Масони

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
ne deka veruvam vo teorii na zagovor,ama ima tolku mnogu knigi napisano so dokazi koi kazuvaat deka masonite go obozavaat satanata,t.e.lucifer (zboram za masonite od povisok stepen)i samiot Albert Pike (u.s.a. mason 33 stepen) go kazuva istoto vo negovata kniga Morali i Dogma.i kaj masonite prioritet da se veruva vo visa sila e zatoa sto ateist ne veruva ni vo Bog ni vo gjavol,a na vernik covek koj veruva vo Bog,vo visa sila mozat polesno da mu go isperat mozokot i da go napravat satanist.i samite tie sto se zaclenuvaat vo masonstvoto,nemaat pretstava so gi ceka posle tretiot stepen,zosto vo prvite 3 stepeni (plavata loza) se reklamira bog,kolku da se zavede covek,a potoa nastapuva lucifer i vekje kasno e za se.eve pr.najgolemiot masonski simbol istocnata zvezda vsusnost go simbolizira lucifer(sinot na zorata),a sonceto izgreva na istok,neli,a vo Biblijata pisuva deka prestolot na Bog e na sever,a ne na istok.masonstvoto e tolku misteriozno so i povekjeto od samite masoni nemaat veza so se desava vo nego.mislat deka e nekoja humanitarna organizacija.i masonot od povisok stepen znae se so raboti bratot mason od ponizok stepen,a ovoj pak neznae nisto za nego.imam uste mnogu da pisuvam za ova ama epten me mrzi.koj se interesira povekje mozam da mu pratam nekoja e-kniga da procita.pozzz
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Crusader... ај малку собери си ги фактите на купче и потпрочитај малку, пред да пишуваш на сериозни теми.
1. Во Библијата пишува дека престолот на Бог е на север?! Во која тоа Библија пишува така?!?!?!
2. Каде Пајк пишува дека го обожува сатаната?! Посочи ми едно единствено место, но директно од книгата Морал и Догма, а не од некој сајт каде има изманипулиран цитат.
3. Не постои масонски симбол Источна Ѕвезда, а симбол Утринска Ѕвезда. И не е симбол на Луцифер, а е симбол на Второто Доаѓање на Бога. Повторно, за да го знаеш тоа, треба да ја прочиташ Библијата (2 Петар 19, Нов Завет).
4. Значи според тебе, се собираат најдобрите луѓе од општеството (по сопствен избор при тоа, никој не ги повикува да се зачленат), верници, добри луѓе со високи морални вредности и квалитети... за потоа, одеднаш некој да им каже - опа, се зезавме - нема врска вербата во Бога, ќе верувате во Ѓаволот. И сите тие угледни луѓе, почитувани во својата заедница, предани верници, одеднаш викаат - да бе, ајде, ќе веруваме во ѓаволот, бидејќи, нема излез...
ЧИСТИ ГЛУПОСТИ! Ајде малку логика користете, ако веќе ве мрзи да читате сериозна литература...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Somoteitbe - и современите Темплари (кои настануваат во 18-ти век) и Шрајнот, се настанати како дел од масонското братство, како придружни друштва, а не се споени со него подоцна...
Jas informaciite sto gi poseduvam za Vitezite templari se malku poinakvi oti spored moe soznanie posle pokoljot od Filip4ti tie sto ostanale preminuvaat vo ilegala i kako takvi se povrzuvaat podocna so masonskite lozi koi isto taka rabotele vo tajnost vo toa vreme 14vek taka da ne moze da se kaze deka gi snemalo i deka nema kontinuitet vo postoenjeto.E sega druga e rabotava sto vo 18ti vek veke se pojavuvaat vo javnosta kako oficijalno organizirani i potkrepeni so dokumentirani pravila i propisi za nivnoto rabotenje.No samo ke napomenam po mene toa e zvanicnoto pojavuvanje na svetlinata na sonceto a ne novoformiranje.Za Srajnot e slicna prikaznata toj doagja od Maroko a e preslikan od zapadot vo 18vek pri sto Afrikancite davaat dozvola za nivno vospostavuvanje na zapad a se formirani od istaknati masoni.

ne deka veruvam vo teorii na zagovor,ama ima tolku mnogu knigi napisano so dokazi koi kazuvaat deka masonite go obozavaat satanata,t.e.lucifer (zboram za masonite od povisok stepen)i samiot Albert Pike (u.s.a. mason 33 stepen) go kazuva istoto vo negovata kniga Morali i Dogma.i kaj masonite prioritet da se veruva vo visa sila e zatoa sto ateist ne veruva ni vo Bog ni vo gjavol,a na vernik covek koj veruva vo Bog,vo visa sila mozat polesno da mu go isperat mozokot i da go napravat satanist.i samite tie sto se zaclenuvaat vo masonstvoto,nemaat pretstava so gi ceka posle tretiot stepen,zosto vo prvite 3 stepeni (plavata loza) se reklamira bog,kolku da se zavede covek,a potoa nastapuva lucifer i vekje kasno e za se.eve pr.najgolemiot masonski simbol istocnata zvezda vsusnost go simbolizira lucifer(sinot na zorata),a sonceto izgreva na istok,neli,a vo Biblijata pisuva deka prestolot na Bog e na sever,a ne na istok.masonstvoto e tolku misteriozno so i povekjeto od samite masoni nemaat veza so se desava vo nego.mislat deka e nekoja humanitarna organizacija.i masonot od povisok stepen znae se so raboti bratot mason od ponizok stepen,a ovoj pak neznae nisto za nego.imam uste mnogu da pisuvam za ova ama epten me mrzi.koj se interesira povekje mozam da mu pratam nekoja e-kniga da procita.pozzz
Prijatele epten go obra bostanot na zeleno hahahaha ako mislese deka so ovaa ke isprovociras nekogo malku zgresi(a mozebi po tebe i ne)sepak jas nema da komentiram sto se napisa oti ne zasluzuva komentar tuku ke ti recam eve ti ziv primer i jas i zidarski sme masoni znaci sme braka no imame nekoi razlicni informacii ili pogledi e sega nitu jas nemam za cel nego da go koregiram bidejki koj veli deka toj ne e vo pravo a mislam deka e istata situacija i obratno.Ne postoi covek na svetov koj znae se.Zatoa mokkta na masonerijata e site da gi izneseme nasite pogledi za nestata i da diskutirame za niv pa dokolku ni se otvorat novi pogledi za nestata bez sram i zavist gi prifakame istite no po svoe licno ubeduvanje a ne nametnato.Jas imam nekoi informacii koi mozebi nekoj drug gi nema i jas ne gi cuvam ljubomorno za sebe tuku gi spodeluvam so brakata.Mokkta na masonerijata e silnata individua koja e inkorporirana kako sostaven element od silen sistem koj se bazira na individuata kako edinka oti nie sme sekoj samiot po sebe hram bozji go nosime boga sekogas i sekade vo sebe.Zatoa prijatele ostaj gi tie prikazni rekla kazala od nekoj drug tuku citaj prati i na kraj samiot zaklucuvaj a ne da dozvoluvas nekoj drug toa da go pravi za tebe i mesto tebe.Pozdrav
 

kashkavalce

Џедај
Член од
16 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
6
Еве една страничка што ја најдов на интернет па ме интересира дали нешто од укажаното држи вода или пак воопшто да не ја користам како реален извор на информации за даденава тема
http://www.masonic-lodge-of-education.com
Ме интересира и вашето мислење за книгите што се наведени на истата страна а кои говорат за разни информации но дали тие се она закое може да се говори јавно или пак се напишани од некои кои што не заслужуваат да се нарекуваат масони. (гледаат во тоа добар начин да направат некоја паричка):nesvest:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Samo malo nadopolnuvanje znaci Shrajnot vo USA nastanuva kon krajot na 19ti vek vo New York a gi vlece korenite od Egipet i Alzir,no oblekata kapata koja ja koristat e od Maroko(prv pat napravena vo 14ti vek)no se pretpostavuva deka vo Evropa veke imalo formirano Shrajn organizacii prethodno.Znaci za da ne napravime popara da se zadrzime samo na sinata oti i nea dosega ne ja doobjasnivme i zapoznavme vo celost.Se izvinuvam za onie raboti koi sepak jas nema da mozam da gi iznesam javno kako argumenti duri i pod kritika deka ne gi poznavam dovolno.Sepak mene mi e vazen i toa te kako zborot koj go imam dadeno za toa sto moze a sto ne moze da se iznesuva poveke otkolku percenjeto i impresioniranjeto kolku mnogu znam ili neznam.Koj saka da doznae se razbira deka moze da se snajde pa sega e vreme na internet.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Crusader... ај малку собери си ги фактите на купче и потпрочитај малку, пред да пишуваш на сериозни теми.
1. Во Библијата пишува дека престолот на Бог е на север?! Во која тоа Библија пишува така?!?!?!
2. Каде Пајк пишува дека го обожува сатаната?! Посочи ми едно единствено место, но директно од книгата Морал и Догма, а не од некој сајт каде има изманипулиран цитат.
3. Не постои масонски симбол Источна Ѕвезда, а симбол Утринска Ѕвезда. И не е симбол на Луцифер, а е симбол на Второто Доаѓање на Бога. Повторно, за да го знаеш тоа, треба да ја прочиташ Библијата (2 Петар 19, Нов Завет).
4. Значи според тебе, се собираат најдобрите луѓе од општеството (по сопствен избор при тоа, никој не ги повикува да се зачленат), верници, добри луѓе со високи морални вредности и квалитети... за потоа, одеднаш некој да им каже - опа, се зезавме - нема врска вербата во Бога, ќе верувате во Ѓаволот. И сите тие угледни луѓе, почитувани во својата заедница, предани верници, одеднаш викаат - да бе, ајде, ќе веруваме во ѓаволот, бидејќи, нема излез...
ЧИСТИ ГЛУПОСТИ! Ајде малку логика користете, ако веќе ве мрзи да читате сериозна литература...
jas brat ne mislam deka se cisti gluposti i ostanuvam na svojot stav zasto imam dosta knigi procitano kade sto pisuva i pozitivno i negativno za masonite.samo nekolku od niv:Religija Masonstva od John Daniel,Skrivene tajne Masonerije od Keti Barns,Masonerija-zavera protiv hriscanstva od Ralf Eperson.....Faktite izneseni vo ovie knigi mene ne mi izgledaat kao da se izmislici i gluposti.pozzz
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Crusader - секој има право на позитивен или негативен однос. Тоа не го оспорувам.
Ја оспорувам идејата со која се пристапува. Многу е лесно да се напише теорија на заговор и да се нафрлат илјада работи кои изгледаат чудно и недообјаснето (затоа што такви во масонството има многу), и тоа да се наслика како анти-христијанско. Но - сосема друго е да се проверат тие факти. За почеток - сам ја спомна книгата на Алберт Пајк. Дали ја имаш прочитано? Јас самиот тука на форумов имам на долго и на широко објаснувано за наводниот цитат (велам наводен, затоа што таков цитат не постои, односно е изманипулиран текстот кој е всушност напишан од Пајк). Но - тоа значи дека дури ни оваа тема не си ја разгледал како што треба...

Еве една страничка што ја најдов на интернет па ме интересира дали нешто од укажаното држи вода или пак воопшто да не ја користам како реален извор на информации за даденава тема
http://www.masonic-lodge-of-education.com
Не е лоша страницата, но не е нешто посебно, искрено речено... Има доста основни информации, но е пред се насочена кон едукација на веќе зачленети во братството, а не е толку информативна и интересна за оние кои не се членови. Сепак - има што да се прочита. Би препорачал - http://freemasonry.bcy.ca/sitemap.html - еден од најголемите и најдобро средените сајтови, официјален сајт на Големата Ложа на Бритиш Колумбија (во Канада).

Ме интересира и вашето мислење за книгите што се наведени на истата страна а кои говорат за разни информации но дали тие се она закое може да се говори јавно или пак се напишани од некои кои што не заслужуваат да се нарекуваат масони. (гледаат во тоа добар начин да направат некоја паричка):nesvest:
Книгите се пишувани од масони. Како што реков - за 90% од работите кои се случуваат во ложата може да се говори јавно. Има илјадници книги на таа тематика. Би ја препорачал оваа страница (со проверена литература е): http://masonicbookstore.blogspot.com/ - само не сум сигурен дали функционира купувањето книги од Амазон во Македонија...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
zidaski - knigata od Pajk ja nemam cela citano,samo nesto,no vo ovie drugive knigi so sum gi cital kazuva kako Pajk vo negovite citati potajno saka da mu kaze na pocetnikot mason deka masonite go obozavaat lucifer,prosto kazano nesaka da mu kaze vo lice,nego owoj sam da pocne da svaca kako sto povece i povece ce se prosvetluva.a i nee samo Pajk kriv sto jas imam antimasonski stav.eve pak ce kazam za taa istocna zvezda ti so me popravi deka bila utrinska,nekoi i plamena zvezda ja vikaat.samoto ime kazuva.Lucifer kako se narekuval?svetlonosec,odnosno sin na zorata,neli?Sekoj so e povece zapoznaen ce svati deka taa zvezda go simbolizira Lucifer,a ne Hristovoto doagjanje,kako sto kazuvas ti.I zosto vo citanjeto na citati od Biblijata,masonite go otfrlaat Hristovoto ime,ako veruvaat vo Nego?jas licno ne sum gi slusnal da go pravat toa,no nekoj sto gi slusal go napisal toa vo kniga.fakt!I samite masonski simboli sestar i aglomer,i tockata vo krugot imaat seksualna konotacija i vodat kon starite paganski religii na obozavanje na falusot i kteisot.Eve i masonskiot pisatel Albert Maki so napisal za ova: ''Tockata vo krugot e mnogu znacaen i zanimliv simbol vo masonerijata.Ovoj simbol e navistina prekrasna aluzija na obozavanje na sonceto i po prv pat ne voveduva vo negovata modifikacija,megju drevnite narodi poznata kako obozavanje na falusot".fakt! P.S.I so ova ne mislev nikogo da isprovociram kako so napisa toj tipot deka sum sakal da provociram.Jas napisav toa so mislam deka e taka,toa e mojot stav i tolku.Koj ima razlicen stav od mojot jas go pocituvam i ne se trudam da mu go smenam.Kako i da e nesto od vnatre ne mi dava da imam pozitivno mislenje za Masonerijata.pozz
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
1. Секогаш е подобро да се прочита изворот, отколку нечие толкување. Пајк нема ниеден текст каде повикува да се верува во ѓаволот - напротив - опоменува на опасноста од тоа човек да се заблуди по него, и како треба секогаш да внимава за да остане на прав пат!
2. Ако Утринската Ѕвезда (Ѕвездата Деница) според тебе е ѓаволот, тогаш значи дека и Свети Петар го нарекуваш сатанист, затоа што тој самиот во своето второ послание повикува да се чека доаѓањето на Деницата. За твоја жал, како и за сите непознавачи на Библијата, а и на масонството - во Масонството се цитира Петровото послание (и тоа директно), така што е доста јасно дека се однесува на Второто Божје Доаѓање, а не на сатаната.
Со оглед на тоа што очигледно не си го прочитал ниту Новиот, а ниту Стариот Завет, нема како да го знаеш ова.
3. Масоните не го отфрлаат Христовото име. Не знам од каде ти е ова. Во масонската церемонија не се спомнува Христос никаде, но не се ни отфрла никаде - затоа што едноставно не е спомнат ниту еднаш, во никаков контекст.
4. Шестарот и Агломерот, а уште помалку точката во кругот, немаат сексуална конотација и никаква врска со пагански религии. Тоа е измислица од автори од 70-тите години на 20-тиот век, и потоа позајмено (да не речам украдено) од Ден Браун, за потоа да се препишува на големо од сите други кои брзаат да заработат нешто. И Шестарот и Агломерот имаат сосема друго значење, за кое имам зборувано и тука во темава.
Патем - цитатот на Пајк воопшто не е таков, затоа што тоа што ти го постираш е собрано од различни делови од книгата на Пајк. Тој објаснува каде се се сретнуваат модификации на тој симбол, а патем објаснува и за присуството на тој симбол во Христијанството. Дали според тебе и Христијанството е паганско или сексуално, затоа што има употреба на слична верзија на симболот?!

Како што реков - го почитувам твоето право да имаш негативно мислење - само ти препорачувам да си изградиш сопствено мислење, базирано на факти, а не на тоа што некој сакал да ти го наметне. Проверувај ја сам секоја информација - и ако сакаш да зборуваш на сериозни теми за Христијанство (или анти-христијанство) - тогаш барем прочитај ја Библијата како што треба, за да знаеш за што зборуваш.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
1. Секогаш е подобро да се прочита изворот, отколку нечие толкување. Пајк нема ниеден текст каде повикува да се верува во ѓаволот - напротив - опоменува на опасноста од тоа човек да се заблуди по него, и како треба секогаш да внимава за да остане на прав пат!
2. Ако Утринската Ѕвезда (Ѕвездата Деница) според тебе е ѓаволот, тогаш значи дека и Свети Петар го нарекуваш сатанист, затоа што тој самиот во своето второ послание повикува да се чека доаѓањето на Деницата. За твоја жал, како и за сите непознавачи на Библијата, а и на масонството - во Масонството се цитира Петровото послание (и тоа директно), така што е доста јасно дека се однесува на Второто Божје Доаѓање, а не на сатаната.
Со оглед на тоа што очигледно не си го прочитал ниту Новиот, а ниту Стариот Завет, нема како да го знаеш ова.
3. Масоните не го отфрлаат Христовото име. Не знам од каде ти е ова. Во масонската церемонија не се спомнува Христос никаде, но не се ни отфрла никаде - затоа што едноставно не е спомнат ниту еднаш, во никаков контекст.
4. Шестарот и Агломерот, а уште помалку точката во кругот, немаат сексуална конотација и никаква врска со пагански религии. Тоа е измислица од автори од 70-тите години на 20-тиот век, и потоа позајмено (да не речам украдено) од Ден Браун, за потоа да се препишува на големо од сите други кои брзаат да заработат нешто. И Шестарот и Агломерот имаат сосема друго значење, за кое имам зборувано и тука во темава.
Патем - цитатот на Пајк воопшто не е таков, затоа што тоа што ти го постираш е собрано од различни делови од книгата на Пајк. Тој објаснува каде се се сретнуваат модификации на тој симбол, а патем објаснува и за присуството на тој симбол во Христијанството. Дали според тебе и Христијанството е паганско или сексуално, затоа што има употреба на слична верзија на симболот?!

Како што реков - го почитувам твоето право да имаш негативно мислење - само ти препорачувам да си изградиш сопствено мислење, базирано на факти, а не на тоа што некој сакал да ти го наметне. Проверувај ја сам секоја информација - и ако сакаш да зборуваш на сериозни теми за Христијанство (или анти-христијанство) - тогаш барем прочитај ја Библијата како што треба, за да знаеш за што зборуваш.
A sakas da kazes deka tie stotici knigi,vo koi ima antimasonski recenici,se samo izmislici i lagi i se napisani samo za pisatelot da profitira od toa?Ne mi se veruva nekoj pisatel da e do tolku budala da go stavi svojot ugled i avtoritet na kocka i da dozvoli da bide vecno ismejuvan za toa so napisal fantazija,samo za da zaraboti nekoj dolar.mislam deka ugledot ce mu bide povazen od parite.Zatoa siguren sum deka vo tie knigi ima i vistina.

1. Секогаш е подобро да се прочита изворот, отколку нечие толкување. Пајк нема ниеден текст каде повикува да се верува во ѓаволот - напротив - опоменува на опасноста од тоа човек да се заблуди по него, и како треба секогаш да внимава за да остане на прав пат!
2. Ако Утринската Ѕвезда (Ѕвездата Деница) според тебе е ѓаволот, тогаш значи дека и Свети Петар го нарекуваш сатанист, затоа што тој самиот во своето второ послание повикува да се чека доаѓањето на Деницата. За твоја жал, како и за сите непознавачи на Библијата, а и на масонството - во Масонството се цитира Петровото послание (и тоа директно), така што е доста јасно дека се однесува на Второто Божје Доаѓање, а не на сатаната.
Со оглед на тоа што очигледно не си го прочитал ниту Новиот, а ниту Стариот Завет, нема како да го знаеш ова.
3. Масоните не го отфрлаат Христовото име. Не знам од каде ти е ова. Во масонската церемонија не се спомнува Христос никаде, но не се ни отфрла никаде - затоа што едноставно не е спомнат ниту еднаш, во никаков контекст.
4. Шестарот и Агломерот, а уште помалку точката во кругот, немаат сексуална конотација и никаква врска со пагански религии. Тоа е измислица од автори од 70-тите години на 20-тиот век, и потоа позајмено (да не речам украдено) од Ден Браун, за потоа да се препишува на големо од сите други кои брзаат да заработат нешто. И Шестарот и Агломерот имаат сосема друго значење, за кое имам зборувано и тука во темава.
Патем - цитатот на Пајк воопшто не е таков, затоа што тоа што ти го постираш е собрано од различни делови од книгата на Пајк. Тој објаснува каде се се сретнуваат модификации на тој симбол, а патем објаснува и за присуството на тој симбол во Христијанството. Дали според тебе и Христијанството е паганско или сексуално, затоа што има употреба на слична верзија на симболот?!

Како што реков - го почитувам твоето право да имаш негативно мислење - само ти препорачувам да си изградиш сопствено мислење, базирано на факти, а не на тоа што некој сакал да ти го наметне. Проверувај ја сам секоја информација - и ако сакаш да зборуваш на сериозни теми за Христијанство (или анти-христијанство) - тогаш барем прочитај ја Библијата како што треба, за да знаеш за што зборуваш.
axa da.I za zvezdata Denica da kazem.znam jas taa mnogu dobro so simbolizira.no koga rekov deka go simbolizira Lucifer,sakav da kazam deka samo vo krugot na masonite se koristi taa simbolika,a ne i vo ostanatiot del od opstestvoto.Ne daj Boze!Pogresno moze si me razbral.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
A sakas da kazes deka tie stotici knigi,vo koi ima antimasonski recenici,se samo izmislici i lagi i se napisani samo za pisatelot da profitira od toa?Ne mi se veruva nekoj pisatel da e do tolku budala da go stavi svojot ugled i avtoritet na kocka i da dozvoli da bide vecno ismejuvan za toa so napisal fantazija,samo za da zaraboti nekoj dolar.mislam deka ugledot ce mu bide povazen od parite.Zatoa siguren sum deka vo tie knigi ima i vistina.
Па еве, како што гледаш, наместо да ги исмејува, јавноста ги прифаќа и им верува.
Затоа - јас не се обидувам да го оспорам нивното видување, а нивните факти, односно, недостатокот на факти.
Сум прочитал на десетици места за фамозниот сатанистички цитат на Алберт Пајк, во секакви книги... освен во книгата на Алберт Пајк! Затоа - еве отворен предизвик - најди место во книгата на Алберт Пајк (но во неговата книга, а не во манипулирани цитати од други) за тоа, и јас јавно ќе се извинам!
А колку до угледот, поважен од парите... погледни го за пример само Ден Браун... има најосновни факти згрешено во книгите свои. Меша години (става едни настани пред други, иако историски се обратно), греши основни географски поими (поставува цели градови на погрешни локации, само за да му се совпаднат со неговата идеја за линијата на розата - иако е доволно да се погледне на карта и да се види дека не е точно), греши најосновни податоци... и сепак - заработи над 200 милиони долари - токму од луѓе кои мислат дека "мора да има вистина во тоа".
Така што - факти. Наместо претпоставки и веројатности - ајде да зборуваме со факти.

Во врска со ѕвездата Деница - нема како да се користи во масонската симболика како симбол за Луцифер, затоа што текстот кој се користи е доста директен цитат на 2Петар19 - зборува за надежта, за верата, за новиот ден кој ќе дојде... за Второто Христово Доаѓање.
Ниту си го прочитал Евангелието, ниту си го прочитал текстот од Масонскиот Ритуал... како тоа заклучи? Читајќи луѓе кои истотака не ги прочитале ни едното ни другото?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Care jas sum pobozen covek,i go imam procitano i Evangelieto i cela Biblija i toa dva pati, i najvise za moe sopstveno duhovno prosvetluvanje,a ne za da pravam sporedbi so tekstovi od nekoi masonski rituali,a za Den Braun imame isto mislenje,poso on go izvrtuva Hristijanstvoto.Nego ostaj toa brat,primecam deka mnogu gi branis Masonite,ok e toa,a jas pak imam sasvim sprotivno mislenje za niv,taka da dzabe da pravime otvoreni predizvici koga samo ce vlezeme vo dilema kako do sea i pak ce ostaneme na svoeto.Zatoa uzivaj,i ako mislese deka pisuvam loso za Masonite samo za da navedam nekogo protiv niv,ne mi bese toa filmot,nego si dadov samo svoe mislenje koe ne veruvam deka nekogas ce go promenam.pozdrav
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Како што реков - го почитувам твоето мислење, само ти препорачувам (најдобросрдечно) секогаш да ги проверуваш фактите.
Биди поздравен.:smir:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ајде малку со факти на темава.
http://www.davidicke.com/
Од нов светски поредок, и тоа како се контролира светската маса, преку политика, религија, монетарен систем, и секако профит=војна.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ајде малку со факти на темава.
http://www.davidicke.com/
Од нов светски поредок, и тоа како се контролира светската маса, преку политика, религија, монетарен систем, и секако профит=војна.
Се зезаш, нели?!
Од кога Дејвид Ајк е пример за факти?!?!?! И што тоа кај него се факти?
Веројатно "најфактографска" му е теоријата дека Англиската Кралица, заедно со уште еден куп светски политичари (пред се во белата куќа) се всушност рептили кои се претвораат во чудовишта кога нема никој, и во луѓе кога се меѓу народот и владеат со земјата во име на некоја вонземна цивилизација. Сигурно тоа ќе да е... пофакти од тоа - здравје.
Мора има и од тоа поголеми факти кај Ајк... како на пример тоа што тврди дека е Син Божји и дека е Месијата. Да - сериозно, тој тоа го тврди во неговите книги и сајтови, разгледајте убаво.
Има многу други анти-масони што може да се најдат на нет, дајте бар посочете некој што пишува нешто смислено па да дискутираме со аргументи за и против, а не за некој што пишува за рептили, вонземјани и што се претставува за Христос.
А ако вие самите верувате во идејата за рептилите, вонземјаните и мислите дека тој е месијата - е тогаш... не ви се мешам во муабетот.
Еве малку инфо за него: http://www.masonicinfo.com/icke.htm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom