Масони

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Во глобала следното :
atonism=judaism=royalty=masonry
Види, не ми е тема со приоритетен интерес. Знам дека се е тоа џган, ако сакаш детали тогаш ќе изгубам многу време....имам доста и заборавено.
Тој "џган" ја обликувал западната цивилизација каква што ја знаеш денес.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тој "џган" ја обликувал западната цивилизација каква што ја знаеш денес.
Треба ли сега ордени да им се доделат?
Ние сме за нив миленичиња....како некои што има дома мачки и кучиња што чуваат. За човек што "гледа", милениче и роб се иста категорија. Може дури и да се лигават со миленичињата, ама на крај миленичето ќе плаче.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Треба ли сега ордени да им се доделат?
Ние сме за нив миленичиња....како некои што има дома мачки и кучиња што чуваат. За човек што "гледа", милениче и роб се иста категорија. Може дури и да се лигават со миленичињата, ама на крај миленичето ќе плаче.
Јас не сум ничие милениче, за тебе незнам. А тие што требало, си добиле ордени.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Јас не сум ничие милениче, за тебе незнам. А тие што требало, си добиле ордени.
Нели општо зборуваме, јас и ти и Петко и Трајко не сме битни. Битно е каква е ситуацијата со тие 99% од луѓето.
Системов е зло, обликувачите се одвратни џукели....незнам што треба за да го видиш тоа. Не е до сетилата, и јас и ти исти визуелни слики добиваме....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Нели општо зборуваме, јас и ти и Петко и Трајко не сме битни. Битно е каква е ситуацијата со тие 99% од луѓето.
Системов е зло, обликувачите се одвратни џукели....незнам што треба за да го видиш тоа. Не е до сетилата, и јас и ти исти визуелни слики добиваме....
Поентата ми беше дека револуционерните потези со кој човештвото излегло од мрачното доба, потекнуваат од луѓе кои во огромен процент биле масони. Композитори, писатели, научници, револуционери....луѓе кои светот го направиле подобро место за живот.
Ако за тебе е зло овој систем, пробај да живееш во некој каде секуларноста е мислена именка, слободата на јавно изразување неостварена желба, авторитетот на верските фанатици апсулотна власт а науката ерес.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Поентата ми беше дека револуционерните потези со кој човештвото излегло од мрачното доба, потекнуваат од луѓе кои во огромен процент биле масони. Композитори, писатели, научници, револуционери....луѓе кои светот го направиле подобро место за живот.
Ако за тебе е зло овој систем, пробај да живееш во некој каде секуларноста е мислена именка, слободата на јавно изразување неостварена желба, авторитетот на верските фанатици апсулотна власт а науката ерес.
За жал не постои веќе место на планетава каде човек би бил раат од тоа зло.
Верските фанатици, апсолутната власт и слични срања се дело на едни те исти куртони(масони ги викаат некои, да не се разбереме погрешно).....болни со умот.
И нормално дека биле масони умовите во мрачното доба, ама истите предизвикале палење на библиотеки и слично. Езотерија нели?
Демек има избрани и неизбрани.....да си го турат у гз знаењето.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
За жал не постои веќе место на планетава каде човек би бил раат од тоа зло.
Верските фанатици, апсолутната власт и слични срања се дело на едни те исти куртони(масони ги викаат некои, да не се разбереме погрешно).....болни со умот.
И нормално дека биле масони умовите во мрачното доба, ама истите предизвикале палење на библиотеки и слично. Езотерија нели?
Демек има избрани и неизбрани.....да си го турат у гз знаењето.
:facepalm:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Freemasonry is a fraternity within a fraternity an outer organization concealing an inner brotherhood of the elect...It is necessary to establish the existence of these two separate yet independent orders, the one visible and the other invisible. The visible society is a splendid camaraderie of free and accepted men enjoined to devote themselves to ethical, educational, fraternal, patriotic, and humanitarian concerns. The invisible society is a secret and most august fraternity whose members are dedicated to the service of the mysterious arcanum arcandrum (a secret or mystery).
;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Freemasonry is a fraternity within a fraternity an outer organization concealing an inner brotherhood of the elect...It is necessary to establish the existence of these two separate yet independent orders, the one visible and the other invisible. The visible society is a splendid camaraderie of free and accepted men enjoined to devote themselves to ethical, educational, fraternal, patriotic, and humanitarian concerns. The invisible society is a secret and most august fraternity whose members are dedicated to the service of the mysterious arcanum arcandrum (a secret or mystery).
;)
И тоа ти го поврза со палење библиотеки, мрачно доба и слични булшет конспираси теории?!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
И тоа ти го поврза со палење библиотеки, мрачно доба и слични булшет конспираси теории?!
И, кој е крив за мрачното доба, палењето на библиотеки и сите други срања?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Како тоа немаше ефект врз тајните друштва?
како немаше ефект врз системов и религиите?
Па ако ја погледнеш историјата, ќе видиш дека токму тајните друштва го извлекоја човештвото од калта наречена - мрачно доба. Или да бидам поконкретен - индивидуалци кои биле иницијанти во тие тајни друштва. Истражувај малку за личностите кои биле предводници на ренесансата, науката, секуларноста.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па ако ја погледнеш историјата, ќе видиш дека токму тајните друштва го извлекоја човештвото од калта наречена - мрачно доба. Или да бидам поконкретен - индивидуалци кои биле иницијанти во тие тајни друштва. Истражувај малку за личностите кои биле предводници на ренесансата, науката, секуларноста.
Freemasonry is a fraternity within a fraternity an outer organization concealing an inner brotherhood of the elect...It is necessary to establish the existence of these two separate yet independent orders, the one visible and the other invisible. The visible society is a splendid camaraderie of free and accepted men enjoined to devote themselves to ethical, educational, fraternal, patriotic, and humanitarian concerns. The invisible society is a secret and most august fraternity whose members are dedicated to the service of the mysterious arcanum arcandrum (a secret or mystery).
Значи го имаме видливиот и невидливиот дел, овие типови како Леонардо Да Винчи биле видливиот дел. Ќе се прашаш кој стоел позади или кои се тие the mysterious arcanum arcandrum, кои се мецените што финансирале. И нормално некој требало да го дозволи се тоа да се случи, да даде амин.
Таа каша попара таму тешко дека некој може да ја разбере.....а да им служиш на такви!? Toa e нешто што не можам да го разберам.
 
M

Muranyi

Гостин
Па ако ја погледнеш историјата, ќе видиш дека токму тајните друштва го извлекоја човештвото од калта наречена - мрачно доба. Или да бидам поконкретен - индивидуалци кои биле иницијанти во тие тајни друштва. Истражувај малку за личностите кои биле предводници на ренесансата, науката, секуларноста.
Точно, така било за волја на вистината.Тие се организациите кои ревносно се бореле против Црквата и нејзиното влијание.

Но, што ми е менес денес гаранција, дека масоните како наследници на тие друштва со тајни и тајни друштва се раководат од чисто алтруистички побуди и му мислат добро на човештвто? Како јас да верувам дека нив не ги занима исклучиво личниот интерес, нешто што е очигледно кај скоро сите луѓе кои го живеат денешното време(ма да така било отсекогаш)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom