Мачки (општи дискусии)

Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
абе, ја си ги бањам сите мачки до сеа што сум чувала и не е ништо страшно. Фати го позади за врат како што ги носи мајка им како мала подобро неможам да ти објаснам:toe: и тоа може ќе се противи малце али малце најчесто седат мирни што и да им правиш..ете ја сама бањам три мачки една по друга и неам ни една гребаница...и со топла вода секако не мн топла млака некаква за да не се тресе..штом ќе го извадиш од вода одма земи некој пешкир некоа стара крпа што те знам и завиткај го у неа и седи на сонце и глеј да биде топло времето :) и у зима не практикувај да ги бањаш..никако!:wink:
 
D

Daftie

Гостин
Со млака вода и шампон против вошки(ако немате специјален), ама треба да ја привикнете на вода уште од мала.
И препорачливо е летно време ако ја чувате надвор.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Дури беше помала мачката борби се водеа во WC-то за време на капењето :pos2:.
Сега е веќе постара и нема потреба од капење.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Сега користам средство во прав за суво бањање на мачки, али мислам дека не е така ефективно како шампон и вода.

Али, пак да проаѓам низ тој хорор на класично бањање, не фала.
Уште имам лузни по рацете и вратот од неуспешниот обид, а и мачето ми има поштени трауми.
 

FloRiD[a]

ТheMacTep!
Член од
9 јуни 2008
Мислења
116
Поени од реакции
2
Мачките се едни од моите омилени животни:salut:
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Ако имате базент дома само фрлете ја во базентот дур плива ќе се исчисти скрос
 
Член од
8 август 2008
Мислења
73
Поени од реакции
0
Ако имате базент дома само фрлете ја во базентот дур плива ќе се исчисти скрос
Ова нема да го негирам. Ете моите не сакаат да мириснат вода (на капење мислам), па во када ќе ги натопам(без хемикалии) и да видиш како после се гланцаат.
Мислам дека за да нема проблем мачката со капење, треба од малецко да се научи, но за домашни мачиња нема потреба тоа често да се прави.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
sega za prv pat sakam da ja banjam mackata no neznam kako ke reagira i dali treba da go storam toa sofet ve molam ina4e persiska e
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
moeto mace e najubavo i najbusavo. iako e staro 6 godini mnogu malku e banjato ama toa e borba vo naseto wc i go banjame trojca za da go dodrzime pa zatoa pocnavme so suvo banjanje i najredovno ceslanje za da i bide sjajno,meko i ubavo vlaknoto
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Јас редовно го бањам кучето, секогаш се бања кога се бањам и јас...т.е. заедно и ништо не ми реагира. Многу е мирно и како ќе му речам така прави. Многу сака мачки. Кога ќе види добра мачка веднаш ја крева главата нагоре и ја гледа без престан!:pos2:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Кај еден мој другар фамилијарно ја бањаа мачката - татко му ги држеше задните нозе, мајка му предните, сестра му главата, а другарми сапуња и трља :)

А инаку, постојат специјални шампони за бањање мачки, кои би требале помалку да им сметаат. Знам дека за кучиња постојат и шампони во прав за суво бањање (нанесуваш и четкаш), би требало да има такви и за мачки.
:pos2::pos2::pos2: Некако слично и ние нашата мачка (Бог да ја прости :cry:) ја избањавме еднаш од медицински причини. Јас ја држев во када, а мајка ми ја переше. Јадното маче си мислеше дека сакаме да ја удавиме и преташе додека може и на крај јадното просто се предаде, омлитаве и си ја избањавме убаво. Инаку мачка нема потреба да се пере ако не излегува од дома.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Да не купев мачки до сега ќе имав 30 год.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Да не купев мачки до сега ќе имав 30 год.
не ја разбирам поентава на реченицава ... О.о


бтв , за бањање не е голем проблем, јас ја бањам со хед ен шолдерс, односно истиот шампон што го користиме и ние, така да не ни мора некој посебен третман ... само водата да не е многу жешка , млака да е зашто ако е жешка се збрлавува и гребе : )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom