Масони

prozac

кабадаја
Член од
11 ноември 2012
Мислења
18
Поени од реакции
16
ЗА МАСОНИТЕ - ЗАШТО ЛУЃЕТО ПРИСТАПУВААТ?

*
Луѓето стануваат масони од различни причини. Некои поради семејна
традиција, некои поттикнати и донесени од пријател или пак, едноставно,
поради тоа што сакаат да се придружат кон братството понесени од
неговиот универзализам дури и од обична човечка љубопитност кон
мистичното здружение на слободните ѕидари. Без оглед на поводите,
вистински член е оној кој ќе се определи за остварување на моралните
цели на самоизградбата и човечната изгадба на моралната димензија во
општествената заедница.

*
Оние кои стануваат активни
членови и напредуваат во слободното ѕидарство го чинат тоа затоа што
таа активност им се допаѓа и ги исполнува. Тие ги уживаат духовните
предизвици и искрените пријателствата кои им ги нуди масонеријата.

*
Има и нешто повеЌе од уживање: возбудата од учеството во свечената
драматична презентација на моралните и филозофските лекции од работата
на ложата, на членот му дава единствена можност да се запознае себе си
и го поттикнува секојдневно да се труди да стане подобар човек; не
подобар од некој друг, туку подобар од самиот себе си, а со тоа да
стане примерен член во општеството.

*
Секој слободен
ѕидар мора да помине низ иницијација, низ која мора да научи и да
покаже понизност. Тоа е она својство на кое е заснована почитта кон
братската и човечката заедница. Структурата и работата на ложата како и
след на настаните, обично проследени со собири, им нудат на членовите
рамки за здружување, за тимска работа, за развиток на карактерот и за
уживање во споделените искуства.
 
Член од
5 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
Tri prashanja do tapetarot i edno do zidarski, zatoa shto ochigledno se naj kompetentni i informirani za temava. Do dvajcata: koi istaknati filozofi i rezhiseri bile slobodni zidari? Do Petar: shto misleshe vo postot kade replicirashe na nekoj od masonive, ili pak beshe nekoj wanna be mason, ne se sekavam bash, koga spomena deka ima masoni so "З" i masoni so "Ѕ" (Bukvive vo zagradive se na kirilica, zatoa shto pochnav veke da kucam na latinica). I dali mozhesh da nabroish nekoi lichnosti od Makedonija koi mislish deka se masoni, a ne se spomnuvani na forumov. Ako nemozhesh da mi odgovorish na forumov, bi te zamoli da mi pishesh vo sandache. Fala odnapret za odgovorite, ve respektiram i dvajcata, posebno Petar, zatoa shto e profan, a ima poveke od solidno poznavanje i konzistenten stav za nesovrshenstvoto i celite na masonerijata.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Tri prashanja do tapetarot i edno do zidarski, zatoa shto ochigledno se naj kompetentni i informirani za temava. Do dvajcata: koi istaknati filozofi i rezhiseri bile slobodni zidari? Do Petar: shto misleshe vo postot kade replicirashe na nekoj od masonive, ili pak beshe nekoj wanna be mason, ne se sekavam bash, koga spomena deka ima masoni so "З" i masoni so "Ѕ" (Bukvive vo zagradive se na kirilica, zatoa shto pochnav veke da kucam na latinica). I dali mozhesh da nabroish nekoi lichnosti od Makedonija koi mislish deka se masoni, a ne se spomnuvani na forumov. Ako nemozhesh da mi odgovorish na forumov, bi te zamoli da mi pishesh vo sandache. Fala odnapret za odgovorite, ve respektiram i dvajcata, posebno Petar, zatoa shto e profan, a ima poveke od solidno poznavanje i konzistenten stav za nesovrshenstvoto i celite na masonerijata.
Има многу листи на познати масони -- треба да се биде внимателен бидејќи доста од нив се неточни и/или заверашки. Зидарски може да ти даде концизна листа, а од мене еве ти кредибилен (иако не баш тазе) извор во кој имаш листа на 10.000 познати масони. Ако те занима.

Постот за масони со „З“ и „Ѕ“ бил веројатно некоја метафора -- нема таква дистинкиција ниту класификација во масонеријата.

Неблагодарно е да се спекулира кој е масон. Фактите и проверените информации се најарни. Освен тоа, дури и кога би ги имал целокупните масонски списоци на македонските масони, не гледам зошто би ги објавил тука. Сензационалистички е да се плакатираат имињата на македонските масони без некоја поента.

Ако те интересира темава, покорисно ќе ти е да знаеш каде да бараш информации. Овој Центар за масонски студии на Универзитетот Шефилд е одличен извор, како и онлајн магазинот Pietre-Stones.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Tri prashanja do tapetarot i edno do zidarski, zatoa shto ochigledno se naj kompetentni i informirani za temava. Do dvajcata: koi istaknati filozofi i rezhiseri bile slobodni zidari? Do Petar: shto misleshe vo postot kade replicirashe na nekoj od masonive, ili pak beshe nekoj wanna be mason, ne se sekavam bash, koga spomena deka ima masoni so "З" i masoni so "Ѕ" (Bukvive vo zagradive se na kirilica, zatoa shto pochnav veke da kucam na latinica). I dali mozhesh da nabroish nekoi lichnosti od Makedonija koi mislish deka se masoni, a ne se spomnuvani na forumov. Ako nemozhesh da mi odgovorish na forumov, bi te zamoli da mi pishesh vo sandache. Fala odnapret za odgovorite, ve respektiram i dvajcata, posebno Petar, zatoa shto e profan, a ima poveke od solidno poznavanje i konzistenten stav za nesovrshenstvoto i celite na masonerijata.
Петар е бивш масон, исфрлен од масонеријата поради серија секс скандали. Затоа толку многу знае за масонеријата, и затоа и ја критикува. Резидентниве масони нема ова да го потврдат зошто не сакаат да зборуваат за проблемите со нивните членови. Бегај понастрана од овие луѓе, немаш претстава колку се опасни.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Петар е бивш масон, исфрлен од масонеријата поради серија секс скандали. Затоа толку многу знае за масонеријата, и затоа и ја критикува. Резидентниве масони нема ова да го потврдат зошто не сакаат да зборуваат за проблемите со нивните членови. Бегај понастрана од овие луѓе, немаш претстава колку се опасни.
Зошто, о зошто ме цинкариш на форумов?! Ебате покварениот!!!!!
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Tubal - не си во тек - Stifini си даде оставка, откако признавањето беше повлечено од страна на сите Северно Американски ложи. 5-те Европски Големи Ложи кои го иницираа овој процес, изрично бараа на средбата во Берлин да не се формираат нови ложи во Франција и дека таквите акции ќе се сметаат за нерегуларни. Иако имаше најразлични идеи (вклучително признавање на една од регуларните, но непризнати ложи - доволно веќе сме зборувале за тоа што е регуларност, што е признавање), препораката во моментов е да се чека да се види разврската во ГЛНФ. Сите претпочитаат да се врати признавањето на ГЛНФ, но тоа ќе зависи од изборите кај нив и од промената на нивниот устав за да се врати во рамки на нормите за признавање од страна на останатите.
Дали има нешто ново? Поминаа две години од почетокот на сите проблеми во Франција, ако има некој нешто ново. може да го сподели:)
 
Член од
5 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
Дали има нешто ново? Поминаа две години од почетокот на сите проблеми во Франција, ако има некој нешто ново. може да го сподели:)
Ke spodeli li nekoj nekoja informacija za udbashko-masonskite vrski vo Makedonija, za promenata na sistemot, za nagloto osiromashuvanje na narodot, indoktrinacijata i sistematskoto perenje na mozokot na makedonskiot narod Ako mozhe na vakvi temi da se diskutira vo Srbija i vo Hrvatska i da se pishuvaat knigi, zashto ne se diskutira kaj nas, pa makar da se raboti za shpekulacija.
--- надополнето: 6 декември 2012 во 16:41 ---
Ochigledno tie shto treba da zborat za masonskite masla, a ne zborat dovolno ili voopshto, se beskichmenjaci.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Ke spodeli li nekoj nekoja informacija za udbashko-masonskite vrski vo Makedonija, za promenata na sistemot, za nagloto osiromashuvanje na narodot, indoktrinacijata i sistematskoto perenje na mozokot na makedonskiot narod Ako mozhe na vakvi temi da se diskutira vo Srbija i vo Hrvatska i da se pishuvaat knigi, zashto ne se diskutira kaj nas, pa makar da se raboti za shpekulacija.
--- надополнето: 6 декември 2012 во 16:41 ---
Ochigledno tie shto treba da zborat za masonskite masla, a ne zborat dovolno ili voopshto, se beskichmenjaci.
Промената на системот можеби има врска со масоните.Верувам дека дале придонес при создавањето на ново подемократско општество во Македонија(не сум убеден дека ги постигнале целите за слободна демократија). Удбашкото минато на Македонија не е резулатат од работата на масоните во поширокиот регион.
Која е таа книга во која се спомнуваат удбаши и масони,би било убаво да се сподели, да се прочита.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Прочитај ги барем првите неколку редови од книгата и оди во темата " нов светски поредок " што е тука, на кајгана ...
И се останато му е "украдено" од неколку извори, 2-3 не и повеќе ... така да не би се замарал пак да читам нешто, што веќе 100 пати го имам видено. Дури жалам и за тие 8MB што ми "летнаа", подобро да го изгледав клипчето од дмт :P
--- надополнето: 11 декември 2012 во 13:58 ---
Прочитај ги барем првите неколку редови од книгата и оди во темата " нов светски поредок " што е тука, на кајгана ...
И се останато му е "украдено" од неколку извори, 2-3 не и повеќе ... така да не би се замарал пак да читам нешто, што веќе 100 пати го имам видено. Дури жалам и за тие 8MB што ми "летнаа", подобро да го изгледав клипчето од дмт :P
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Дали има нешто ново? Поминаа две години од почетокот на сите проблеми во Франција, ако има некој нешто ново. може да го сподели:)
Jean-Pierre Servel, the new Grand Master of Grande Loge Nationale Française decided on December 4, 2012, to suspend Past Grand Master François Stifani.

Stifani was suspended for unethical Masonic conduct, violation of fundamental rules, attempt against the Fundamental Principles of the Craft and attempting against the image and proper functioning of the French National Grand Lodge.
According to this decree, Stifani is forbidden to attend GLNF's Lodge meetings, the Annual Communication and Board of General Purposes. After years of internal struggle, Stifani is temporarily removed from GLNF, which may indicate that Servel wants to show to the United Grand Lodge of England that GLNF can have once again credibility.
 
R

Randy

Гостин
На слики од некои познати личности од историјата се гледа како ја имаат една рака во палтото. Ме интересира дали е тоа знак дека биле масони? Ако не, дали некој знае зошто ја држат така раката?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
На слики од некои познати личности од историјата се гледа како ја имаат една рака во палтото. Ме интересира дали е тоа знак дека биле масони? Ако не, дали некој знае зошто ја држат така раката?
Zidarski има на неколку наврати објаснето низ темава дека знаците со рацете, кои ги употребуваат меѓусебно масоните во нивната комуникација се тајни и затоа никој, ни масон, ни надвор од масонеријата, не може да ти даде прецизен одговор на прашањето...

Сепак, доколку те интересира за тоа дали некој одреден лик од историјата бил масон, на таквите прашања ќе биде сигурно љубезен да ти одговори Zidarski :)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom