Мачење, понижувачко однесување и казнување

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Prestapnik
Ова стварно нема смисла, јас отворам тема за мачење, понижувачко однесување и казнување, а Вие сте се „ расплакале “ над маките на ЕВН.
Вие сте веројатно вработени во ЕВН . па повелете отворете посебна тема за маките на ЕВН
ЕВН е мачител на луѓе, а она што Вие го велите, „ убаво му направиле “ не е убаво. Вие сте сега вработен во ЕВН и Вас ви веројатно е добро. Јас Ви посакувам да Ви биде уште подобро
Но има многу сиромаси на кои не им е толку добро како што Ви е на Вас
Затоа не ги навредувајте. Уживајте во сопственото богатство, но не ги навредувајте сиромашните и слабите
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
(1) За жал не е иронија. Заклучок е.
(2) Провери повторно. Јави се и до KWF Банка, прашај го Петар. Јави се и до министерот Ставрески. До градоначалниците исто. До директорите. Слободен пазар на струја. Смешки. :pos:
А за гасењето на водовод, гасењето струја, ако ја следиме историјата, пред 14 години тој што ги затвори вентилите стана министер. Наредниот кој ќе ги затвори може да стане и преседател на државата. Да го замени ендемскиот.
Инаку комуналните претпријатија не се во државна сопственост. Друг е основачот, кој во основа и не гарантира никаква исплата на долгови. Единствено основачот би ги превземал долговите, ако го укине со одлука. Во секој друг случај (припојување, разделување, штоидае) новото претпријатие ги превзема обврските и благодетите.
ЕВН нема гаранции од никој. Елитата по телефон и камшик ги сервисира долговите. Проблемот е што за овој човек кој не припаѓа на богопомазаната елита, нема кој да се јави на телефон во негово име. Ама нејсе, ќе глумиме Марија Антоанета. :)

(3) Не сакаш јас да ти давам пари без камата. Затоа што ќе добиваш нешто што не го заслужуваш. А тоа по автоматизам те прави дел од македонската елита. Провери под (1) за македонската елита од мојот претходен пост.

пс. Во Вардар не би се бањал за да не излезам со барокна фасада налепена по мене од последното побарокување. :)
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
@Зона за смрт и пајак воз.
:D Не работам во ЕВН. Само соработувам со нив и со сите енергетски компании и институции во земјава и надвор. ЕВН во темава не ги донесов јас, а примерот за маченикот сметам дека е несоодветен за што и дадов валидно образложение.
Никогаш не сум ги навредувал сиромашните и слабите, туку напротив секогаш им помогам.

@Благоев
Дали знаеш дека таа елитата со бароците и тие мачителите од ЕВН неодмна им ги простија долговите за електрична енергија на мачениците?
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Зона за смрт и пајак воз.
:D Не работам во ЕВН. Само соработувам со нив и со сите енергетски компании и институции во земјава и надвор. ЕВН во темава не ги донесов јас, а примерот за маченикот сметам дека е несоодветен за што и дадов валидно образложение.
Никогаш не сум ги навредувал сиромашните и слабите, туку напротив секогаш им помогам.
Како примерот не е соодветен?
Човекот им нуди пари да им плати, а тие го одбиваат, туку го исклучуваат во петок во 14 и го оставаат неколку дена без струја. За тие неколку дена ќе му се расипе храната во замрзнувачот и тој ќе има штета
Како да ги наречам такви типови освен Мачители на луѓе?
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
@Зона за смрт
Прво тие што доаѓаат да исклучат не се оние кои одлучуваат за било што туку се најнизок ешалон на вработени кои се само извршители. Налозите за исклучување излегуваат автоматски од софтверска апликација, а потоа раководителот на Група 2 во соодветниот КЕЦ ги дели на вработените, кои пак се должни да го направат исклучувањето за да може налогот да се затвори.
Значи може пријателот што сака да им нуди, луѓето кои се дојдени да исклучат не можат да му помогнат никако.
Второ не може да им нуди пари, затоа што тие не се ниту пошта, ниту банка, ниту наплатен пункт. А дури и да отиде во меѓувреме да плати, налогот за исклучување е излезен пред уплатата и тоа е електронски евидентирано. Па на маченикот дури ни судот во Стразбур нема да може да му помогне во случај да си ги бара човековите права за неисклучување.
Ако имал пари пријателот, зошто не отишол да си ги плати сметките? Што чекал 3 месеци? Да дојдат да го исклучат?

И она што го рече Благоев, изгледа кругот ти е таков. Се некои маченици кои имаат проблем со ЕВН ти се пријатели...Малку мене ми е симптоматично тоа, претпоставувам дека си имаш некакви фрустрации од ЕВН па не пропушатш прилика да ги офираш на форумов...
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Како да ги наречам такви типови освен Мачители на луѓе?
Наречи ги типични Македонци , можи на нив му е нареденво во среда да ја исклучат, ама за инает тие во петок го прават тоа
во многу "странски" компании македонецот страда од "своите" не од странците :)
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
@Благоев
Дали знаеш дека таа елитата со бароците и тие мачителите од ЕВН неодмна им ги простија долговите за електрична енергија на мачениците?
Да, знам. Дури имаше реклами на телевизија за тоа. Сега ја покачија и социјалната помош. Помош за најранливите.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Ни за мачители не не бива...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Да не отварам тема, се работи за Повреда на Лични Права ???
МВР И ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1 ТРЕБА ДА ПЛАТАТ ОТШТЕТА ЗА ПОВРЕДА НА ЛИЧНИ ПРАВА
http://www.vest.mk/?ItemID=4A2F2E2D86B3E442B7A5DFC405FE1DC7
пратам српски и хрватски мнедиуми, има и таму акции против проституцијата ( забранета е), воопшто и нема таму термин СЕКСУАЛНИ работнички, типична измислица на наште надри медиуми.... дали може меѓународен суд таму да изрекува овакви казни ?? А има и од тука сех работнички шпто биле фатени на работа во Хрватска, на Јадран... апла ова фуцк ин браин по сите основи...
.. а друго е на.пример Словенија, таму индивидуална проституција е легална, забранети се само макрои и организатори...
 
Член од
27 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znachi, forumov se pretvara vo kenef selski kade shto se otvaraat temi samo so namera da se sere po niv.
Nasekade vo sekoja tema istoto sranje.
Plukanje po instituciite, drzhavata i vladata a i po narodot svoj.

Ochekuvano sosema, govnarskata grupa sorosoidi na forumov mozhe samo vo edna nasoka da go odnesat.

Mislam deka znaete vo koja nasoka.
Pa vo nasoka na toa i jas da im se pridruzham, posho probav da gi pobedam, ama ne biva.

Na pat kon internet celta moja, jas zastanav na Kajgana, da se zamocham i poseram na temite, forumot i administracijata shto go ovozmozhuva seto ova.

Aj, So lesno...eve vi od mene ushte edno govno presno.
Nishto poveke ne zasluzhuvate.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Znachi, forumov se pretvara vo kenef selski kade shto se otvaraat temi samo so namera da se sere po niv.
Nasekade vo sekoja tema istoto sranje.
Plukanje po instituciite, drzhavata i vladata a i po narodot svoj.

Ochekuvano sosema, govnarskata grupa sorosoidi na forumov mozhe samo vo edna nasoka da go odnesat.

Mislam deka znaete vo koja nasoka.
Pa vo nasoka na toa i jas da im se pridruzham, posho probav da gi pobedam, ama ne biva.

Na pat kon internet celta moja, jas zastanav na Kajgana, da se zamocham i poseram na temite, forumot i administracijata shto go ovozmozhuva seto ova.

Aj, So lesno...eve vi od mene ushte edno govno presno.
Nishto poveke ne zasluzhuvate.
Samo zaradi ovaa pametna misla otvori user? Tvoeto mu doagja: mu se prisra, otvori user i se usra!
Fala sto ne poseti, svrati pak, koga ke imas potreba. Dva dinara, druze...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom