Мачки (општи дискусии)

A

Avenger99

Гостин
Јас за мојот немам ни траспортер, ќе ја пуштам во кола и си легнува :D Мјакукаше првите 2 пати ама се навикна изглеа..
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
да не доцнам со совет, но еве го моето искуство. Јас мојата мачка ја носев во Охрид, и голем дел од времето мјаукаше, но се издржува :), подобро да биде со тебе откоку да ја чува некој друг. Па пиши како сте поминале.
Јас за издржување ќе издржам, за мачето ми е жал. Минатиот пат само до пред зграда што го симнав мјаукаше, цивкаше, гребеше по транспортерот и на крај решив да не го носам. Кога го вратив дома се скри негде и цел ден не можев да го најдам.
Следнава недела сигурно го носам зошто немам на кој да му го оставам па ќе видиме како ќе испадне :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.834
Поени од реакции
1.118
Јас за издржување ќе издржам, за мачето ми е жал. Минатиот пат само до пред зграда што го симнав мјаукаше, цивкаше, гребеше по транспортерот и на крај решив да не го носам. Кога го вратив дома се скри негде и цел ден не можев да го најдам.
Следнава недела сигурно го носам зошто немам на кој да му го оставам па ќе видиме како ќе испадне :)
Побарај од ветеринар таблета за смирување. Се дават на животни кои патуваат, нема потреба да го малтертираш. Моите не се ништо подобри...мачорот го слушаат у трето маало кога го носам на ветеринар :facepalm:
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Побарај од ветеринар таблета за смирување. Се дават на животни кои патуваат, нема потреба да го малтертираш. Моите не се ништо подобри...мачорот го слушаат у трето маало кога го носам на ветеринар :facepalm:
Веќе пишав претходно, прашав на вет ми рекоа дека нема апче за мачиња.
Затоа тука прашав да не знае некој алтернативни методи за смирување :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.610
Веќе пишав претходно, прашав на вет ми рекоа дека нема апче за мачиња.
Затоа тука прашав да не знае некој алтернативни методи за смирување :)
Тетка ми на кучето еднаш му даде лексилиум или дијазепам (доктор е), не ми текнува што беше, мирно седеше неколку саата ама после тоа нус појавите кога дојдоа, не можеше да запре со трчање низ стан :D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.864
Поени од реакции
2.422
Тетка ми на кучето еднаш му даде лексилиум или дијазепам (доктор е), не ми текнува што беше, мирно седеше неколку саата ама после тоа нус појавите кога дојдоа, не можеше да запре со трчање низ стан :D
Side effect на дијазепамот е само глад :D Инаку прашајте друг ветеринар за доза за дијазепам. Има тема за контакт ветеринари, ѕвонете на др. Диме ќе ви кажат сигурно која доза.
 
Член од
21 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
31
Јас за издржување ќе издржам, за мачето ми е жал. Минатиот пат само до пред зграда што го симнав мјаукаше, цивкаше, гребеше по транспортерот и на крај решив да не го носам. Кога го вратив дома се скри негде и цел ден не можев да го најдам.
Следнава недела сигурно го носам зошто немам на кој да му го оставам па ќе видиме како ќе испадне :)
Можеби треба малку почесто да го изнесуваш надвор.. јас моево го научив да оди на поводник, и мислам дека на тој начин нема до токлу да се плаши.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
капки за очи успевале, консултирај се со ветеринар, а ампулите наводно ништо не праеле... јас на сите им стаив нео-питроид прашак, мртви болви паѓаат од нив ;)[DOUBLEPOST=1437844447][/DOUBLEPOST]
треба време да се навикне. моето првите два дена нејќеше да види, па почна да јаде сува храна и малце по малце почна. стави му во плитко тањирче, тацна од кафе, и во водата стави едно зрнце сува храна, ќе сака да и се доближи и ќе проба.
Ќе пробам, фала на совет. :) п.с. вода битно пропи али од храна мн ми пребира. Баш таа сува на вискас ја имам, не ја ни мириса. :/
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.589
Поени од реакции
5.358
Постои некое сигурно и трајно решение за спречување на мачката да гребе (и уништува) мебел?
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
Да не ги вртам сите 200 страни еве ќе прашам па ако некој има сличен проблем нека сподели.
Конечно ми дозволија да вдомам маче иако имам куче и зајак ( претходното кое го имав го чував 9 години и ми го отруја , пробало да се врати дома и по пат го удрила кола) па од тогаш моите не сакаа да чујат да земам друго бидејќи не можев да се соземам откога си погина.
Е сега, стара е 2 месеци , женка. Вдомена преку девојка активист на А.Мунди. Не знам што и е проблемот, ама секогаш бара ќебе или нешто со реси за да го шмука и мисли дека е мајка му и си шмука млеко.
Жал ми е за него , едно време мислев цуцла или нешто да му купам , ама не сакам да го уназадувам, треба да оди напред не да се враќа назад во бебешки години и да цица.
СОВЕТ?
Не ми смета што ми шмука се, но некако не ми е океј да го прави тоа...
Инаку еве ја принцезата , се вика Глувче.[DOUBLEPOST=1438865247][/DOUBLEPOST]
Постои некое сигурно и трајно решение за спречување на мачката да гребе (и уништува) мебел?
Другарка ми кажа дека ветеринарот и препорачал да и ги исече ноктите. Ама не знам ...
 

Attachments

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Да не ги вртам сите 200 страни еве ќе прашам па ако некој има сличен проблем нека сподели.
Конечно ми дозволија да вдомам маче иако имам куче и зајак ( претходното кое го имав го чував 9 години и ми го отруја , пробало да се врати дома и по пат го удрила кола) па од тогаш моите не сакаа да чујат да земам друго бидејќи не можев да се соземам откога си погина.
Е сега, стара е 2 месеци , женка. Вдомена преку девојка активист на А.Мунди. Не знам што и е проблемот, ама секогаш бара ќебе или нешто со реси за да го шмука и мисли дека е мајка му и си шмука млеко.
Жал ми е за него , едно време мислев цуцла или нешто да му купам , ама не сакам да го уназадувам, треба да оди напред не да се враќа назад во бебешки години и да цица.
СОВЕТ?
Не ми смета што ми шмука се, но некако не ми е океј да го прави тоа...
Инаку еве ја принцезата , се вика Глувче.[DOUBLEPOST=1438865247][/DOUBLEPOST]
Другарка ми кажа дека ветеринарот и препорачал да и ги исече ноктите. Ама не знам ...
Мачката на мојата другарка таква навика има. Од мала има ќебе, на него некоја машничка и цело време ја шмука. Еве ја година дена стара, уште и' остана таа навика.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
670
Поени од реакции
917
Нема везе, моето маче исто така шмука/цица од маица и тоа само од мене, мајка ми и братучед ми. На почеток ми беше многу глупо и не му дозволував, али прашав на ветеринар ми рекоа дека така искажувало љубов и топлина и дека не би го правел тоа секому, туку само на оној што осеќа дека искрено го сака.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Да ја раскажам приказната за мачињата што ги чував. Имав една црна мачка ја чував цели 6 години. Но откако почна да подостарува, секој ден се повеќе ја нема дома. И еден ден скроз исчезна. Сум чул дека мачките ја предосеќаат смојата смрт и затоа се оддалечуваат од дома. По некое време од роднини зедов друго маче кое за некое време се омачи и роди 6 мачиња. 2 умреа 4 останаа. После мајка им ја снема дали ја отруја или ја згази авто незнам. Овие 4-те мачиња пораснаа веќе 2 години имаат и сега мачка како мачка шета, истражува нови места. И сега на соседите тоа им сметало (исто како што им сметаа и кучињата, за тоа пишував во темата за кучиња). Им сметало што шетаат по нивниот двор, веќе напишав дека немаме заедничка ограда, а и да има, мачка како мачка ке се протне ке излезе. Па сега ми велат под хитно да ги фрлам и тоа ни помалку ни повеќе него во река, да се удават и да неможат повторно да се вратат. Па ве молат кажете ми дали е ова нормало? И уште нешто. 2013 на улица најдов 8 мали непрогледани мачиња. Јас живеам малку подалеку од местото каде што беа мачињата, па додека да се организирам, да прочитам како треба со нив, да најдам смештај, 4 веќе умреа. Останатите 4 ги зедов кај мене и со шприц ги ранев. Колку само непроспиени ноќи поради нив но тоа не е ни малку важно. За жал и покрај големите напори, сите 4 умреа. Почнаа очите да им се дуваат, тоа потоа ги ударило во мозок и умираат. Па покрај нив јас се запознав со здруженија за животни низ цела Македонија, малку поубаво прелистав низ нивниот timeline, се запознав со месната индустрија малку подлабоко, и ете јас пред некој ден прославив 1 година од вегетаријанство.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
Да не ги вртам сите 200 страни еве ќе прашам па ако некој има сличен проблем нека сподели.
Конечно ми дозволија да вдомам маче иако имам куче и зајак ( претходното кое го имав го чував 9 години и ми го отруја , пробало да се врати дома и по пат го удрила кола) па од тогаш моите не сакаа да чујат да земам друго бидејќи не можев да се соземам откога си погина.
Е сега, стара е 2 месеци , женка. Вдомена преку девојка активист на А.Мунди. Не знам што и е проблемот, ама секогаш бара ќебе или нешто со реси за да го шмука и мисли дека е мајка му и си шмука млеко.
Жал ми е за него , едно време мислев цуцла или нешто да му купам , ама не сакам да го уназадувам, треба да оди напред не да се враќа назад во бебешки години и да цица.
СОВЕТ?
Не ми смета што ми шмука се, но некако не ми е океј да го прави тоа...
Инаку еве ја принцезата , се вика Глувче.[DOUBLEPOST=1438865247][/DOUBLEPOST]
Другарка ми кажа дека ветеринарот и препорачал да и ги исече ноктите. Ама не знам ...


Мојата е скоро 2 месеци и уште не се трга од шишето со цуцле. Јаде последниве 2 дена повеќе храна, но се враќа од време на време на цуцлето. Кога нема да сака, сама ќе одбие. Мојата сама мјаука и бара храна сега. Иначе цуцлата е 157 денари и ти ја доставуваат до адреса. Еве линк ако се предомислиш. http://sorex.com.mk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=538&category_id=50&option=com_virtuemart&Itemid=112&vmcchk=1&Itemid=112 :)

п.с. Јас мојата ја имам од 4 недели старост исто преку Мунди и беше мала за јадење. Еве ја сега :)[DOUBLEPOST=1439144521][/DOUBLEPOST]
Постои некое сигурно и трајно решение за спречување на мачката да гребе (и уништува) мебел?
Купи и гребалка, со спрејче од пет шоп само таму ќе гребе и ќе се зачуваш од пакости по мебелот, ако се качува на маси, на еден картон излепи селотејп, ако се качи и се залепи ќе го осеќа местото непријатно за неа и повеќе нема да се качи, тоа е најнебезболен начин за маче.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
4 февруари 2010
Мислења
16
Поени од реакции
12
Постои некое сигурно и трајно решение за спречување на мачката да гребе (и уништува) мебел?
Кога ќе му исечам нокти, престанува да се закачува, а у дневна ми е мебел штофот од твид, совршен за оштрење :) Види има на јутјуб видеа како правилно да исечеш. Ако мрда, завиткај во ќебе.

Иначе, нарачав и силиконски нокти за маче, ќе споделам искуство.[DOUBLEPOST=1439301586][/DOUBLEPOST]
Да не ги вртам сите 200 страни еве ќе прашам па ако некој има сличен проблем нека сподели.
Конечно ми дозволија да вдомам маче иако имам куче и зајак ( претходното кое го имав го чував 9 години и ми го отруја , пробало да се врати дома и по пат го удрила кола) па од тогаш моите не сакаа да чујат да земам друго бидејќи не можев да се соземам откога си погина.
Е сега, стара е 2 месеци , женка. Вдомена преку девојка активист на А.Мунди. Не знам што и е проблемот, ама секогаш бара ќебе или нешто со реси за да го шмука и мисли дека е мајка му и си шмука млеко.
Жал ми е за него , едно време мислев цуцла или нешто да му купам , ама не сакам да го уназадувам, треба да оди напред не да се враќа назад во бебешки години и да цица.
СОВЕТ?
Не ми смета што ми шмука се, но некако не ми е океј да го прави тоа...
Инаку еве ја принцезата , се вика Глувче.[DOUBLEPOST=1438865247][/DOUBLEPOST]
Другарка ми кажа дека ветеринарот и препорачал да и ги исече ноктите. Ама не знам ...
Имам читано дека знаат така да праат до возрасни, пријатно им е така, и имам прочитано дека не е ич страшно. И моето понекоаш така се успива :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom