Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ете го твојот патриотизам. Твојата болка. Да не навлегуваме во детали за тоа дали си во право или не, ама иста таква болка имам јас за петте убиени деца и за безобразниот протест во чест и одбрана на нивните убијци. Можеби немало спектакл како од филм на Мајкл Беј, не експлодирале мостови и не се рушеле згради...децата сепак се мртви. Протестот беше прослава на нивната смрт.
Тоа, не како Турчин, туку како човек, мора да разбереш дека е неприфатливо за нас. И да го завршиме муабетов.
Pa i za mene ne e prifatlivo da se ubijat vakvi ne dolzni deca zaradi nekoi golemi interesi, mene me interesita dokazite i nisto drugo, a inace mnogu mi e zal za tie deca, jas ne gi delam lugeto po nacionalnost i po vera, tuku kako Covek i ne covek..
 
K

kalimer0

Гостин
Se uste nema cvrsti dokazi, duri i Amerikanskiot ambasador takva izjava dade, a inace ako se dokaza deka stvarno tie se zlostornicite, togas javno treba da gi strelaat, i toa jas ke aplaudiram, bez razlika sto e po nacionalnost..
Така викавте и кога требаше да ги фатат, ете ги фатија. Сега чекате одлука од судот па ајде да видиме дали ќе биде така иако чисто се сомневам. Доказ за тоа се и денешните протести.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Сигурно не ги уапсиле без потреба, доказите се тука , нивните контакти преку мобилен се забележани, трагите на местото на злосторството се земени .
Ама за нив заблудените ништо не е доказ.
Rabotata e sto tie se premnogu fanatici pa i zaradi toa naj lesno moze da se prefrli vinata na niv, tuka e rabotata, i ako sto pak nema cvrsti dokazi..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Se uste nema cvrsti dokazi, duri i Amerikanskiot ambasador takva izjava dade, a inace ako se dokaza deka stvarno tie se zlostornicite, togas javno treba da gi strelaat, i toa jas ke aplaudiram, bez razlika sto e po nacionalnost..
Доказите не ги цениме ние, туку ги цени судот. Таму сигурно ќе бидат презентирани.
Американскиот амбасадор може, како и секој друг граѓанин да го следи судењето, освен ако, поради причини точно утврдени со Законот за кривична постапка, судот не одлучи да биде затворено за јавност.
Што се однесува до изјавата на американскиот амбасадор, освен тоа што беше малку мешање во внатрешни работи на државата негов домаќин (впрочем, тоа е веќе пракса нивна), никаде не изјави дека нема цврсти докази, освен ако ти тоа така сакаш да го протолкуваш.
Така да, ни ти, ни некаков амбасадор, како ни јас, немаме увид во доказите кои ги собрало МВР. Тие ќе се презентираат таму каде што треба и кога обвинението ќе одлучи дека треба. Во истрагата, т.е. пред истражниот судија (кој одреди притвор, а тоа сигурно го направил основано, т.е. поткрепено со докази), а и на судењето, откако ќе се подигне обвинение.
Колку и да звучи смешно, чудно или не знам како, сепак и во Македонија, судиите не одлучуваат онака како што некои сакаат да претстават, а посебно не во кривични предмети.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Исто ти се фаќа дали плукаш или не кога дозволуваш па дури и го браниш тој што плука по твојот народ!
Со тој што плука и го повредува нашиот народ можеме да се справиме на многу начини,само треба да го избереме вистинскиот ,рационалниот,најдобриот за нас.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Rabotata e sto tie se premnogu fanatici pa i zaradi toa naj lesno moze da se prefrli vinata na niv, tuka e rabotata, i ako sto pak nema cvrsti dokazi..
Ако нема цврсти докази случајот ќе падне пред суд, но јас верувам дека се обезбедени сите докази и од сите аспекти. И без најдено оружје може да се осуди некој ако се докажи дека бил на местото на злочинот , а најголем доказ е трагата , днк анализата која сигурно е обезбедена .
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.235
Kartko i jasno bez generaliziranja, ako se destabilizira Makedonija naj mnogu korist ke imaat Grcite i Bugarite.. Zaradi toa osvestetese na vreme i vie i Albancite, se cudam ponekogas kako i albancite i makedoncite si pagaat na vakvi eftini stosevi..
Кој паѓа, што направив јас?Не ме генерализирај! За овие денес шо урлаа УЧК по улиците не одговарам!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Еј погледнете го оној јајушот најлево, тој со белата мајца и со цвикерите, демек ’’модерен’’ е носи цвикери, а и нема брада како другите на сликава, а и погледнете му ја фацата, ко да се посрал у гаќи ................ јајуш ! :гомце:
 
K

kalimer0

Гостин
Rabotata e sto tie se premnogu fanatici pa i zaradi toa naj lesno moze da se prefrli vinata na niv, tuka e rabotata, i ako sto pak nema cvrsti dokazi..
Тоа за доказите МВР изјави дека има цврсти докази за тројцата дека ракувале со оружјето од кое се убиени жртвите. Ќе се докаже тоа на суд туку што мајка барал овој да бега кога бил невин? Од кај знаел дека баш него ќе го бара полицијата за ова петкратно убиство?
Еве зошто јас или ти не избегавме некаде од страв дека ќе не уапси полицијата за ова убиство?
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Како што тие си се бранат дури и за неправди велат дека се у право,ние ќе ќутиме?? абе со што имам со тоа ќе мавам само на место да го оставам! албанец ќе отепам,ЧОВЕК НЕ!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.093
Ме интресира нешто за протестов. Имаше некое албанско знаме или сите беа верски?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Pa i za mene ne e prifatlivo da se ubijat vakvi ne dolzni deca zaradi nekoi golemi interesi, mene me interesita dokazite i nisto drugo, a inace mnogu mi e zal za tie deca, jas ne gi delam lugeto po nacionalnost i po vera, tuku kako Covek i ne covek..
Можеме да се согласиме дека протестите денес беа мотивирани од тие надворешни сили(кои и да се) и имаа за цел дестабилизација, која би им одела во корист на Грција и Бугарија, така?
Ако се согласуваме барем во тој дел, тогаш би те замолил, како свесен граѓанин на државава, да преведеш еден од текстовите на оваа тема на турски, да го објавиш таму преведен и да ни помогнеш во борбата против тие надворешни фактори.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
tie se TERORISTI, tie so bombi gi napagaat civilnite objekti niz cela Turcija, ova ne e isto sto go zboruvas..
Ne geldam nekoj vo Skopje nekoj taka da si napravi, da rusat mostovi,da srusat zgradi skoli, gradinki itn,kako sto e vo Turcija, terorizmot vo Turcija e vistinski terorizam,za niv nema mesto vo Turskoto opstestvo..
Подобро 10 згради, градинки и мостови да срушеа, отколку да има барем една човечка жртва!
И кај нас нема место за тероризмот и тие кои го поддржуваат истиот!
 
R

Rigel Kent

Гостин
Еј погледнете го оној јајушот најлево, тој со белата мајца и со цвикерите, демек ’’модерен’’ е носи цвикери, а и нема брада како другите на сликава, а и погледнете му ја фацата, ко да се посрал у гаќи ................ јајуш ! :гомце:
Овој е најфаца на протестот , со кривите очи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom