Мачки (општи дискусии)

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.048
Поени од реакции
78.145
Една мала консултација, нели мачкиве кога ги галиш по задниот дел ги креваат опашките нагоре...епа сабајлево приметив кај мојов не може да го дигне опашот воопшто. Не сум го приметил до сега дека го боли нешто. Нормално е ова или не? :toe:
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
641
Поени од реакции
1.607
Една мала консултација, нели мачкиве кога ги галиш по задниот дел ги креваат опашките нагоре...епа сабајлево приметив кај мојов не може да го дигне опашот воопшто. Не сум го приметил до сега дека го боли нешто. Нормално е ова или не? :toe:
Moze zvici glupo ne sum expert ,ama macinja cuvam cel zivot, maskive fevruari ke skrenat , gledaj go den dva dali ke ti se opravi.
Imav edwn macor , koga ke imase mnogy macki vo blizina sto se vo period, ke preterase so ..... znaes sto , i nesvesno ke imase problemi so grb nekolku dena, ama toa samo ednas mu se imase sluceno, i ednas go imam zabrlezano na 5-6 legla na macinja sto sum cuval do sega
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.416
Поени од реакции
3.887
Една мала консултација, нели мачкиве кога ги галиш по задниот дел ги креваат опашките нагоре...епа сабајлево приметив кај мојов не може да го дигне опашот воопшто. Не сум го приметил до сега дека го боли нешто. Нормално е ова или не? :toe:
Најверојатно е нормално у февруари... Стави му у јадењето малку вијагра, тоа помага.
Види мојов мачор што напраи денес, не опаш, тој живот изгуби за мачка.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.048
Поени од реакции
78.145
Moze zvici glupo ne sum expert ,ama macinja cuvam cel zivot, maskive fevruari ke skrenat , gledaj go den dva dali ke ti se opravi.
Imav edwn macor , koga ke imase mnogy macki vo blizina sto se vo period, ke preterase so ..... znaes sto , i nesvesno ke imase problemi so grb nekolku dena, ama toa samo ednas mu se imase sluceno, i ednas go imam zabrlezano na 5-6 legla na macinja sto sum cuval do sega
Најверојатно е нормално у февруари... Стави му у јадењето малку вијагра, тоа помага.
Види мојов мачор што напраи денес, не опаш, тој живот изгуби за мачка.
Кастриран е, не ебе жива сила...
 
Член од
30 август 2009
Мислења
575
Поени од реакции
209
Едно прашање, имам две мачки стерилизирани се женки, и откога се стерилизирани воопшто не идеа мажјаци по нив, двеве си играа цело време во дворов. Пред некоја ден по едната почна да иде мажјак еден и никако не бега, и ја брка една од мачките - како да не е стерилизирана, дали е ова нормално или?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
6.416
Поени од реакции
3.887
Едно прашање, имам две мачки стерилизирани се женки, и откога се стерилизирани воопшто не идеа мажјаци по нив, двеве си играа цело време во дворов. Пред некоја ден по едната почна да иде мажјак еден и никако не бега, и ја брка една од мачките - како да не е стерилизирана, дали е ова нормално или?
При кастрацијата, ветеринарот ги отстранува јајниците, по што сексуалното однесување на мачката доаѓа до застој. При СТЕРИЛИЗАЦИЈА. само јајцеводите се отсечени - мачката повеќе не е плодна, но сексуалниот нагон останува.
 
Член од
30 август 2009
Мислења
575
Поени од реакции
209
При кастрацијата, ветеринарот ги отстранува јајниците, по што сексуалното однесување на мачката доаѓа до застој. При СТЕРИЛИЗАЦИЈА. само јајцеводите се отсечени - мачката повеќе не е плодна, но сексуалниот нагон останува.
Аха јасно. Чудно ми падна оти маалово мое врие мачки што се така улични, и сите ја игнорираа, инаку ми кажа и еден пријател, што имал мачка ми рече дека можно е уште малку да лачи хормони оти пред скоро 2 месеца е стерилизирана и затоа. Ветеринаров ми е на одмор па затоа чисто ме интересираше. Фала ти.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.228
Поени од реакции
1.403
Душа, стар 6 години мачор. Пред 5 дена го каснало куче на левата задна нога. Голема рана. Беше шиен со 7 конци без анастезија (можно беше да не се разбуди после истата), прими витамини и систем. Петти ден еве, жив мртовец! Дише, ќе мрдни но без рамнотежа, друго ништо. Со шприц пробувам да му дадам некои течности, но не покажува подобрување. Сите ветеринари што ми ги препорачаа од околните градови кажуват само бајки, лек никој. Пред 2 часа земав сам му буцнав систем со помош на неофицијален ветеринар - пријател, покажа малку подобрување но пак истото. Инаку температурата му е 32,7. Слични искуства сте имале?

Пак ќе напоменам, до сега бевме кај 5 ветеринари и не вроди никаков плод.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.745
Поени од реакции
9.467
Душа, стар 6 години мачор. Пред 5 дена го каснало куче на левата задна нога. Голема рана. Беше шиен со 7 конци без анастезија (можно беше да не се разбуди после истата), прими витамини и систем. Петти ден еве, жив мртовец! Дише, ќе мрдни но без рамнотежа, друго ништо. Со шприц пробувам да му дадам некои течности, но не покажува подобрување. Сите ветеринари што ми ги препорачаа од околните градови кажуват само бајки, лек никој. Пред 2 часа земав сам му буцнав систем со помош на неофицијален ветеринар - пријател, покажа малку подобрување но пак истото. Инаку температурата му е 32,7. Слични искуства сте имале?

Пак ќе напоменам, до сега бевме кај 5 ветеринари и не вроди никаков плод.
32,7???
Многу е ниска таа температура и ако ветеринарите креваат раце, ти немаш некој поголем избор што да правиш, освен да го ставиш во топла просторија и да го затоплиш со ќебе, посебно шепите и опашката гледај да бидат покриени. И давај му течности топли, ама да не бидат жешки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom