Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Станува збор за сосема различни организации Somoteitbe...
Денес во светот постојат барем десетина организации кои го носат името "Темпларски".
Во Масонството, во Јорк орденот, постои Темпларска организација, во која за да станеш член, првин треба да си масон, потоа, треба да поминеш низ целиот Јорк орден (Royal Arch и Cryptic), па дури потоа да влезеш во Темпларските степени.
Битно е да се потенцира дека степените се чисто симболички и не се директна манифестација на монашкиот орден од средниот век.
Но... тоа нема врска со темпларскиот орден формиран во Македонија, кој е дел од таканаречениот Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitani (OSMTH). Овој орден е граѓански витешки орден, формиран во 1804-та година во Франција од Наполеон, и е отворен и кон жени членови. Како и многуте други витешки ордени денес, се занимаваат со добротворни цели, со меѓусебно помагање и слично, но реално, немаат езотеричка основа. Орденот има свои организации во речиси сите земји во светот, доста угледна организација е во светски рамки, иако во Македонија се формираа со доста нејаснотии и доста скандали... Како што реков, не се со езотеричка основа, и по никаков начин не се поврзани со масонството. Уште повеќе - самите тие не претендираат да бидат директни наследници на Темпларскиот Орден од средниот век.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Битно е да се потенцира дека степените се чисто симболички и не се директна манифестација на монашкиот орден од средниот век.
Za ova pogore iznesenoto ne se slozuvam poradi faktot sto go imam izodeno toj pat i slobodno mozam da kazam deka e vo tesna korelacija so prvonastanatite Vitezi Templari oti patot do celta i te kako e trnovit i samo tie sto go imaat pominato znaat kolku e tezok istiot.
Se slozuvam so ostanatiot del od tvojot post no mojata poenta bese druga vo red e da se krsti nekoe drustvo Vitesko,vo red e da ima i zeni neli no zosto toa mora da e VITEZI TEMPLARI?Sepak toa se posebni luge za mene a veruvam i za site cesni hristijani i koja e potrebata da se valka nivnoto ime?Da se bide Vitez Templar bez pot i krv ne moze.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Za ova pogore iznesenoto ne se slozuvam poradi faktot sto go imam izodeno toj pat i slobodno mozam da kazam deka e vo tesna korelacija so prvonastanatite Vitezi Templari oti patot do celta i te kako e trnovit i samo tie sto go imaat pominato znaat kolku e tezok istiot.
Se slozuvam so ostanatiot del od tvojot post no mojata poenta bese druga vo red e da se krsti nekoe drustvo Vitesko,vo red e da ima i zeni neli no zosto toa mora da e VITEZI TEMPLARI?Sepak toa se posebni luge za mene a veruvam i za site cesni hristijani i koja e potrebata da se valka nivnoto ime?Da se bide Vitez Templar bez pot i krv ne moze.

Kako ova boldiranovo????Vo bukvalna smisla......ne mozam da go razberam.....pozzz
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Za ova pogore iznesenoto ne se slozuvam poradi faktot sto go imam izodeno toj pat i slobodno mozam da kazam deka e vo tesna korelacija so prvonastanatite Vitezi Templari oti patot do celta i te kako e trnovit i samo tie sto go imaat pominato znaat kolku e tezok istiot.
Se slozuvam so ostanatiot del od tvojot post no mojata poenta bese druga vo red e da se krsti nekoe drustvo Vitesko,vo red e da ima i zeni neli no zosto toa mora da e VITEZI TEMPLARI?Sepak toa se posebni luge za mene a veruvam i za site cesni hristijani i koja e potrebata da se valka nivnoto ime?Da se bide Vitez Templar bez pot i krv ne moze.
Somoteitbe - многу точна е мојата констатација дека масонските темпларски степени се чисто симболички, и не се директни наследници на темпларскиот орден. Можам ова да го поткрепам со многу едноставни факти - членовите на масонските степени не се монаси, од нив не се бара целибат, немаат молитвен обред во своето секојдневие (не во врска со орденот, секој лично е друга работа), немаат строги правила за однесување и работење како што имале Темпларите (на пример - не смееле да зборуваат со жена, и не смееле дури и да погледнат жена, ако се разминувале со жена на улица, правилникот им налагал да гледаат в земја - сево ова го нема во современиот масонски орден).
Истотака - нема ниту крв, ниту пот за да се стане член на Темпларскиот масонски орден, барем не буквално - а има усилена работа, но пред се интелектуална. Имај во предвид дека вистинските витези Темплари биле сосема неписмени, и ќе видиш зошто велам дека врската е симболичка, а не директна. Исто како што врската на Слободното Ѕидарство со каменорезачките гилдии и нивните алати и обичаи е истотака симболичка, а не буквална.
Многу романтично звучи идејата да се биде темплар денес во буквална смисла, но ниту масонскиот темпларски орден, ниту OSMTH претставуваат негови директни наследници.
А колку до името - исто како што OSMTH е настанато во 19-ти век (1804-та година), и масонскиот темпларски орден не е многу постар, односно настанува во доцниот 18-ти век, пред се како наследник на Розенкројцерските традиции, кои истотака се симболички врзани за средновековните ордени, а не буквално.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
dali e ova toa sto mislam
zidarski or somoteitbe
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не знам што мислиш, но видеото е апсолутна измислица. Нема таква церемонија во ниеден масонски ритуал. Имаат измешано елементи од првиот, вториот и третиот степен, што покажува не само дека не се масони, туку и дека се аматери на темата.
Имав на долго и на широко објаснувано за истово видео, не се сеќавам веќе дали во овој или во некој друг форум.

И само да надополнам - последниот дел од видеото, нема апсолутно никаква врска со ништо...
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
mislam deka imam procitano kaj sto objasnuvas za nekoe video koe go imalo na youtube,ama jas go nemav gledano zatoa sto go nemase na forumov......znaci ova e toa........ali sepak ima nekoi tocni raboti znaci cim vikas deka imaat izmesano stepeni....znaci sepak nesto e vistina na videovo bez posledniot del kaj sto se obleceni kako kju kluks...........ok fala i pozzzz:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Мислам дека доста погрешно ме протолкува.
Има масонски елементи во видеото, но тоа не значи дека се точно претставени. Секој кој малку повеќе ќе пробара по интернет, може да најде делови од ритуалот, има десетици книги напишани од масони во врска со тоа дури. Веќе имам објаснувано дека не е целиот ритуал тајна, и дека за многу работи се зборува слободно (погледни низ последниве 50-тина страници, имам многу работи објаснето и самиот).
Проблемот е што кога некој кој не е масон, а сака да се прави на таков, ќе собере информација на купче, без самиот да знае и да разбира - прави каша попара, како што е во видеово. Така да - нема точни работи, има елементи од различни степени. Тоа само по себе покажува дека е правено од аматери. Да не зборуваме за начинот на кој "кандидатите" влегуваат во ложата, начинот на кој даваат заклетва, самата заклетва, начинот на кој се движат низ ложата и слично, кој се апсолутно неточни.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Kako ova boldiranovo????Vo bukvalna smisla......ne mozam da go razberam.....pozzz
Govoram iskustveno ne od knigi,web sajtovi i sl.Koga rekov bez pot i krv toa i go mislev samo bez nekoi gluposti tuku ednostavno sem ucenjeto teorija ima i fizicka praksa koja pred i se sluzi samo kako alatka za ustanovuvanjeto na silinata na duhot i resenosta da se postigne nesto.Toa vo nikoj slucaj ne e sovet na starci(kako kaj indijancite)pa sednati vo krug da polemiziraat.Vo toj kontekst mi bese izjavata koga rekov deka sme slicni so prvobitnite vitezi templari znaci celicenjeto na duhot,zrtvuvajki go i sopstvenoto bitie vo interest na zastitata na hristijanstvoto.Ne mislev jas na bukvalizam ete kako bile tie obleceni togas kako sega ili sl.I vo masonerijata alatkite i sporedbite so zidarite se simbolicni neli no ukazuvaat na duhovnite vrednosti na segasnite i prethodnite masoni.Znaci vreminjata se menuvaat no duhovnite vrednosti ne.
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
pozdrav,blagodaram za psvetenoto vreme i sovet,ke go rascistam ova dvoumenje, apotoa ke vidime koe e.Kako i da e od celosnata dosegashna literatura,moeto mislenje e poveke od pozitivno,no i toa e samo moe licno mislenje
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
78
Поени од реакции
7
Fino!..so imame nekoj so mozi da ni prenesi nesto od iskustvo,pa bi prasal.....dali postojat razlicni masonski grupi (dali nekoj se razikuvaat od drugi vo nekoi rituali),ili pak imame gresna pretstava za mn. raboti poradi toa sto ni se prezentirani....od clenovi so razlicen rank..pa imame razlicni pretstavi..posto masonite se povrzani so dosta kontrovrzni raboti "Alatki" simboli brojki koi bodat vo oci(znaete na so mislam,i deka golem del oti raboti ne odat raka pod raka so Hristijanstvoto)...Hristijanstvo ...denes ima masoni od razlicni veri (od site mozni),i mislam deka ova so vo posledno vreme se iznesuvaat mn. raboti koi do pred nekoe vreme bea tajna,se so cel da se odtrgni vnimanieto ,na lugeto od masonite(demek eve videte ne e nisto tajna),a sepak toa e mn malku,od nivnite celi,idei rituali.E pa sega masoni:toe:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
InsDel - во претходните 50 страници имам одговорено на сите овие прашања.
Да, има различни масонски групи, кои сите се водат од истите принципи. Прашањето за ранк - не е адекватно. Не постои нешто што е "скриено" за едни, отворено за други.
Масонството никогаш не било во спротивност на Христијанството, и ниту еден од неговите симболи или симболични алатки не е во никаков конфликт - напротив - многу од симболизмот е превземен од Христијанството!
Не е точно дека ништо не е тајна (за ова имам објаснувано), но многу од работите за кои се мисли дека се тајни не се. И не е ова од пред некое време, ова е присутно во јавноста од 1717-та година!!! Значи ЦЕЛИ 300 години! Тоа што ти прв пат сега се сретнуваш со оваа проблематика и тоа што во Македонија сега почнува интерес кон оваа тема, не значи дека таа била скриена порано. Во Франција, истиве дебати кои сега ги водиме ние тука, се водени во крајот на 18-ти и почеток на 19-ти век - значи пред повеќе од 200 години.
Има илјадници книги напишани од масони за масонството, издадени во последниве 300 години - тоа што во Македонија почнаа да се преведуваат во последниве 5 (и тоа доста ограничен и не особено добар избор), тоа е проблем на македонскиот книжен пазар, а не на некаква тајност или пак оттргнување на внимание...
Секоја Голема Ложа во светот има свој веб-сајт. Има десетици одлични масонски форуми. Има илјадници масонски блогови, сајтови, библиотеки. Линковите кои погоре ги пуштив, содржат книги пишувани од 1734-та (најстарата во таа библиотека) па до ден денес...
Ако некој сака да разбере и да се информира - секогаш има можност. А ако не сака - тогаш ќе зборува за заговори, за теории, за измислени верзии и за тајност.
 

kashkavalce

Џедај
Член од
16 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
6
Pozdrav do site, me interesira zosto se izjavuva deka masonstvoto e vo tesna vrska so hristijanstvoto , koga se sozdava slika deka vsusnost vo redovite na masonerijata site drugi veri se stavaat na ist rang so hristijanstvoto t.e se sozdava slika deka vo masonerijata religiite i ne se od mnogu golema vaznost zatoa sto najglavnoto od se e verbata vo Golemiot Arhitekt !?!
Kako i na koj nacin da se veruva vo Nego ( ne e dovolno samo da se kaze deka se veruva vo Nego i tolku)
Blagodaram i me interesira vasiot pogled na ovaa prasanje
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Pozdrav do site, me interesira zosto se izjavuva deka masonstvoto e vo tesna vrska so hristijanstvoto , koga se sozdava slika deka vsusnost vo redovite na masonerijata site drugi veri se stavaat na ist rang so hristijanstvoto t.e se sozdava slika deka vo masonerijata religiite i ne se od mnogu golema vaznost zatoa sto najglavnoto od se e verbata vo Golemiot Arhitekt !?!
Kako i na koj nacin da se veruva vo Nego ( ne e dovolno samo da se kaze deka se veruva vo Nego i tolku)
Blagodaram i me interesira vasiot pogled na ovaa prasanje
Masonstvoto e vo tesna vrska so sekoja religija a ne samo so Hristijanstvoto no za da nema zabuni ovdeka ke se zadrzime na temelite na masonerijata t.e vo sinata loza.Toa e otskocna daska za site koi ponatamu sakaat podlaboko da navlezat vo masonerijata no mora i da se naglasi deka i nekoi drugi organizacii-bratstva koi bile formirani samostojno no so tekot na vremeto se prispoile kon masonskite bratstva i stanale del od niv no pri toa vo svoeto rabotenje istite zadrzale i nekoi svoi nacela koi ne se vo sprotivnost so masonskite.Kako primer ke gi nabrojam Vitezite templari,Shrajnot itn.No za da nema zabuna ke se zadrzime samo na osnovnite hramovi-sinite koi povtoruvam se temelot na masonerijata a ostanatite se fasadata(figurativno neli).I za kraj ke povtoram site religii se ramnopravni vo masonerijata bidejki moze slobodno da se kaze deka na nekoj nacin masonstvoto e sekularno(figurativno)t.e ne zazema strana od aspekt na bilo koja religija site se ednakvi.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Kashkavalce - во масонството, не е битно од која религија е членот, се додека верува во Бог (Виша Сила). Сите се третираат еднакво и рамноправно. Вербата во Големиот Архитект, се состои во личната верба на поединцот во Вишата Сила во која верува. На пример, за муслиманот тоа е Алах, за православниот тоа е Христос итн...
Сепак, масонството е врзано со христијанска симболика(!). Од проста причина што во периодот на создавањето на современото масонство, тоа се случило во земји и култури кои биле под силно влијание на христијанството. Но - да правиме разлика - велам силно влијание на христијанска симболика, а не религиозно влијание! Во некои ордени, на пример Шрајн, присуствува исламската симболика (иако настанат е во 19-ти век и тоа од немуслимани).
Во ложата не се дискутира за религија. Тоа е лична работа на поединецот и не смее ниту да му се наметнува друго видување, ниту пак да се поставува под прашање неговото сопствено.
Somoteitbe - и современите Темплари (кои настануваат во 18-ти век) и Шрајнот, се настанати како дел од масонското братство, како придружни друштва, а не се споени со него подоцна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom