Масони

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Да, но низ филмот се прикажани како моќно друштво а и ги имаат сите обичаи на масоните, имаат голем мајстор, имаат маски, користат шифри и тајни локации...мислам сепак треба да се размисли...а и ти изгледа веројатно Кјубрик да искористи некое си тајно америчко друштво, а не да искористи друштво познато по својата мистичност ?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да, но низ филмот се прикажани како моќно друштво а и ги имаат сите обичаи на масоните, имаат голем мајстор, имаат маски, користат шифри и тајни локации...мислам сепак треба да се размисли...а и ти изгледа веројатно Кјубрик да искористи некое си тајно америчко друштво, а не да искористи друштво познато по својата мистичност ?
А од каде ти е тоа дека масоните користат маски?

И каква врска има воопшто фантазијата на Кјубрик со масоните, и воопшто прашањето со темата?
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
А од каде ти е тоа дека масоните користат маски?

И каква врска има воопшто фантазијата на Кјубрик со масоните, и воопшто прашањето со темата?
Тоа дека масоните користат маски е општо познато, мислам разгледај пред да пишуваш. А тоа со фантазијата на Кјубрик, сакав да кажам дека Кјубрик во сите свои филмови внесува мистика, па тоа е добар показател дека во филмот искористил мистична тема како што се масоните.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Тоа дека масоните користат маски е општо познато, мислам разгледај пред да пишуваш. А тоа со фантазијата на Кјубрик, сакав да кажам дека Кјубрик во сите свои филмови внесува мистика, па тоа е добар показател дека во филмот искористил мистична тема како што се масоните.
Какви црни маски бе пријател? Знаеш каква глупост е тоа?

Зошто би користеле маски кога членовите на ложите се знаат меѓу себе?

Немој вакви детски муабети, ако не за друго, греота е човекот кој на 170 страни пишуваше за масоните...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Rage! ај мољим тебе почни ја темава од почеток... неодамна ја исчистив и имаш што да прочиташ.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Неможеш да збориш за Масонство а да не збориш за Сатанизам. Тоа е една те иста работа, затоа модератор или не, нек се збори вистината а не само масонски лаги да се цитаат по каналов. глеам само си ги чешкате упите и не ви одговара ако некој "ви се бие" со вистина. Сите постови сте ми ги избришале ... срамота добротворска е тоа...
--- надополнето: Dec 9, 2011 10:05 PM ---

Маркс бил кабалист
--- надополнето: Dec 9, 2011 10:18 PM ---

Го вртат или мислат и САКААТ да го вртат светот. Тоа зависи од колку свесни (читај и совесни ако сакаш) ќе им се спротивстават на нивното вртоглаво извитоперување на секаква вистина и стремење на светот кон бездушен сатанизам и спремање на антихристовото царство. Кога ќе им дојде рогатиот што го чекаат, мајката ќе им се расплаче и на ним, нека си мислат дека ќе владеат со него ама пак ке речам, кој со џаоло тикви сади ...
--- надополнето: Dec 9, 2011 10:26 PM ---

Многу лесно за објаснување, ако си гледал STAR TREK тие ти се зараза како Боргите. Асимилираат се што им се наоѓа на пат само да не е Христијанско, поготово ПРАВОСЛАВНО. А зошто? Хе хе...
--- надополнето: Dec 9, 2011 10:30 PM ---
Сион

Сионизмот преку Кабалата ги раководи тие марионети кои навистина мислат дека се некои и нешто ама сепак со Ротшилдови, Рокфелери и.т.д. неможат да се рамњат па макар со ѓаволот на нивните медитации секој ден кафе пиеле.
--- надополнето: Dec 9, 2011 10:36 PM ---

Човекот не е тоа што кажува. вистинските ликови не се појавуваат така на тв и да рекламираат масонерија. Као демек се кријат а овој што си го видел е зајак.
Колку само глупости си напишал, веројатно ни ти сам не веруваш во тоа што си го напишал.
Како и во секое друго здружение сигурно и масоните повремено прават по некоја глупост... неможе човек да биде безгрешен!
Ова со сатанизам е вистина,исто колку што и антиквизацијата постои во Македонија (што и да значи тоа антиквизација) ....
Како што знаеш СТАР ТРЕК е филм и фикција, а масоните не се од филм и реално се тука и нема ништо во нив од твоите глупости.
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Rage! ај мољим тебе почни ја темава од почеток... неодамна ја исчистив и имаш што да прочиташ.
хахаха да ја почнам темава од почеток...добри сте бе. А и она "мољим" е мн ѕверско. Абе видете тајни поздравувања за идентификација, јасно е дека носат маски не се залажувајте...јавна тајна е тоа и тоа ја носи мистичноста во масонеријата лееле боси луѓе...
Инаку темава ја прочитав до околу 80 страна и ми е јасна сликата што сака да ја долови Зидарски....океј супер си е човекот немам ништо против него... тоа дека тој ја преќутува половината од вистината никој не го забележува. Можда се лага книгите што сум ги читал, но каде што има чад има и оган како што велат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
, јасно е дека носат маски не се залажувајте...јавна тајна е тоа...
Ајде еве ти предизвик, бидејќи се гледа дека ја владееш темата. Дали можеш да постираш еден валиден линк каде што се тврди дека масоните во ложите носат маски?
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Ајде еве ти предизвик, бидејќи се гледа дека ја владееш темата. Дали можеш да постираш еден валиден линк каде што се тврди дека масоните во ложите носат маски?
http://keith2007.magix.net/blog/science/archives/134-BEWARE-THE-FALSE-ACCOUNTS-THAT-EVANGELICAL-MASONS-ARE-TRYING-TO-BASE-ON-THE-GOSPEL.html Some masons, who wear an evangelical or Islamic mask, are trying to mislead true believers by submitting their own interpretations of pronouncements in the holy scriptures. Првата реченица....инаку идејата да носат маски е да не се препознаваат меѓу себе и сечие мислење да биде прифатено како еднакво.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
http://keith2007.magix.net/blog/science/archives/134-BEWARE-THE-FALSE-ACCOUNTS-THAT-EVANGELICAL-MASONS-ARE-TRYING-TO-BASE-ON-THE-GOSPEL.html Some masons, who wear an evangelical or Islamic mask, are trying to mislead true believers by submitting their own interpretations of pronouncements in the holy scriptures. Првата реченица....инаку идејата да носат маски е да не се препознаваат меѓу себе и сечие мислење да биде прифатено како еднакво.
Оф леле,ме изнасмеа. Прво, во таа реченица се заговара симболично носење на маски. Некои масони кои носат евангелистичка или исламска маска, значи едноставно кои проповедаат евангелистички или исламски вистини. Ти си видел некогаш физички предмет кој одговара на описот на евангелистичка или исламска маска, НЕПИСМЕН ЕДЕН? МОРА јас во 12.35 после полниќ да се расправам со твоите глупости? Па греота сум и јас. НЕМОЈ да се бламираш, твојата интерпретација не е достојна ниту на тинејџер. Дали можеш да објасниш зошто масоните би носеле маски во ложите кога се познаваат меѓу себе? Разбираш дека постои ПИШАН регистер на членовите на една ложа?
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Оф леле,ме изнасмеа. Прво, во таа реченица се заговара симболично носење на маски. Некои масони кои носат евангелистичка или исламска маска, значи едноставно кои проповедаат евангелистички или исламски вистини. Ти си видел некогаш физички предмет кој одговара на описот на евангелистичка или исламска маска, НЕПИСМЕН ЕДЕН? МОРА јас во 12.35 после полниќ да се расправам со твоите глупости? Па греота сум и јас. НЕМОЈ да се бламираш, твојата интерпретација не е достојна ниту на тинејџер. Дали можеш да објасниш зошто масоните би носеле маски во ложите кога се познаваат меѓу себе? Разбираш дека постои ПИШАН регистер на членовите на една ложа?
Ти кажав дека тие се познаваат меѓу себе но поентата е да не знаат кој е кој и така сечие мислење да се смета еднакво. А тоа беше првата реченица што ја видов не ја ни дочитав ако си прочитал можда си во право. Јас сум сигурен во тоа што го тврдам. Инаку забрането е проповедање на било какви "вистини" во ложата поврзани со религијата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
ХАХАХАХХА омг...маски носат на специјални состаноци, собири и сл. не на секојдневни состаноци :tapp:
И такви состаноци имаат? Со кого се среќаваат па се толку специјални? Со луѓе што ги познаваат или со непознати? Бидејќи некој што го познаваш многу лесно ќе го препознаеш по гласот, без разлика дали носи маска.
 

Selekt3

Волшебник
Член од
3 август 2011
Мислења
254
Поени од реакции
45
И такви состаноци имаат? Со кого се среќаваат па се толку специјални? Со луѓе што ги познаваат или со непознати? Бидејќи некој што го познаваш многу лесно ќе го препознаеш по гласот, без разлика дали носи маска.
Вака масоните се познаваат помеѓу себе.Али не сите и таму има ранк значи оние што се повисоки не треба да се знат само главниот ги знај нив.А помалите масони(помали на ранк) добиваат различни места на работа во животната средина.Најчесто тие се директори на поголеми фирми и финтата на масоните е да влијаат во секој сектор.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Прекини со сеир!
Вака масоните се познаваат помеѓу себе.Али не сите и таму има ранк значи оние што се повисоки не треба да се знат само главниот ги знај нив.А помалите масони(помали на ранк) добиваат различни места на работа во животната средина.Најчесто тие се директори на поголеми фирми и финтата на масоните е да влијаат во секој сектор.
Добра финта имале. :vozbud::vozbud::vozbud:
Кој дел од регистар на членови, во кои се запишани сите масони (од најголем до најмал :pos:) ти е неразбирлив. Инаку гледам и ти се разбираш. Дали е маската како таа на видеово? Многу сакам да купам масонска маска, само нејќам да ја згрешам. Инаку ова со животнава средина не ми е јасно. За да бидеш масон мора да се грижиш за животната средина? Да возиш еко-френдли возило, да не пушиш, де не фрлаш ѓубре насекаде, да бидеш екологист демек, или не?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Вака масоните се познаваат помеѓу себе.Али не сите и таму има ранк значи оние што се повисоки не треба да се знат само главниот ги знај нив.А помалите масони(помали на ранк) добиваат различни места на работа во животната средина.Најчесто тие се директори на поголеми фирми и финтата на масоните е да влијаат во секој сектор.
Е не се може повеќе.

Интернет во секој дом, а?

Еве ви интернет во секој дом...

:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom