Математичка мистерија

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Не можи да пресметуваш квадратен корен од реален негативен број (-0.5). Тука е проблемот мислам. Пробај за секоја вредност за која вредноста под коренот би билa поголемa од 0 и ќе видиш дека не се еднакви :) Барем така мислам.... Јас пробав само за 7/2 и мислам дека резултатот иди -12 =/ -10.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Не можи да пресметуваш квадратен корен од реален негативен број (-0.5). Тука е проблемот мислам. Пробај за секоја вредност за која вредноста под коренот би билa поголемa од 0 и ќе видиш дека не се еднакви :) Барем така мислам.... Јас пробав само за 7/2 и мислам дека резултатот иди -12 =/ -10.
Под коренот е внесен негативен број кој е дигнат на квадрат со што преминува во позитивен број. Значи дека немаме негативен број. Но на крај од коренот го вадиме истиот внесен број, сега позитивен. Го занемаруваме вториот резултат кој е негативен.
Убаво објасни @Bodhidharma. Со вториот коренов резултат задачата е регуларна.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Гуска ипол за ден ипол несе јајце ипол.
Колку гуски се потребни за 6 дена да добиеме 60 јајца?

Или онаа, поедноставната:
Гуска ипол, денар ипол. Колку чинат пет гуски?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.212
Поени од реакции
32.069
Гуска ипол за ден ипол несе јајце ипол.
Колку гуски се потребни за 6 дена да добиеме 60 јајца?
Или онаа, поедноставната:
Гуска ипол, денар ипол. Колку чинат пет гуски?
1,5 гуски...1,5 ден.....1,5 јајце
3 г........1,5 д..........3 ј
3 г..........3 д ..........6 ј
3 г..........6 д..........12 ј
15 г.........6 д..........60 ј

1,5 гуски - 1,5 ден
3 г...........3 д
30 г..........30 д
15 г..........15 д
5 г...........5 д
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Во време на полициски час, кога е здодевно...
1 = 61;
1 = 85;
Точно ли е?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.671
Поени од реакции
27.522
Јас сум единствениот производ на два прости трицифрени броја кои се претходник и следбеник меѓусебно, така што моите последни 4 цифри се исти.
Кој сум јас?
 
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
Во време на полициски час, кога е здодевно...
1 = 61;
1 = 85;
Точно ли е?
На ова мислиш или ?
Автоматски споено мислење:

Треба да е под апсолутна вредност,по ослободување од коренот.
 

Attachments

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Јас сум единствениот производ на два прости трицифрени броја кои се претходник и следбеник меѓусебно, така што моите последни 4 цифри се исти.
Кој сум јас?
599 * 601 = 359999
 
D

Deleted member 12196

Гостин
:bravobe:
Автоматски споено мислење:

На ова мислиш или ?
Автоматски споено мислење:


Треба да е под апсолутна вредност,по ослободување од коренот.
Не, не.
Мислам на полицискиот час. Еден (полициски) час е еднаков на 61 час или 85 часа.:)
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Сега Анон мисли кој знае колку е грда Дарлинг, чим реши мистеријата.... а Анон?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.671
Поени од реакции
27.522
Кој ти ја реши? Нешо вака да подобјасниш како ја реши, не се срами :D
Сега Анон мисли кој знае колку е грда Дарлинг, чим реши мистеријата.... а Анон?
А бе ја знам, не е грда, баш е слатка, еве имаш лајк ставено, не се сеќаваш?
нема такво нешто да напишам на невидено...
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Лајкот беше за оваа констатација...

20200421_173610.jpg


А за грда... аналогно на шахистката мислефф да не помисли... опипувам само... од досада... врне цел ден... ич не прошетафф...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.212
Поени од реакции
32.069
...а да видевме како се дојде до резултатот ако се може?
и јас вака еднашка на вежби ПРВА дадов краен точен резултат, ама ми рекоа да објаснам како дојдов до тој резултат и тоа да објаснам пред сите присутни! :)
 
Последно уредено:
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
:bravobe:
Автоматски споено мислење:


Не, не.
Мислам на полицискиот час. Еден (полициски) час е еднаков на 61 час или 85 часа.:)
Најдолгиот за Велигден 85 ќе да беше:).Кај ми отиде па мене паметот, на остатоци.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom