Математичка мистерија

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Значи вака, во бар седат тројца другари. На заминување бараат сметка да платат, конобарот им носи сметка од триесет евра, која другариве ја поделуваат и секој дава по 10 евра за да платат севкупно 30 евра. Во меѓувреме откако платиле, газдата на барот ги препознава и му вели на конобарот да им даде попуст од 5 евра, бидејќи му биле стари познаници. Конобаров од тие 5 евра им дава кусур по едно евро на секој од другарите/муштериите а за себе краде 2 евра.
Мистеријата е во тоа по колку платиле другарите а колку украл конобарот.

Ај да ве видам! :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Гостите платиле по 9 евра ,а 3 евра курал келнерот
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Сите исто платиле...само многу е долго за објаснување со зборови,и пак неможе да се долови сликовито.....затоа отворете paint и пробајте сликовито да си го претставите....оти јас ако ви ја пратам мојата слика од paint пак нема да ви биде јасно.
 
Член од
17 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
14
Другарите платиле по 9 евра секој, а келнерот украл 2 евра. 9*3=27+5=32-2=30
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Со попустот, требало да платат 25 евра вкупно, ама конобарот им украл 2 евра па платиле вкупно 27, односно по 9 евра, со тоа што 25 евра се во касата на барот, а двете као што кажав се кај конобарот.

Значи, од 30 евра, 25 се во касата, 2 кај конобарот, а 3 евра им се вратени на дечките.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Финатата е што овие веќе платиле по 10 евра, конобаров им дал по едно евро кусур а им здиплил 2 евра. Прашањето е колку платиле другариве?

10+10+10 = 30, конобарот им вратил по едно евро, а им украл две евра, или 9+9+9=27+2 = 29. Каде е 1 евро?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
10+10+10 = 30, конобарот им вратил по едно евро, а им украл две евра, или 9+9+9=27+2 = 29. Каде е 1 евро?
Погрешно ја поставуваш задачата. Тие две евра што ги украл келнерот се веќе во тие 27, така да нема потреба да додаваш 2 на 27. Пишав и во првиот пост, да не им украдел 2 евра ќе требало да платат вкупно 25, а вака платиле 27 евра.

25 во каса + 2 украдени од келнерот= 27 + 3 евра вратени како кусур=30 евра
 
Член од
17 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
14
Лоша ти е математиката... 3-ца*9 евра =27 евра + 5 евра колку што е попустот - 2 што се украдени = 30

Или може и вака: 30 евра - 5 евра попуст = 25 евра. Од овие 25 на секој доаѓа по 25/3=8.(3), 8.(3)+1=9.(3) * 3 = 28 + 2-те украдени = 30
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Другарите си платиле по 10 евра, а добиле бакшиш 1 евро. :pos: Ова е најсрање резултат што некогаш ми излегол. Знам оти нема логика да е точно ама ај смејте се :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Here we go in the loopty loop
Here we go in the loopty lap
Here we go in the loopty loop
On a saturday night
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Финатата е што овие веќе платиле по 10 евра, конобаров им дал по едно евро кусур а им здиплил 2 евра. Прашањето е колку платиле другариве?

10+10+10 = 30, конобарот им вратил по едно евро, а им украл две евра, или 9+9+9=27+2 = 29. Каде е 1 евро?
Да не е 27+3?
Нели плаќаат 25 за пивата+ 2 за келнерот =27+ 3 евра што им се вратени од првата сметка = 30
Требаше еден circlejerk ама ми си легнав :(
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Не бе луѓе пак не се разбираме, овие веќе платиле 30 евра, додека конобаров е на шанк и ги става парите во каса, сопственикот му вика оди дади им попуст од пет евра. Конобаров за себе од тие 5 евра задржува 2 а на гостиве им враќа по 1 едно евро кусур. Логички излегува вака 30 - 5 = 25 + 1 + 1 + 1 + 2 = 30
Ама ако другариве платиле со попустот по 9 евра а конобаров украл 2 излегува 9+9+9 = 27 + 2 = 29. Каде е 1 евро?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Не бе луѓе пак не се разбираме, овие веќе платиле 30 евра, додека конобаров е на шанк и ги става парите во каса, сопственикот му вика оди дади им попуст од пет евра. Конобаров за себе од тие 5 евра задржува 2 а на гостиве им враќа по 1 едно евро кусур. Логички излегува вака 30 - 5 = 25 + 1 + 1 + 1 + 2 = 30
Ама ако другариве платиле со попустот по 9 евра а конобаров украл 2 излегува 9+9+9 = 27 + 2 = 29. Каде е 1 евро?
Абе види
25/3= 8.(3)+1 = 9.(3)
9.(3)*3=28 +2 = 30
Нели новата цена е 25, 8.3 евра од пиво и после тоа им се враќа по 1 евро и стануваат 9.3. Вкупно три пива си ги плаќаат 28 евра, а ќелнерот се офајдува 2 евра.
Иначе права мистерија е каде нашле пиво од 10 евра кога за 1.5 евра има литро и пол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom