Масони

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.781
Поени од реакции
80.212
Da navedese uste i sto od ova e interesno, togas valjda kje se ofajdevme. ;)
Интересно веројатно е, што висока (море највисока) политичка фигура отворено и јавно истапува против оваа организација, чии припадници ја основале државата на чие чело стои.
Денес, на пример е незамисливо, председател на речиси било која земја да даде ваква изјава.

kuptoj?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Денес, на пример е незамисливо, председател на речиси било која земја да даде ваква изјава.
Како споредба само. Македонија како официјална држава е прогласена од комунисти, на заседанието на АСНОМ. Колку изјави против комунизмот имало досега од председатели кој и припаѓаат на десницата?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.781
Поени од реакции
80.212
Како споредба само. Македонија како официјална држава е прогласена од комунисти, на заседанието на АСНОМ. Колку изјави против комунизмот имало досега од председатели кој и припаѓаат на десницата?
Против комунизмот, против системот со сосема поинакви фундаменти од денешниот.
Американскиот општествен систем е ист. Со тоа се гордеат. Таа правна традиција е можеби највисокиот дострел на тоа општество.
И Лењин коа ја свргнал царштината зборел против неа и секаде е така.

Не ти е споредбата адекватна, според мене.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Против комунизмот, против системот со сосема поинакви фундаменти од денешниот.
Американскиот општествен систем е ист. Со тоа се гордеат. Таа правна традиција е можеби највисокиот дострел на тоа општество.
И Лењин коа ја свргнал царштината зборел против неа и секаде е така.

Не ти е споредбата адекватна, според мене.
Системот е ист, но поединци имаат ставови кои не се исти со оние на основачите на тој систем, и затоа сметам дека не е чудно што има случаи кога се напаѓаат и критикуваат основачите на американските вредности.
Американскиот устав се темели на секуларност а во американското општество има доста силни влијанија од протестански и останати религиозни фактори, кој се трудат да ги наметнат нивните религиозни норми како општествени.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.781
Поени од реакции
80.212
Системот е ист, но поединци имаат ставови кои не се исти со оние на основачите на тој систем, и затоа сметам дека не е чудно што има случаи кога се напаѓаат и критикуваат основачите на американските вредности.
Серењето против комунизмот е во време кога тој е мртов.
Кога председателот го изјавил тоа, масонството не само што не било мртво, туку секако, дека делови од власта биле членови или под влијание на вакви групи.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Серењето против комунизмот е во време кога тој е мртов.
Кога председателот го изјавил тоа, масонството не само што не било мртво, туку секако, дека делови од власта биле членови или под влијание на вакви групи.
Па за мене токму ова е аргумент плус за масонеријата.....не дека ја бранам, туку само логички размислувам.
Значи ако делови од власта биле во раце на масони, а тие допуштиле некој да ги критикува, не кажува ли тоа за нив дека ја допуштаат слододата на избор, на мислење и изразување? За разлика од критичарите на комунизмот кој морале да чекаат да го снема за да го прават тоа?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.781
Поени од реакции
80.212
Тука не дискутирам про или контра масонеријата.
Јас не сум контра (а ни про)

Целата дискусија е, по повод постот на стружанецот - зошто е интерсна антимасонската изјава на американски председател, во тоа време.

Масонското влијание било секогаш тајно или полутајно, не толку колку нивното присуство во власта во САД, тоа време. Влијанието на екстремните протестанти, не било тајно туку отворено. Исто вака е и денес*. Не треба да кажам дека доктрините меѓу себе, не се поднесуваат, јавно, официјално.
Тука лежи, според мене, поголемиот дел од причината, заради која овој можел тоа да го каже.

Ти полека навлегуваш во про vs контра дијалог.

* некој теоретичар на заговор, ќе рече дека едното ја користи маската на другото, но сметам дека не е така.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тука не дискутирам про или контра масонеријата.
Јас не сум контра (а ни про)

Целата дискусија е, по повод постот на стружанецот - зошто е интерсна антимасонската изјава на американски председател, во тоа време.

Масонското влијание било секогаш тајно или полутајно, не толку колку нивното присуство во власта во САД, тоа време. Влијанието на екстремните протестанти, не било тајно туку отворено. Исто вака е и денес*. Не треба да кажам дека доктрините меѓу себе, не се поднесуваат, јавно, официјално.
Тука лежи, според мене, поголемиот дел од причината, заради која овој можел тоа да го каже.

Ти полека навлегуваш во про vs контра дијалог.

* некој теоретичар на заговор, ќе рече дека едното ја користи маската на другото, но сметам дека не е така.
Теориите на заговор се лизгав терен, несакам да навлегувам во тоа, затоа што премногу глупости се изнакажани на таа тема.
Јас сепак ќе кажам дека тука негледам ништо невообичаено поради погоренаведеното, но сепак тоа е само мој став. Незначи дека твојот е погрешен затоа што е поинаков.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Една изјава од - Duke of Brunswick, Grand Master of World FreeMasonry 1794...
“I have been convinced that we, as an Order, have come under the power of some very evil occult Order, profoundly versed in science, both occult and otherwise, though not infallible, their methods being black magic, that is to say, electromagnetic power, hypnotism, and powerful suggestion. We are convinced that the Order is being controlled by some Sun Order, after the nature of the Illuminati, if not by that Order itself. We see our edifice…crumbling and covering the ground with ruins, we see the destruction that our hands no longer arrest…a great sect arose, which taking for its motto the good and the happiness of man, worked in the darkness of the conspiracy to make the happiness of humanity a prey for itself.

This sect is known to everyone, its brothers are known no less than its name. It is they who have undermined the foundations of the Order to the point of complete overthrow; it is by them that all humanity has been poisoned and led astray for several generations…They began by casting odium on religion…Their masters had nothing less in view than the thrones of the earth, and the governments of the nations was to be directed by their nocturnal clubs…the misuse of our order…has produced all the political and moral troubles with which the world is filled today…we must from this moment dissolve the whole Order”
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Uf! umre uste edno cedo na latino americkata masonerija, normalno ne go zbogati narodot na Venecuela, zosto na govedoto masonsko toa ne mu i bese celta... Crkna kako skot, ostavjki go sopstveniot narod, vo krajna mizerija i pokraj najgolemite nafteni izvori vo juzna amerika...A ovie kutrite uste go placat...A sto e najsmesno mislat deka bil neprijatel na Amerika....
E pa sega, na narodot od Venecuela mu posakuvam nov LIDER, od tipot na
Avgusto Pinoce, ili Todor Aleksandrov z.m...
Pokraj drugoto, voopsto nemojte da se zamarate so mene, so Pinoce, so Todor Aleksandrov, zanimavajte se so sebe, ako ste ljubiteli na izmamata,narecena socijalizam, masonerija, RUSIJA (i tamu narod crknuva od glad i stud, pokraj neiscrpnite prirodni bogatstava, )
--- надополнето: 7 март 2013 во 01:57 ---
Uf! umre uste edno cedo na latino americkata masonerija, normalno ne go zbogati narodot na Venecuela, zosto na govedoto masonsko toa ne mu i bese celta... Crkna kako skot, ostavjki go sopstveniot narod, vo krajna mizerija i pokraj najgolemite nafteni izvori vo juzna amerika...A ovie kutrite uste go placat...A sto e najsmesno mislat deka bil neprijatel na Amerika....
E pa sega, na narodot od Venecuela mu posakuvam nov LIDER, od tipot na
Avgusto Pinoce, ili Todor Aleksandrov z.m...
Pokraj drugoto, voopsto nemojte da se zamarate so mene, so Pinoce, so Todor Aleksandrov, zanimavajte se so sebe, ako ste ljubiteli na izmamata,narecena socijalizam, masonerija, RUSIJA (i tamu narod crknuva od glad i stud, pokraj neiscrpnite prirodni bogatstava, )
--- надополнето: 7 март 2013 во 01:57 ---
Uf! umre uste edno cedo na latino americkata masonerija, normalno ne go zbogati narodot na Venecuela, zosto na govedoto masonsko toa ne mu i bese celta... Crkna kako skot, ostavjki go sopstveniot narod, vo krajna mizerija i pokraj najgolemite nafteni izvori vo juzna amerika...A ovie kutrite uste go placat...A sto e najsmesno mislat deka bil neprijatel na Amerika....
E pa sega, na narodot od Venecuela mu posakuvam nov LIDER, od tipot na
Avgusto Pinoce, ili Todor Aleksandrov z.m...
Pokraj drugoto, voopsto nemojte da se zamarate so mene, so Pinoce, so Todor Aleksandrov, zanimavajte se so sebe, ako ste ljubiteli na izmamata,narecena socijalizam, masonerija, RUSIJA (i tamu narod crknuva od glad i stud, pokraj neiscrpnite prirodni bogatstava, )
--- надополнето: 7 март 2013 во 01:57 ---
Uf! umre uste edno cedo na latino americkata masonerija, normalno ne go zbogati narodot na Venecuela, zosto na govedoto masonsko toa ne mu i bese celta... Crkna kako skot, ostavjki go sopstveniot narod, vo krajna mizerija i pokraj najgolemite nafteni izvori vo juzna amerika...A ovie kutrite uste go placat...A sto e najsmesno mislat deka bil neprijatel na Amerika....
E pa sega, na narodot od Venecuela mu posakuvam nov LIDER, od tipot na
Avgusto Pinoce, ili Todor Aleksandrov z.m...
Pokraj drugoto, voopsto nemojte da se zamarate so mene, so Pinoce, so Todor Aleksandrov, zanimavajte se so sebe, ako ste ljubiteli na izmamata,narecena socijalizam, masonerija, RUSIJA (i tamu narod crknuva od glad i stud, pokraj neiscrpnite prirodni bogatstava, )
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
Dali postojat masoni vo makedonija,nese zamarajte za tugi masoni koga i kaj nas gi ima na golem broj itoa na jaki funkcii.:rolleyes:
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Скоро сите политичари се масони.Ретко кој не, а и дали ке опстои во политиката со друга религија.Гледав на еден сајт(ако го најдам ке ви пуштам линк) дека грујо и ѓорѓе се масони прв ред.За бранко не прочитав, како што и прочитав за бројни функционери и од позиција и од опозиција.Едноставно е "тренд" да бидеш масон.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Uf! umre uste edno cedo na latino americkata masonerija, normalno ne go zbogati narodot na Venecuela, zosto na govedoto masonsko toa ne mu i bese celta... Crkna kako skot, ostavjki go sopstveniot narod, vo krajna mizerija i pokraj najgolemite nafteni izvori vo juzna amerika...A ovie kutrite uste go placat...A sto e najsmesno mislat deka bil neprijatel na Amerika....
E pa sega, na narodot od Venecuela mu posakuvam nov LIDER, od tipot na
Avgusto Pinoce, ili Todor Aleksandrov z.m...
Pokraj drugoto, voopsto nemojte da se zamarate so mene, so Pinoce, so Todor Aleksandrov, zanimavajte se so sebe, ako ste ljubiteli na izmamata,narecena socijalizam, masonerija, RUSIJA (i tamu narod crknuva od glad i stud, pokraj neiscrpnite prirodni bogatstava, )
Убаво се изнакења. Сега уште да ги објаснеше некои од контрадикциите.

И социјализам? Извини, а комунизмот и капитализмот? Или тие да не се биле имплементирани од анти-масони? :D

Инаку Венецуела е една од најразвиените земји во моментов, не знам зошто сереш за народот таму. За наоѓање сивила, може сегде да се најдат.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.985
Поени од реакции
3.712
Мислам дека голата суштина и целта на постоењето на масонеријата е голиот интерес на тоа друштво да си обезбеди позиција ,,волк со волк да не се јади туку волк на волк да помага,,. Замислете да си имате за ,,браќа,, премиери, претседатели, министри, судии, обвинители, градоначалници, бизнисмени, директори на царини, директори на разни инспекции, банкари, бизнисмени, професори, новинари........ Со такви ,,браќа,, дали има некоја функција која би ви била недостапна или некој бизнис кој не би можеле да го направите, работа која не можете да ја завршите.... Секој на секого помага и на сите им е супер.... Па сето тоа поврзано и на интернационално ниво. Фантазија, пари за сите........ Како правиш повеке пари и стекнуваш повеке моќ одиш во погорен ранг, во поголеми бизниси........ Ритуали, просветлување, храмови, богови, хуманизам, знаење и незнам што друго, сето тоа е само параван и начин да се држи и контролира друштвото заедно..........
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Dali postojat masoni vo makedonija,nese zamarajte za tugi masoni koga i kaj nas gi ima na golem broj itoa na jaki funkcii.:rolleyes:
Масоните во МК се позиционираат исклучиво на јаки функции. Неколку модератори на „Кајгана“ се масони. Не смеам повеќе да откријам затоа што може да ми се одразе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom