Маските за заштита од свински грип

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Should I wear a flu mask to protect myself from swine flu?
Answer
from James M. Steckelberg, M.D.

Probably not. Despite all the news photos you may have seen of people wearing flu masks, a regular surgical mask doesn't block the small airborne particles that can carry flu viruses into your lungs. However, you may want to wear a flu mask if you have swine flu (H1N1) or seasonal flu, to help block the spread of large infectious droplets generated when you cough or sneeze.

N95 respirators — masks that fit more tightly around the face — are better at preventing the transmission of flu viruses. But these types of flu mask are much more difficult to breathe through. Officials with the Centers for Disease Control and Prevention don't recommend their use except by medical personnel caring for people who have swine flu.

Other methods to help protect yourself from the flu include:

* Washing your hands frequently. Use soap and water or an alcohol-based hand rub.
* Keeping your hands off your face. Avoid touching your eyes, nose and mouth.
* Steering clear of sick people. If possible, stay at least six feet away from people who have the flu.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
А уствари маскиве никој не ги носи за заштита туку да се сликаат по школите.Пола на фејсбук се имаат сликано цели класови со маски.Тренд станаа али утре осеќам 15-20 денари ќе е и ќе трае 1 саат.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Вчера на вести кажаа дека "квалитетните" маски - веројатно оние за 2 часа што се :icon_lol: се по 45-50 денари, пресметката е таа.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Маските не штитат од вирусчињата, од гледна точка на вирусот текстилот е толку редок што тој може и да не примети дека има препрека.....

Не ги фрлајте џабе парите на маски, потсоберете уште некоја пара и купете си БХ-одело со затворен систем за дишење...ко оние во СТАЛКЕР.....:vozbud: 100% штити....

Јас за секој случај ќе ја проверам гас-маската што прашина ми фаќа дома...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Јас продавам од овие 3 за 100 ка

 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Мед,мед и само мед му е лекот..друго ништо.:salut:
 
S

smart ass

Гостин
Маските не штитат од вирусчињата, од гледна точка на вирусот текстилот е толку редок што тој може и да не примети дека има препрека.....

Не ги фрлајте џабе парите на маски, потсоберете уште некоја пара и купете си БХ-одело со затворен систем за дишење...ко оние во СТАЛКЕР.....:vozbud: 100% штити....

Јас за секој случај ќе ја проверам гас-маската што прашина ми фаќа дома...
ЛОЛ...SEVA..
Ама тешко ќе им биде на некои:vozbud:

Јас за секој случај ќе ја проверам гас-маската што прашина ми фаќа дома.
аа имаш ист ЈУ комплет,хехаа и ја...закон-држи бее...ама од само од НХБ,инаку пожари други токсини,налет:toe:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Вчера во продавница пазаруваше Мароканка ама во фереџе облечена ништо не и се гледа,едвај гледаше:nesvest:(јас ги викам нинџа)и ја глеам така и си мислам оваа сигурно нема да фати ниту да го пренесе свинскиот грип:pos:
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Разбрав дека не можело више да се најдат маски.Сите купувале по цели пакети.
Морам да споделам една дешавка.Се возам во автобус пред некој ден и гледам дечко и девојка со маски седнати и се бацуваат:pos2:
Многу ми беше симпатично.А и плус осеќам дека маскиве ќе станам ко аксесорис.
Ќе почнат да се продаваат во разно бои, дезени и слично:pipi:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Разбрав дека не можело више да се најдат маски.Сите купувале по цели пакети.
Морам да споделам една дешавка.Се возам во автобус пред некој ден и гледам дечко и девојка со маски седнати и се бацуваат:pos2:
Многу ми беше симпатично.А и плус осеќам дека маскиве ќе станам ко аксесорис.
Ќе почнат да се продаваат во разно бои, дезени и слично:pipi:


Веќе се тренд низ светот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom