Мачки (општи дискусии)

Член од
8 април 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
На мачето едното око му е целосно затворено лек ??
Исто така преполно е со буи што да му ставам сум ставала секакви прашоци и шампони од ништо нема фајде..
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
На мачето едното око му е целосно затворено лек ??
Исто така преполно е со буи што да му ставам сум ставала секакви прашоци и шампони од ништо нема фајде..
Иди на ветеринар и консултирај за ампули да ти даде. Ќе мора редовно додека не се исчистат веќе постоечките и јајцата кои ги снесуваат на него, ама под услов да живее и на место кај што нема да му рипаат други болви, иначе џабе.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Дечки треба да одам во Охрид, а мачорот немам на кого да му го оставам. Имам транспортер за да го земам со мене али проблемот е што кога ќе го извадам од дома, на пример да го носам на ветеринар тие 15 минути е ептен уплашено и не прекинува да мјаука и цивка во кола. Нема шанси во таква состојба да издржи вожња од 2 ипол саати.

Некој што имал сличен проблем да ми даде некој совет или да ми каже како да го смирам за по пат?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Дечки треба да одам во Охрид, а мачорот немам на кого да му го оставам. Имам транспортер за да го земам со мене али проблемот е што кога ќе го извадам од дома, на пример да го носам на ветеринар тие 15 минути е ептен уплашено и не прекинува да мјаука и цивка во кола. Нема шанси во таква состојба да издржи вожња од 2 ипол саати.

Некој што имал сличен проблем да ми даде некој совет или да ми каже како да го смирам за по пат?
Побарај некои апченца за спиење од ветеринар. Знам имаше исто некој од форумов на темава напишано, и тоа преку граница го носеле мачето и све поминало супер.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Побарај некои апченца за спиење од ветеринар. Знам имаше исто некој од форумов на темава напишано, и тоа преку граница го носеле мачето и све поминало супер.
Прашав на ветеринар и ми рекоа дека не е убаво да му се даде апче.

Ако прочита тој што го носел преку граница нека напише што му дал на мачето :D
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Прашав на ветеринар и ми рекоа дека не е убаво да му се даде апче.

Ако прочита тој што го носел преку граница нека напише што му дал на мачето :D
Еден килограм кременадли и те како ќе заврши работа..:)
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
Дечки едно прашање. Имам маченце старо 4 - 5 недели. До вчера цицаше, од денес почна и со храна. Работата е што само сабајле ми пиеше млекце (смеса специјална) и во 4 попладнето касна малце храна од конзерва. Обично кога е гладна мјаука јако, а денес игра, кака, мочка и спие цел ден. Апетит слабо. Се јавив на вет, ми рекоа од топлото им паѓал апетитот. Некој слично искуство?
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки едно прашање. Имам маченце старо 4 - 5 недели. До вчера цицаше, од денес почна и со храна. Работата е што само сабајле ми пиеше млекце (смеса специјална) и во 4 попладнето касна малце храна од конзерва. Обично кога е гладна мјаука јако, а денес игра, кака, мочка и спие цел ден. Апетит слабо. Се јавив на вет, ми рекоа од топлото им паѓал апетитот. Некој слично искуство?
Да, и мојов слабо јаде периодов и како подослабен ми се гледа.. Не им се јаде изглеа на жешково.
 
A

Avenger99

Гостин
Ми рекоа дека е нормално. Али ни вода, ни млекце да не пие? :s
Вода мора да пие, посебно овај период, јас дури неколку пати во денот му ја менувам, за да му биде поладна, али овај не пие ко сите нормални мачки, него ја натопува шепата и ја лиже :D Ретко да пие како нормално маче.. Види остави му вода на повеќе места, мора да пие вода.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
Вода мора да пие, посебно овај период, јас дури неколку пати во денот му ја менувам, за да му биде поладна, али овај не пие ко сите нормални мачки, него ја натопува шепата и ја лиже :D Ретко да пие како нормално маче.. Види остави му вода на повеќе места, мора да пие вода.

Али до вчера цицаше од шишенце. И давам вода, не сака, денес прв пат јадеше од храна за мачиња.И ставам на муцето, се трга... Мн ми е страв да не и не нешто, а игрива е и се нормално си прави... :(
 
A

Avenger99

Гостин
Али до вчера цицаше од шишенце. И давам вода, не сака, денес прв пат јадеше од храна за мачиња.И ставам на муцето, се трга... Мн ми е страв да не и не нешто, а игрива е и се нормално си прави... :(
И моете така правеше дури беше мало, ќе се напие не се секирај, ќе помине некој период.
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
12
Иди на ветеринар и консултирај за ампули да ти даде. Ќе мора редовно додека не се исчистат веќе постоечките и јајцата кои ги снесуваат на него, ама под услов да живее и на место кај што нема да му рипаат други болви, иначе џабе.
На мачето едното око му е целосно затворено лек ??
Исто така преполно е со буи што да му ставам сум ставала секакви прашоци и шампони од ништо нема фајде..
капки за очи успевале, консултирај се со ветеринар, а ампулите наводно ништо не праеле... јас на сите им стаив нео-питроид прашак, мртви болви паѓаат од нив ;)[DOUBLEPOST=1437844447][/DOUBLEPOST]
Али до вчера цицаше од шишенце. И давам вода, не сака, денес прв пат јадеше од храна за мачиња.И ставам на муцето, се трга... Мн ми е страв да не и не нешто, а игрива е и се нормално си прави... :(
треба време да се навикне. моето првите два дена нејќеше да види, па почна да јаде сува храна и малце по малце почна. стави му во плитко тањирче, тацна од кафе, и во водата стави едно зрнце сува храна, ќе сака да и се доближи и ќе проба.
 
Член од
21 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
31
Побарај некои апченца за спиење од ветеринар. Знам имаше исто некој од форумов на темава напишано, и тоа преку граница го носеле мачето и све поминало супер.
Дечки треба да одам во Охрид, а мачорот немам на кого да му го оставам. Имам транспортер за да го земам со мене али проблемот е што кога ќе го извадам од дома, на пример да го носам на ветеринар тие 15 минути е ептен уплашено и не прекинува да мјаука и цивка во кола. Нема шанси во таква состојба да издржи вожња од 2 ипол саати.

Некој што имал сличен проблем да ми даде некој совет или да ми каже како да го смирам за по пат?
да не доцнам со совет, но еве го моето искуство. Јас мојата мачка ја носев во Охрид, и голем дел од времето мјаукаше, но се издржува :), подобро да биде со тебе откоку да ја чува некој друг. Па пиши како сте поминале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom