Математичка мистерија

Член од
17 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
14
И јас така мислев, ама не е точно.
4 бил одговорот.
бтв. ни рече дека задачата била даена во тест за 4то одделение :X3:

Па толку е. Прво го земаш соодносот 1.5гуски : 1.5 јајца и го сведуваш на 1 гуска несе 1 јајце за 1.5 дена. Гледај го времето 6 дена / 1.5(време да снесе) = 4 => 1јајце * 4дена = 4 јајца
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Другарите си платиле по 10 евра, а добиле бакшиш 1 евро. :pos: Ова е најсрање резултат што некогаш ми излегол. Знам оти нема логика да е точно ама ај смејте се :D
Фонетска мистерија! Оти само газдата е напишан на латиница ?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.206
Поени од реакции
102.947
И јас така мислев, ама не е точно.
4 бил одговорот.
бтв. ни рече дека задачата била даена во тест за 4то одделение :X3:
6/1.5=4
Тоа е одговорот на задачава. :)
А јас слушнав пред некој ден една многу добра логичка задача и нешто со црнци и белци беше со кану кое собира тројца луѓе и требаше сите луѓе да се префрлат на другиот крај на реката ама при префрлањето не смее еден белец да остане со двајца црнци бидејќи ќе го ебат. Значи ни во кануто ни на брегот не смее да има еден белец со двајца црнци. Само не знам како се поставуваше задачава и колку луѓе вкупно беа, знам само дека за да ја решиш точно ти требаат 13 потега.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Ај ко почнавте со задачи да ви кажам и јас една шо ни ја постави една професорица по математика. Вака оди задачата:
Гуска и пол, за ден и пол неси јајце и пол. Колку јајца ќе снеси една гуска за 6 дена?
Oва е задача за седмо оделение, се работи за сложено правило тројно:

.............................гуски............ дена................ јајца
условен став:..... 1,5 ................1,5 ...................1,5
прашален став .....1... .............. 6 .....................х

Се работи за право пропорционални величини:

х : 1.5 = ( 6 : 1,5 ) * ( 1 : 1,5 ) следи х = 4

Истава задача може да се реши и со верижна сметка, просто правило тројно, со равенка и на други начини.
Што значи можат сите да ја решат задачава, освен Регулаторна комисија бидејќи тие, докажано, не знаат математика.
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
глуп си 8 души ти ја објаснија задачата
 
П

Пепси_

Гостин
Мистерија за тој што не му работи логиката и што не знае математика......:tapp:
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Кај се набраа олку експерти:facepalm:

како ја направиле кеопсова пирамида?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Објаснување со слики : ))))))))))

Сметката била 30, овие дале 30. Попустот е 5, 3 за нив, 2 за келнерот.

9 * 3 = 27 + 3 кусур = 30.

Кога и ја поставија на професорката во средно оваа, многу беше спиздена пошто ја решив прв мистеријата. :)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
922
Објаснување со слики : ))))))))))

Сметката била 30, овие дале 30. Попустот е 5, 3 за нив, 2 за келнерот.

9 * 3 = 27 + 3 кусур = 30.

Кога и ја поставија на професорката во средно оваа, многу беше спиздена пошто ја решив прв мистеријата. :)
Бидејќи вратил келнерот 3 евра затоа им доаѓа по 9е. Неможеш плус 3 да собираш.
Има враќа 3, остануваат 2
9*3=27
27+2=29

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom