Математичка мистерија

Член од
7 септември 2016
Мислења
6.156
Поени од реакции
8.834
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.156
Поени од реакции
8.834
Господе Боже помилуј не нас, грешните.
...кога игравме ние вака весела математика, не знам воопшто што правевте вие тогаш! баш ме интересира, нека го даде вистинскиот линк на ова да видам дека така треба да е резултатот со три кибритчиња така исправени!
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.250
Поени од реакции
42.022
... ја не би се сложила, единица не се пишува така, недостасува косо уште едно кибритче за да биде единица, тогаш која е логиката шеската да има горно хризонтално кибритче?

Прегледај го приврзокот 227859 Прегледај го приврзокот 227861
Се согласувам. И нулата се пишува кружно, а не коцкаста.

Така што задачава е грешно поставена и нема поента да одговараме.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.156
Поени од реакции
8.834
Се согласувам. И нулата се пишува кружно, а не коцкаста.
Така што задачава е грешно поставена и нема поента да одговараме.
види, знам дека ова онака саркастично, нашиот наставник тогаш така не учеше, не треба да имам јас мое мислење, а вие да ме побиете некако онака со паметни примери освен вакви однесувања или и тебе ти пречи мојата појава на форумов?
бај де веј самите бројки под твојот ник пишува
I + I = IO или 1+1 = 10 ? :toe:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.675
Поени од реакции
38.678
Постојат разни фонтови на бројки и букви. Дигиталните бројки користат фонтови со вертикални и хоризонтални линии, заради природата на медиумот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.156
Поени од реакции
8.834
...сега го разгледував овој проблем, нашиот наставник применувал

1578422950822.png


гледај ја седмицата на примерот горе и доле,

basic-rgb-146905423.jpg


тогаш, по ова логика на засенчани коцки каде би биле тие бројки не може да биде прекршено со коси црти, како тој ни бараше т.е како го имав јас примерот!
....ауууу ама не зезнал на времето тогаш :facepalm:
благодарам, уште едно сознание чекирам за погрешно и исправно!
се извинувам , тогаш јас погрешив, резултатот е точен , 63 111! (y)

...ете се потсетив на некои денови, дали ќе пречи ако постирам и јас една лесна математичка задача, додуше не е мистерија да со едно поместување на едно кибритче се постигне точен резултат?

500_F_200809430_QCnwrRdGkWytrACfNfrKoINXe39brxU7.jpg
 
Последно уредено:

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.036
Поени од реакции
2.821
...ете се потсетив на некои денови, дали ќе пречи ако постирам и јас една лесна математичка задача, додуше не е мистерија да со едно поместување на едно кибритче се постигне точен резултат?

500_F_200809430_QCnwrRdGkWytrACfNfrKoINXe39brxU7.jpg
Втората задача е со две решенија!
Автоматски споено мислење:

... ја не би се сложила, единица не се пишува така, недостасува косо уште едно кибритче за да биде единица, тогаш која е логиката шеската да има горно хризонтално кибритче?
Право на приговор имаше само @zxcv затоа што пред единицта останува празно место. Но и тој резултат не е најголемиот, туку 6701.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
5.738
Поени од реакции
3.526
Ајде умни глави, погодете ...
Бијонсе има десет џамлии и две кеси, а треба да ги распореди така што во едното кесе да има дупло повеќе џамлии!?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.036
Поени од реакции
2.821
Ајде умни глави, погодете ...
Бијонсе има десет џамлии и две кеси, а треба да ги распореди така што во едното кесе да има дупло повеќе џамлии!?
Не знам дали Бијонсе може да го направи тоа.
Јас во едната кеса ќе ставам 5, во другата 10 и го добив решението.;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
5.738
Поени од реакции
3.526
Не знам дали Бијонсе може да го направи тоа.
Јас во едната кеса ќе ставам 5, во другата 10 и го добив решението.;)
Грешка си душо, имаш само 10 а не 15 џамлии:icon_lol:
 
На врв Bottom