Мачки (општи дискусии)

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Најпрво здраво до сите јас сум нова во форумов и имам едно прашање до сите вас кој може да ми одговори. Имам мачор стар 9 месеци го чувам од 2 месеци,но пред 6 дена во 21 часот го пуштив надвор и од тогаш ми го снема.:facepalm:........ Ве молам ако некој знае да ми каже дали му е време за парење и од прилика колку време може да го нема. Претходно не ви кажав, но мачорот си живееше внатре, а кога и да посака да излезе го пуштавме надвор така што мислам дека не е избеган од дома. Навистина ве молам ако некој знае нека каже нешто.;)
Епа,одприлика,од 2 дена до цел месец и нешто можеби ...сигурно оти е сезоната за парење :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Најпрво здраво до сите јас сум нова во форумов и имам едно прашање до сите вас кој може да ми одговори. Имам мачор стар 9 месеци го чувам од 2 месеци,но пред 6 дена во 21 часот го пуштив надвор и од тогаш ми го снема.:facepalm:........ Ве молам ако некој знае да ми каже дали му е време за парење и од прилика колку време може да го нема. Претходно не ви кажав, но мачорот си живееше внатре, а кога и да посака да излезе го пуштавме надвор така што мислам дека не е избеган од дома. Навистина ве молам ако некој знае нека каже нешто.;)
Ќе се врати за една,две недели можеби и порано без гајле.Мојот си живее надвор али го снемува него на некој два-три дена,а е иста возраст со твојот па се плашам да не е педер :P
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
имам маче 8-9 месеи може и година нез точно женка,кога ке се паи :)? кој и период и е одреден за парење
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Епа,одприлика,од 2 дена до цел месец и нешто можеби ...сигурно оти е сезоната за парење :)
Ти благодарам многу на одговорот и многу ми значи се надевам дека ќе се врати и трпеливо ќе чекам..:)
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 13:25 ---
Ќе се врати за една,две недели можеби и порано без гајле.Мојот си живее надвор али го снемува него на некој два-три дена,а е иста возраст со твојот па се плашам да не е педер :P
Ти благодарам и на твоето мислење навистина многу ми значи се надевам дека ќе се врати мојот мачор и трпеливо ќе го чекам, а за твојот мачор немој така да мислиш затоа што мислам дека не се сите мачори исти... :P
 
Член од
7 јули 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Сакам да ги прашам поупатените, каде да купам маче? Значи сакам поконкретно или персиско или ако се наоѓа некаде у Македонијава Scottish Fold?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Сакам да ги прашам поупатените, каде да купам маче? Значи сакам поконкретно или персиско или ако се наоѓа некаде у Македонијава Scottish Fold?
За перса барај на реклама5,пазар3.. :)
Скотиш фолд нема да најдеш тука затоа што застапеноста на раси на мачки во Мак. е многу слаба :(
 
Член од
17 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
23
Епа кастрација,1000-1500 ќе те чини,значи ќе заштедиш 4 шампони и толку труд.Мојот бенгалски мачор е кастриран,оти кога не беше се палеше и на мојата рака.Чудесно се променуваат откако ќе се кастрираат :D И подолго живеат
Fala za sovetot, Za sreka sega nema potreba od kastracija, gospodinot se vrati doma i sega e pak kako porano, samo jade + spie i si igra so sekoj do koj ke stigne, sigurno toj period na perenje veke mu e pominat traese ot prilika 3 - 4 nedeli, a sega e miren kako malo mace, ne izleguva od doma za ziva glava. Inaku vo maalo i nema mnogu zenki, a toj pak ne e mnogu po izleguvanje, taka verojatno tolku so parenjeto za ovaa godina. (iako nikogas ne se znae :love:)
Eve i slika kako mirno si spie Фотографија04.jpg
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Мачкава моја има големи шанси да е трудна. Не сум уште сигурен, али такви знаци како да покажува. Денеска конкретно имаше ептен зголемен апетит, а мислам дека малку е и здебелено кај стомакот, мада може само така ми изгледа од сугестија али не знам стварно. Али во случај ако е трудно, ја нема да можам да се грижам за малите мачиња, па каков совет би ми дале, што би правел со нив? Да напоменам дека живеам у стан само, а опцијата за чување други мачиња е неприфатлива за мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom