Масони

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
^
Lame one.


@Урим, излезена е книгата или само се најавува?


@Subject: Кажав дека сум фасциниран од масоните, ама видиш не знам што треба да кажам за да ме примат.
Дај бе зачленете се на форумов и пишете ми порака, или земете мсн мој. Или треба да клекнам на колена?
Не треба ништо да кажеш треба само да си најуспешен во работата што ја работиш и да си богат.... толку
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Ден Браун многу ја има извитоперено вистината за Темпларите во Наследството на Темпларите, па исто така чувствува омраза за масоните!!И мислам дека не е објективен во своите книги..Се чувствува дека сака да изваде нешто "оригинално" сензационално за да му се читаат книгите..Како стории се многу реални и интересни за читање, ама додуша не е вистина она што е изнесено во книгите(колку што се имам информирано за масоните)!!!Затоа не верувајте во Ден Браун што зборва за масонството, темпларите или пак зидарите!!Не ги бранам, и иако не сум многу многу запознает со нивното движење ама не можам да зборувам против масонството а не знам ни што учење подлабоко е тоа..Од што ни се сервира од медиумите дека масоните со Евреите го движеле светот...Светот го движи кешот и интересот на Америка, и на олигархијата...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
За масоните се знае многу малку.Некој мислат дека потекнуваат од илуминатите и дека се нивни наследници,дури можеби и нивни пиони,некои тврдат дека Масоните ги наследуваат витезите Темплари и дека ја чуваат тајната на светиот грал и крвната лоза на Исус.
Како и да е,она што вистински се знае како факт,е дека во баварија во 19 век,се оформило првото официјално масонско движење.
Во него можат да учествуваат луге од сите вери и религии,сепак услов е да имаат религија...било каква.Според некои научници,движењето е поделено на внатрешен и надворешен ред, и заради поголема тајност,оние од надворешниот ред,се главно само мали пиони во играта,кои воопшто не ни знаат дека има внатрешен ред,а кога некој би им го кажал тоа,би негирале.Во тоа лежи силата на масоните.Во незнаењето и слепата верба на лугето кои се доле во хиерархијата.Тоа е искористено од тие горе,за беспрекорно исполнување на нивните цели,за кои патем постојат само шпекулации,а никој не знае кои се навистина.
Многу познати и богати личности се масони,посебно се изделуваат некои од американските претседатели(забораив кои беа).
Од настанувањето на нивното движење,околу масоните,кружат многу контроверзи,но сепак ништо од тоа не е докажано,можеби поради нивното огромно влијание,можеби поради тоа што и навистина не е точно.Проценете сами.

Не е точно, дека ја знаат тајната на ложата на Исус, како прво нема тајна..Како второ-Тоа што го тврдиш го пишува Ден Браун во своите дела, ама нема ни малку вистина во тоа...Масонството е легализирано во 1771ва година мислам дека беше!Секоја земја си има своја ложа која работи НЕЗАВИСНО од другите ложи!!Во градовите има помали ложи кои работат НЕЗАВИСНО од државната!!Имаат состаноци, а поканите за тие состаноци се во ДНЕВНИТЕ ВЕСНИЦИ, епа видете колку се тие тајниИма грешно мислење дека масоните заведуваат нови членови,а вистината е дека за да влезеш во масонското движење ти треба да се заинтересираш сам!!Денеска за масоните се мисли дека го контролираат светот!!Ова го знам од еден другар, па ќе го замолам да се зачлени на форумов и да објасни подетално околу масоните, илуминатите и темпларите..Тие се едни со други МНОООГУ различни движења и идеологии!!!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Еве нешто повеќе да науичиме за ѕидарите и масоните...

Слободно ѕидарство, масонство, масонерија е интернационално религиозно-мистичко, хиерархиско организирано движење, формирано во XVIII век во Англија. Наводната цел на движењето, била морално усовршување на луѓето врз основа на братска љубов, а вистинската е потпомагање на разни видови општествено - политички движења, членовите се од аристократско потекло, крупна буржуазија и високи слижбеници или јавни личности. Нивните организации се нарекуваат ложи. Примање на членови се врши со одредени ритуали, а темнината, свеќите, черепи и сабји имале за цел да направат мистичен впечаток на новопримените членови и ги уверат во значението на масонството. Увод
Слободно ѕидрство е посебен систем на морални вредности, завиткан во алегорија и илустриран со симболи.

Слободно ѕидарство е најголем и најраспространет братски ред во светот.
Ѕидарските еснафи прво биле ограничени на каменорезачи, али со завршување на градбата та на катедрали воXVIIвек, апосебно во Англија за време на реформациите, биле примани за членови богати и угледни луѓе.Еснафите станале здруженија посветени на идеите како што се братство, еднаквост, мир.
Четири или повеќе такви еснафи, т.н. ложи ,се соединиле во Лондон на 24јуни (на денот на Рождество Св. Јован Претечи и Крстител) 1717.година и ја основале Големата ложа на Лондон и Вестминстер која за шест години станала Голема ложа на Англија. Ова тело е ,,мајка’’ Голема ложа на сите слободни ѕидари во светот и од неа потекнуваат сите останати ложи. Голема ложа “Све Енглеске” формирана е во Јорк 1725, а ирската најдоцна до јуни истата година, потоа шкотската во 1736-1737. Јоршката ложа доаѓа под јурсдикција на Големата ложа на Лондон на крајот од векот.

Како резултат на покровителство од страна на благородниците, растечкиот слој на британски трговци, гледал е на слободното ѕидарство како помош при општествен успех.
Масонските идеали за верска посветеност и основна еднаквост меѓу сите луѓе биле во духот на тогашниот либерализам на XVIII век. Едно од масонските начела е дека религијата се однесува на поединецот. Противниците во Римокатоличката црква , стоеле цврсто на ставот дека слободното ѕидарство, со своите принципи и религиска природа, и го одзема исклучивото право на црквата. Во однос на тоа ,слободните ѕидари никогаш не фатиле корен во земјите со римокатоличко население, пр. во Шпанија. Во Франција пак доживува процвет благодарејки на атеизмот и протестантскиот дух на Големата граѓанска револуција.

Слободните ѕидари понекогаш масовно се нарекуваат големо друштво. Мал број на масони е упатен во мистичниот и езотериски вид на слободното ѕидарство. Тоа е причината што слободните ѕидари во своите редови бираат и луѓе заинтересирани за проучување на масонството.
Голем број информации за масоните потекнуваат од самите членови или застапниците на антимасонските движења. Социолозите кои се заинтересирани за ова друштво не може да го истражуваат поради неговата тајност. Ако се одлучат да влезат во него мора да се придржуваат на кодексите кои во него владеат.


Масонски симболи

Основни симболи се агломер ( прикажан со страните нагоре и аголот надолу) и шестар( со краците надолу). Оваа поставка понекогаш ја има буквата ,,G”.


Севидно око - Обично претставено во тријаголник, претставува симбол на многу култури.

Давидова ѕвезда или Грб на Крал Соломон. Ја користел Исус бидејки сакал да стане Давидова ѕвезда, не се појавува ниту во една стара хебрејска книга, се применувала на Блискио исток. Давидовата ѕвезда е симбол на Кралскиот лак.

Симболот Т- ,,Тау” е еврејски симбол кој го носеле кенитите пред да ги пронајде Мојсије во Синјската пустина , на таков крст е распнат Исус, а не на оваков ( + ), египетски хиероглиф во облик на крст значи Спасител –еврејски. Jешуа – грчки. Исус, од тука овој знак ( + ) не претставува облик на распнување туку негово име.

Тростран ,,Тау” - масонско обележие кое претставува крал, свештеник ин пророк.


Риба - Симбол на зореја, на арапски назарани – мали риби, од тука и Исус Назаречанин, знак за свештенство.

Митра - Со раздвоени преден и заден дел и денес ја претставува капата на бискупот. Јаков Праведник бил првиот бискуп, хиероглиф за богот Амон-Ра. Амон илити амин.

извор..http://iluzionist.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=110&Itemid=130
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Абе ова Масоните јас како што знам е друштво кое го засновал Кралот Артур знаете на округлата маса кога се собираат сите за да дадат заклетва е од тогаш е излезено масонството.. И на канал5 имаше една емисија за Масоните и тие рекоа дека од Кралот Артур е излезено ова друштво. Но јас не би сакал да се зачленам во такво друштво.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Абе ова Масоните јас како што знам е друштво кое го засновал Кралот Артур знаете на округлата маса кога се собираат сите за да дадат заклетва е од тогаш е излезено масонството.. И на канал5 имаше една емисија за Масоните и тие рекоа дека од Кралот Артур е излезено ова друштво. Но јас не би сакал да се зачленам во такво друштво.
Абе и постоењето на самиот крал Артур е мистерија, доведено до мистичен степен.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Да си масон не значи да си богат туку да имаш 16 мозоци компресирани во еден обичен.
И да,постов ми е за џабе затоа што масони постојат само во влажните соништа на јове_бт :),Јовче по рандом дуде,прв ми падна на памет лилаааааа(е)....:kesa:
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Да си масон не значи да си богат туку да имаш 16 мозоци компресирани во еден обичен.
И да,постов ми е за џабе затоа што масони постојат само во влажните соништа на јове_бт :),Јовче по рандом дуде,прв ми падна на памет лилаааааа(е)....:kesa:
ЛоЛ грешка си и тоа многу си грешка масони постојат.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Масони постојат, да!!!Јас верувам дека постојат, ама не верувам дека имаат толку голема моќ,каква се претставува дека имаат!!Претходно, се изјаснив за моите мислења околу масонството!!Па, кои луѓе(конкретно набројување)ги сметате за масони!!Според мене, главни масони се на принцот Чарлс,сите монарси(доколку ги има), сите принцеви, кралеви од христијанските земјИ!!!
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Масони постојат, да!!!Јас верувам дека постојат, ама не верувам дека имаат толку голема моќ,каква се претставува дека имаат!!Претходно, се изјаснив за моите мислења околу масонството!!Па, кои луѓе(конкретно набројување)ги сметате за масони!!Според мене, главни масони се на принцот Чарлс,сите монарси(доколку ги има), сите принцеви, кралеви од христијанските земјИ!!!

другар масони има и околу тебе да знајш и се многу моќни исто така се мисли дека собранието на Македонија е градено од масони и му било некакво место за собирање и се мисли дека ако се ископа под темелите ке ги најдат доказите и ке потврдат дали е тоа вистина
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Масонската организација е една од најмоќните такви организации во светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom