Матура

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Pluh, http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/2612_MATEMATIKA-drzavna matura-osnovno nivo2009-2010.pdf (стр.11)

Genius, тоа и јас викам... досега никогаш не ставиле формула како помош во задачата... А и нема логика да се знаат сите формули напамет, има професори кои не ги знаат сите формули, а не ние... Не е проблем да се изведат, ама се губи многу време...
Така да оваа реченица јас ја сфатив дека може да си ги имаш со тебе. Планирам овој дел да си го испринтам и да им го покажам на тестаторите. :) Ако не дозволат, да сме живи и здрави... :)
Јас планирам едно да му покажам на тестаторите и ако дозволат арно, ако не има план Б, на мало ливче за препис :).
Јбг, снајди се па живеј.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Pluh, http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/2612_MATEMATIKA-drzavna matura-osnovno nivo2009-2010.pdf (стр.11)

Genius, тоа и јас викам... досега никогаш не ставиле формула како помош во задачата... А и нема логика да се знаат сите формули напамет, има професори кои не ги знаат сите формули, а не ние... Не е проблем да се изведат, ама се губи многу време...
Така да оваа реченица јас ја сфатив дека може да си ги имаш со тебе. Планирам овој дел да си го испринтам и да им го покажам на тестаторите. :) Ако не дозволат, да сме живи и здрави... :)
Aко мислиш на ова:
da koristi formula za odreduvawe na n-ti ~len na aritmeti~ka progresija;
- da koristi formula za odreduvawe na n-ti ~len na geometriska progresija;
- da koristi formuli za odreduvawe na zbirot na prvite n ~lenovi na aritmeti~ka
progresija;
- da koristi formuli za odreduvawe na zbirot na prvite n ~lenovi na geometriska
progresija;
Ова се мисли дека треба да ги знае формулите ученикот и да ги користи, а не рачно да ги пресметува низите. Бидејќи секоја низа може рачно да се пресмета (без разлика дали ќе ти треба повеќе време или не), а треба ученикот да знае преку формула да ја пресмета.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Pluh, http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/2612_MATEMATIKA-drzavna matura-osnovno nivo2009-2010.pdf (стр.11)

Genius, тоа и јас викам... досега никогаш не ставиле формула како помош во задачата... А и нема логика да се знаат сите формули напамет, има професори кои не ги знаат сите формули, а не ние... Не е проблем да се изведат, ама се губи многу време...
Така да оваа реченица јас ја сфатив дека може да си ги имаш со тебе. Планирам овој дел да си го испринтам и да им го покажам на тестаторите. :) Ако не дозволат, да сме живи и здрави... :)
Aко мислиш на ова:
da koristi formula za odreduvawe na n-ti ~len na aritmeti~ka progresija;
- da koristi formula za odreduvawe na n-ti ~len na geometriska progresija;
- da koristi formuli za odreduvawe na zbirot na prvite n ~lenovi na aritmeti~ka
progresija;
- da koristi formuli za odreduvawe na zbirot na prvite n ~lenovi na geometriska
progresija;
Ова се мисли дека треба да ги знае формулите ученикот и да ги користи, а не рачно да ги пресметува низите. Бидејќи секоја низа може рачно да се пресмета (без разлика дали ќе ти треба повеќе време или не), а треба ученикот да знае преку формула да ја пресмета. Нигде не пишува дека ти е дозволено да имаш формули напишано или они да ти ги дадат.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
а да ве прашам ќе носите лењир и шестар за утре оти во упатствоно во секоја матура на првион лист пишува да носиме :vozbud:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
а да ве прашам ќе носите лењир и шестар за утре оти во упатствоно во секоја матура на првион лист пишува да носиме :vozbud:
Лењирот и шестарот може да послужат за наоѓање плоштини или растојанија без формули :D
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Знае ли некој какви биле отприлика во просек минатогодишните оцени по математика?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Абе формулите у џеб, гледате шо задачи има , одите у вц и гледате кои ви требааат, толку ли е тешко :)
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
Ма каков џеб, ако заборавам формула ќе си ја изведам, па ако сака и цела страна нека биде испишана :D
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Немогуче ова никој да не ја знае темата по англиски ... лицемерно општество :tapp:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Дали некој го има тестот по математика од јуни 2008ма оти тргнат е од матура.гов.мк ?
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Абе ставете го ливчете пред вас, кога ќе дојде некој од тие надгледувачите ставете го меѓу листовите. Освен ако не се погоди некој идиот да не чува, па да мораме до wc да трчаме. :icon_lol: Се молам да не чуваат истите од македонски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom