Мачки (општи дискусии)

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Отидов во пет шоп да земам дехидрат за мачката и само еден имаше неофарбан, другите сите шарени. Симба, за возрасни мачки, пилешко. Земав кило, колку да не остане гладна. За следен пат кој бренд да барам? Да се исплати за цената ми е важно само.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Здраво ај и јас да прашам нешто.
Земав маче, (црно) се вред али кога спие спие а кога е будно многу е агресивно, нејке да се гали не го фаќа место, кога ќе го фатам да го галам секогаш пушта ги канџите и ми ја гризе раката, сега прашувам зошто е толку агресивно? дали е уште малечко па со тек на време ке се смири?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Здраво ај и јас да прашам нешто.
Земав маче, (црно) се вред али кога спие спие а кога е будно многу е агресивно, нејке да се гали не го фаќа место, кога ќе го фатам да го галам секогаш пушта ги канџите и ми ја гризе раката, сега прашувам зошто е толку агресивно? дали е уште малечко па со тек на време ке се смири?
Колку е старо?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Па малечко е уште, незнам точно колку бидејки го земав така право на толку возраст. да кажеме 3-4 месеца
Од мое искуство, после 2-3 месеци веќе му се оформува карактерот. Но, можеби е агресивно пошто сеуште не ве познава дома и не е адаптирано.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Од мое искуство, после 2-3 месеци веќе му се оформува карактерот. Но, можеби е агресивно пошто сеуште не ве познава дома и не е адаптирано.
па само 5 дена е дома, можно е и тоа. Многу трча незнае кај тера, по креветот само дери и кој и да си пуште раката кога бега кога не ама право устата отварее да кризе :)
ај ке видиме можда да е до то, јас мислев да не е нешто до мачето па да не му треба некоја доза хаха
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
12
па само 5 дена е дома, можно е и тоа. Многу трча незнае кај тера, по креветот само дери и кој и да си пуште раката кога бега кога не ама право устата отварее да кризе :)
ај ке видиме можда да е до то, јас мислев да не е нешто до мачето па да не му треба некоја доза хаха
Моето исто се понаша, ама со секој нареден ден е се поприбрано :)
тоа е нормално понашање за мало маче што не мора да моли за јадење и гушкање, туку го добива без прашање. не го казнувај и не му давај да те гребе зашо ќе мисли дека тоа е играње, а нејќеш за една година се уште да мисли така ;)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
па само 5 дена е дома, можно е и тоа. Многу трча незнае кај тера, по креветот само дери и кој и да си пуште раката кога бега кога не ама право устата отварее да кризе :)
ај ке видиме можда да е до то, јас мислев да не е нешто до мачето па да не му треба некоја доза хаха
Нормално е тоа друже :D Не дека е агресивно туку сака да си игра. Јас земав маче старо 4-5 месеци и ете го за 2-3 дена направи хаос по дома. Татко ми е изгребан од глава до петици :D Брка пеперутки, скока насекаде, сака да си игра... :icon_mrgr:
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Што кур му е на мачево бе, еве веќе 24+ саати нема јадено уопште. :confused:[DOUBLEPOST=1439739149][/DOUBLEPOST]Што кур му е на мачево бе, еве веќе 24+ саати нема јадено уопште. :confused:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Што кур му е на мачево бе, еве веќе 24+ саати нема јадено уопште. :confused:[DOUBLEPOST=1439739149][/DOUBLEPOST]Што кур му е на мачево бе, еве веќе 24+ саати нема јадено уопште. :confused:
Однеси го на ветеринар, ќе ти дадат совет ако ништо друго.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Се најаде сеа пред саат време, ама уште е такво изгубено, седи на едно место и чмае.
Мене не ми текнува како беше со мојава кога ја донес дома со јадење и пиење дека беше пред скоро 13 год ама знам дека беше преплашена и тажна што ја одвоивме од мајката и седеше под кревет. После се пушти полека ама помина многу време дур стекна доверба во нас и дозволи да ја галиме.

Пази ја само да не дехидрира, за храна и не е толку фрка ако не јаде неколку саати.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Мене не ми текнува како беше со мојава кога ја донес дома со јадење и пиење дека беше пред скоро 13 год ама знам дека беше преплашена и тажна што ја одвоивме од мајката и седеше под кревет. После се пушти полека ама помина многу време дур стекна доверба во нас и дозволи да ја галиме.

Пази ја само да не дехидрира, за храна и не е толку фрка ако не јаде неколку саати.
Да да, вода обавезно го терам да пие, малце е глупо не знае да пие, ама ќе се снајде. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom