Математичка мистерија

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
matematicka misterija e ova go gledas brojot 2
kolku piva ispiv da go vidam 22
ajde matematika koj imal petka ili 10 vo index :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ме „налутивте“ со простите броеви.
За казна ноќеска имате задача.
Колку изнесува најголемата разлика меѓу два последователни прости броја (кои броеви)?
а) до 1000;
б) до 10000;
ц) до 100000.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Ме „налутивте“ со простите броеви.
За казна ноќеска имате задача.
Колку изнесува најголемата разлика меѓу два последователни прости броја (кои броеви)?
а) до 1000;
б) до 10000;
ц) до 100000.
Можно е да има грешка ама...

907 - 887 = 20
9587 - 9551 = 36
31469 - 31397 = 72
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.529
Поени од реакции
28.945
Кој ти ја реши? Нешо вака да подобјасниш како ја реши, не се срами :D

А бе ја знам, не е грда, баш е слатка, еве имаш лајк ставено, не се сеќаваш?
нема такво нешто да напишам на невидено...
...а да видевме како се дојде до резултатот ако се може?
и јас вака еднашка на вежби ПРВА дадов краен точен резултат, ама ми рекоа да објаснам како дојдов до тој резултат и тоа да објаснам пред сите присутни! :)
Prvo gi najdov prostite broevi, potoa bese lesno.
Автоматски споено мислење:

 
D

Deleted member 12196

Гостин
Можно е да има грешка ама...

907 - 887 = 20
9587 - 9551 = 36
31469 - 31397 = 72
Би требало да е точно бидејќи и јас ги најдов истите резултати.

Ако некој има доволно храброст нека продолжи до 1 000 000, а може и понатаму... :)
 
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
Уште едно подвалување,поочигледно од претходното :) Да покажеме дека 2=3!
-Тргнуваме од:
10 = 10
-10 го претставуваме како збир од 4 и 6:
4+6 = 4+6
-го префрлуваме бројот 6 од левата страна на „=“ на десната, а бројот 4 обратно:
4-4 = 6-6
-кај 4-4 извлекуваме 2 пред заграда, а кај 6-6, бројот 3 пред заграда:
2(2 – 2) = 3(2 - 2)
-кратиме (2-2) од двете страни:
2(2 – 2) = 3(2 - 2) / : (2 - 2)
-добиваме:
2=3
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Уште едно подвалување,поочигледно од претходното :) Да покажеме дека 2=3!
-Тргнуваме од:
10 = 10
-10 го претставуваме како збир од 4 и 6:
4+6 = 4+6
-го префрлуваме бројот 6 од левата страна на „=“ на десната, а бројот 4 обратно:
4-4 = 6-6
-кај 4-4 извлекуваме 2 пред заграда, а кај 6-6, бројот 3 пред заграда:
2(2 – 2) = 3(2 - 2)
-кратиме (2-2) од двете страни:
2(2 – 2) = 3(2 - 2) / : (2 - 2)
-добиваме:
2=3
Ситен проблем, ама со (2 - 2) не може да се крати.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
67
Поени од реакции
46
If a starfruit is worth $5, a mango is worth $3, and three oranges together cost $1, how many starfruits, mangoes, and
oranges, totaling 100, can be bought for $100?
 
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
Formalno moži...no ako členot ne e nula kako vo ovoj slučaj
Па тука е подвалувањето ,"кршење" на математичките правила,со нула не се дели:).Исто и она што ти го прати, напишав претходно, она 4-9/2 е -1/2 и не е исто што и квадратен корен V (9-1/2)^2, бидејќи овде по правило е апсолутна вредност од тоа,V (9-1/2)^2= I-1/2I = 1/2.
За претходната #1463 и јас ги добив истите 3 комбинации тројки.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.109
Поени од реакции
15.051
Па тука е подвалувањето ,"кршење" на математичките правила,со нула не се дели:).Исто и она што ти го прати, напишав претходно, она 4-9/2 е -1/2 и не е исто што и квадратен корен V (9-1/2)^2, бидејќи овде по правило е апсолутна вредност од тоа,V (9-1/2)^2= I-1/2I = 1/2.
За претходната #1463 и јас ги добив истите 3 комбинации тројки.
искрено, се осеќам малку зарѓано....последен пат сум полагал Математика(Математика 4 на ЕТФ) пред 26 (дваесет и шест) години :vozbud:

многумина овде на форумов немаат толку ни години
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
941
Поени од реакции
620
искрено, се осеќам малку зарѓано....последен пат сум полагал Математика(Математика 4 на ЕТФ) пред 26 (дваесет и шест) години :vozbud:

многумина овде на форумов немаат толку ни години
Уфффф...што да кажам јас, пред 38 години математика 4 на етф

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.109
Поени од реакции
15.051
Jas ne rabotam po strukata, i toa mi e golem problem. T.e. kaj sekogo bi pretstavuvalo problem
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
lim x->infinity (5x/(5x+8)+(4x^2+1)/(25x^2+80x+64)

Ова е од wolframalpha, ама бара про :D
Решение има ама постпка нема....само мал дел.

...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom