сподели.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.305
Поени од реакции
4.702
Кажете ми, имате вие овој период проблем со мачките во однос на митарењето? Мојов овие 2 недели нонстоп се лиже, влакното му е суво и очигледно е дека се живцира. Го искапив два пати месецов со надеж дека ќе му помине, ама не уште се митари, и тоа многу...
Митарењето не е проблем, тоа е најнормално нешто.
Дали капењето помага??? не би рекол.
Повеќе помагаат гумираните ракавици за митарење или чешлање,
но може и со сопствени раце, кој има повеќе слободно време.
Ако мачето може слободно да шета надвор,
тогаш природата сама тоа го решава...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Кажете ми, имате вие овој период проблем со мачките во однос на митарењето? Мојов овие 2 недели нонстоп се лиже, влакното му е суво и очигледно е дека се живцира. Го искапив два пати месецов со надеж дека ќе му помине, ама не уште се митари, и тоа многу...
Се митарат цела пролет и е голем проблем ако мачката е со сресно/долго влакно. Им се ствараат hairballs од лижење а тоа им прави тежина во стомакот па бараат да јадат листови од цвеќиња, трева, метли итн. за да ги надразни за да повраќаат.

Јас ја ресетирам мојава со носење на груминг каде ја шишаат со машинка со најниско сечило и оставам само грива околу главата и пуфка на опашката (lion's cut). Смешна е многу првите денови по шишаењето ама многу брзо им расте крзното, за 2-3 месеци ќе се врати скоро на првичната должина. Таман колку да не им е мачно на жештиниве.

Е сега мојава не сака баш чешлање и шишање, малце е борба и траума за сите ама пак после не делува толку мизерно од hairballs и чворчиња и тутки на крзното.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Пред две недели во двор ни дојде навечер мачка со мало црно маче. Претпоставувам дека го пренесувала од едно место на друго, па се одмарала кај нас во двор. Ние како љубители на животинки, одма им ставивме креветче, две здели: една со вода и една јадење (млеко со лебче и салама) и останаа вечерта, ама утрото ги немаше. Пред 5-6 дена малото маче дојде само, се испорадувавме, му дадовме јадење, вода, креветчето спремно, играчки му поставивме, ама другиот ден попладнето кога сите бевме заминати од дома некаде, си замина и не се врати.

Вчера со син ми начекавме на пазарче мало маче, портокалово, го донесовме во двор, јадеше, спиеше, ама ене го утрово шета ни здвор и само мјаука како да го коле некој.

Некој совет во било кој правец?
Како да го задржиме во дворче да си живее?
Или треба да го вратиме кај тезгите на пазарче?
Инаку, може да излезе од двор ако сака, не е до толку затворено, ете претходното ни бегае и доаѓаше само.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.564
Вчера со син ми начекавме на пазарче мало маче, портокалово, го донесовме во двор, јадеше, спиеше, ама ене го утрово шета ни здвор и само мјаука како да го коле некој.
Трк на ветеринар, можно е да мјаука ради болви, дека прошлиов месец нон стоп врнеше, влажно беше времето па врие од болви по парковиве. И апче за против глисти да му земете...

И мојов вака мјаукаше, кога видов по некој ден фатил болви :facepalm: , а домашен мачор е, 6 години нема излезено од стан, ама го најдоа. Бев до пет-шоп и тие вработените таму се чудеа како може мачка во стан да фати болви... Ми рекоа после дека можно е од парковите по тревите да сме закачиле, па сме ги донеле дома. Лупнав 50 евра на шампон, чешелче за вадење на гадинкиве, спреј, специјално ланче, и раствор за прскање на станот од гнидиве. Одма се исчисти мачоров, едно 80 до 90% испоумреа болвите, ама уште си има мака од тоа што го касале, не ми е расположен сеуште.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Трк на ветеринар, можно е да мјаука ради болви, дека прошлиов месец нон стоп врнеше, влажно беше времето па врие од болви по парковиве. И апче за против глисти да му земете...

И мојов вака мјаукаше, кога видов по некој ден фатил болви :facepalm: , а домашен мачор е, 6 години нема излезено од стан, ама го најдоа. Бев до пет-шоп и тие вработените таму се чудеа како може мачка во стан да фати болви... Ми рекоа после дека можно е од парковите по тревите да сме закачиле, па сме ги донеле дома. Лупнав 50 евра на шампон, чешелче за вадење на гадинкиве, спреј, специјално ланче, и раствор за прскање на станот од гнидиве. Одма се исчисти мачоров, едно 80 до 90% испоумреа болвите, ама уште си има мака од тоа што го касале, не ми е расположен сеуште.
Ќе го однесам на ветеринар, имаш право, може го боли од болви, глисти ...
 

Boksy be

Jolie
Член од
6 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Имам две мачки едната е на возраст 9 години, а другата 1 година и постарата во април се омачи и си има 3 мали мачиња! Многу се мили и убаво предат! А другата што е на возраст 1 година омачи 5 мачиња!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom