Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не. Знаеш и ти самиот дека Таа силна мотивација ја имаат дечките што ќе те сретнат на улица.
Сличен им е менталниот склоп, и овој би ми го кркнал на Широк Сокак ако наместо Кока Кола речам на грешка Кока Коља дури да се објасниме. :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Вие што сте за војна, ме интересира какво ви беше чуството 2001? Или не се пуцаше во вашите градови? Изгледа пола од вас не знаат како е, да излезеш на улица и да се плашиш, да не нагазнеш на мина.
Јас ја имав таа среќа, да не живеам блислку до селате кај што се пуцаше, ама често идевме со кола натаму, за да преселуваме роднини и пријатели.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.628
Поени од реакции
10.908
Му имаш соопштено на најблиските дека ќе заминеш ако има војна и големи се шансите да не се вратиш? Погледни го нивниот израз на лицето и напиши уште еднаш дека си за војна. Или си за војна со резервисти од Прилеп и Битола на борбена линија, додека ти пиеш кафе на кеј? Така беше барем 2001.
Без шодае/претпоставка муабети кога не се ни знаеме. Од гранатирањето на арачиново бев одалечен само 500 метри, можеш да замислиш што било тоа :) Ама не е тоа муабетот, туку не се трпат веќе, затоа и пишав без американците(нивните спонзори у глобала) ќе ги потопиме за 3 минути. А за загинување, не се гине така лесно...ако не те предадат однапред ;)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
61
Поени од реакции
15
Се води кон тоа дека се албанци, најголемите албански пратеници во Македонија изјавуваат дека не постои македонска држава, треба ние да излеземе дека не постои албански народ и да ве протераме сите што нема да се потпишете како македонци исто како што се водите во Грчка, како грци. Дали е тоа решение во оваа држава?
resenieto vo ovaa drzava e da razmisluvate nezavisno a ne da se povikuvate na srpski izvori i na teorii na srpskata akademija kroeni mnogu godini nanazad. srbite ne gi boli k... za vas. drzete se so albancite oti so niv najdobro ke pominete, zboram na dolgotrajni stazi. ova sum 100 % siguren.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако јас и ти излеземе на улица да бараме слобода за психопатот, ако СИТЕ наши македонски НВО-а излезат и речат овој, напраил што напраил, сега треба да се ослобди, ако СИТЕ наши политичари Македонци позиција/опозиција, речат овој напраил злосторство, ама не треба да одговара, ако сите наши аналитичари Македонци излезат со барање за ослободување на убиецот, ако сите македонци интелектуалци излезат и речат и за овој што направил злосторство против човештвото, и за него да важи амнестија, ако сите медиуми македонски го подржат ослободувањето на тој човек.....
Тогаш кажи ми зарем сите овие субјекти, заедно не го даваат гласот на мнозинството Македонци, ако не и на сите?
Дали во тој случај ќе бидам во право ако ги обвинам и другите Македонци, не за убиствата, ама за некој вид соучесништво?

Епа сето ова веќе се случи со обвинетите за силување, претепување, мачење, на работниците од "Маврово". Сакаш ли линкови со изјави на албанските субјекти за ова? Сите 40 невладини албански организации рекоа дека треба да се осло

Дали постои било каква причина заради која ти би се ставил на моја страна, ако јас земам и го направам истото што го направија тие ѕверови?
Епа СИТЕ Албанци веќе оправдаа вакви злосторници и се ставија на нивна страна, кога бараа да се ослободат овие ликови?
Така ќе биде и сега и затоа нема да згрешиме ако генерализираме. Од тој случај видовме најубаво точно што ни мислат комшиите Албанци.
Сега, немајте дилема, било пред тоа ќе биде и сега. Кога СИТЕ застанаа зад некој кој може да го направи тоа што им го направи на работниците, тогаш ќе застанат и зад овие.
А и самот знаеш дека и во другите случаи на претепување на каури и слично, СИТЕ Албанци застанаа зад храбрите истребители на каури.

Петорица скинале.... Пффф, се радуваат верувај, батали ги овие форумски лицемери. Веќе видено и докажано.
Епа не се согласувам дека сите албанци го оправдувале убиството...каде сретна таква информација? И како може да бараат нивно ослободување, кога сторителите уште не се ни пронајдени?
Плус, невладините организации не го претставуваат ставот на цела една етничка група, тоа е во најмала рака наивно да се верува.
Во секој случај, незадоволството и револтот треба да се насочат кон одкривање на сторителите и нивно казнување, а не кон генерализации и обвинување на цели етнички заедници, за дела сторени од поединци или групи. Во спротивно ќе си ја повторуваме историјата наместо да учиме од неа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TRT

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Вие што сте за војна, ме интересира какво ви беше чуството 2001? Или не се пуцаше во вашите градови? Изгледа пола од вас не знаат како е, да излезеш на улица и да се плашиш, да не нагазнеш на мина.
Јас ја имав таа среќа, да не живеам блислку до селате кај што се пуцаше, ама често идевме со кола натаму, за да преселуваме роднини и пријатели.
Овие мислат војната е кал оф дити и батлфиелд, штом се деси, нема рестарт фром чекпоинт.
деца
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Makedonija e mojata drzava. tolku kolku sto ti ja sakas ja sakam i jas i nemoj da mesas raboti. jas samo vikam sto tolku ste zapnale albanci pa albanci, koga se uste ne se znae koj e ubiecot. so ovoj stav koj go imate samo sozdavate podelba i tenzii, nikakva korist od ova nemate. da ne ve vodat emociite pred razumot. nothing it's what it seems!
Стварно незнам што толку си запнал за етничката припадност на извршителите на 5кратното убиство?!

Што ти е толку битно што се?

Но бидејќи си запнал, а мене лично тоа не ми прави никаква разлика: Убијците се најверојатно Албанци. Шансите да не се Албанци се многу мали. И повторно - тоа мене не ми прави никаква разлика, тоа е само мое лично скромно размислување.

А Законот за вакво дело вика исто и за Албанци и за Македонци - ЗАТВОР. Најверојатно доживотен.

И не треба никакви протести, ниту кршења, ниту јас да ти се замерувам тебе или ти мене. Само апсење и да умрат во затвор.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TRT

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
resenieto vo ovaa drzava e da razmisluvate nezavisno a ne da se povikuvate na srpski izvori i na teorii na srpskata akademija kroeni mnogu godini nanazad. srbite ne gi boli k... za vas. drzete se so albancite oti so niv najdobro ke pominete, zboram na dolgotrajni stazi. ova sum 100 % siguren.
Неможеме да се држиме до албанци, оти може да ја приберат раката па да останеме у тесно т.е да нема кај да се држиме, не изигравај Мајка Тереза и глеј си репчето таму.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
КИКИРИКУУУУ...КИКИРИКУУУУУ...ОЈ КИКИРИКУУУУУУ КУУУ КУУУ во поголемиот дел од мојот живот сум опкружена со албанско население и можам да кажам дека сите оние што велат дека има културни албанци се во право, но таквите ги има во многу мал број. Едноставно неможе човек да не биде револтиран кога сите девојчиња се плашат да се движат пешки по улиците и во сред бел ден бидејќи ќе добијат шамари по задникот и понуди за сексуални односи од албанци на возраст од 10 па се до 50 години, машките пак се плашат да се прошетаат со женска по улица затоа што ќе добијат милион провокации и на крај ќе бидат натепани еден против 10 (дури и кога нема да паднат на провокациите). Сум била сведок на многу вакви настани и искрено се згрозувам од ваквата нецивилизираност. Во една демократска земја не треба никој да се качува во автобус со страв дека можеби ќе биде натепан затоа што наводно погледнал некого накриво. Во училиштата пак албанците заслужуваат петка со самото тоа што се запишани, сите петки ако се појавуваат во школо и ја реметат наставата за време на часовите. ...КИ-КИ-КИ-КИ КИКИИКИИИКИИ .
ФЕНОМЕНОТ КОКОШКА...уауууу јас неможам да минам низ улици, албанците ќе ме јадат, ке ме печат, уаууууууу...божеее....мајките ги плашат своите деца, миличок спиј зш ке дојде албанецот сега и ке те јаде...уауууу....кикикикиииии....
Па ај бе не јадете гомна толку на големо, ова веќе ги преминува дури и границите на митологијата.
Демек немало држава, немало лидери, немало ништо па ајде сега кокошките се на ред да делат памет како се управува со една држава.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Вие што сте за војна, ме интересира какво ви беше чуството 2001? Или не се пуцаше во вашите градови? Изгледа пола од вас не знаат како е, да излезеш на улица и да се плашиш, да не нагазнеш на мина.
Јас ја имав таа среќа, да не живеам блислку до селате кај што се пуцаше, ама често идевме со кола натаму, за да преселуваме роднини и пријатели.
Еј да бе. Фала што ме потсети, а јас па мислев војната е многу убава работа Од денес сум против војна , грујо пушти уште една тура рамковни вработувања и направи ги кичево и уште 2-3 града со мнозинско албанско население, овие што тепаа по автобуси дајте им факултетски дипломи од тетовски универзитет, а децата ќе ми учат на албански. Само да не се повтори 2001 ве моламммм.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
ФЕНОМЕНОТ КОКОШКА...уауууу јас неможам да минам низ улици, албанците ќе ме јадат, ке ме печат, уаууууууу...божеее....мајките ги плашат своите деца, миличок спиј зш ке дојде албанецот сега и ке те јаде...уауууу....кикикикиииии....
Па ај бе не јадете гомна толку на големо, ова веќе ги преминува дури и границите на митологијата.
Демек немало држава, немало лидери, немало ништо па ајде сега кокошките се на ред да делат памет како се управува со една држава.
Ако си немаш проблеми и ако си задоволен со се во државава, многу ми е мило за тебе, дури и ти завидувам. Само не ми е јасно зошто си го губиш времето да читаш и да коментираш на темава?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
75
resenieto vo ovaa drzava e da razmisluvate nezavisno a ne da se povikuvate na srpski izvori i na teorii na srpskata akademija kroeni mnogu godini nanazad. srbite ne gi boli k... za vas. drzete se so albancite oti so niv najdobro ke pominete, zboram na dolgotrajni stazi. ova sum 100 % siguren.
Каде кажи ми имате пратеници и министри, во Швајцарија, Германија, Австрија? Како што се пишувате таму? Никаде на светот немате права како во Македонија, па дури ни во вашата матична Албанија. Тешко нас ако се држиме по вашата култура и сеуште затуцаната крвна одмазда.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ко шо следам по интернетов, заклучокот е овој - Деца се повеќето што дрндаат за војна. Курлиња, сами не си ни го бришеле газот во 2001ва.

Остајте тие прикаски, секој има интернет овие денови.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Еј да бе. Фала што ме потсети, а јас па мислев војната е многу убава работа Од денес сум против војна , грујо пушти уште една тура рамковни вработувања и направи ги кичево и уште 2-3 града со мнозинско албанско население, овие што тепаа по автобуси дајте им факултетски дипломи од тетовски универзитет, а децата ќе ми учат на албански. Само да не се повтори 2001 ве моламммм.
Друже, ако не си од северо-западна Македонија, нема потреба да коментираш околу војната.
И не, не ми беше целта, да кажам дека војната не е убава работа. Тоа ваљда секој нормален го знае.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
resenieto vo ovaa drzava e da razmisluvate nezavisno a ne da se povikuvate na srpski izvori i na teorii na srpskata akademija kroeni mnogu godini nanazad. srbite ne gi boli k... za vas. drzete se so albancite oti so niv najdobro ke pominete, zboram na dolgotrajni stazi. ova sum 100 % siguren.
Ни јас не мислам дека Србите ги боли ку..т за нас ама на Албанците уште помалку ги боли ку..т за нас, вие сте тие што колку и да дадат права и рамковни вработувања пак не сте задоволни и плукате по оваа наша мила напатена држава. п.с А колку данок вие плаќате во тетово ,гостивар чаит итн ? А први сте да барата права и пари од оваа држава.Вие знаете што се ПРАВА ама не знаете што се ОБВРСКИ кон оваа држава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom