Мамурлук - дали знаете како се лечи?

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Ананас. Проверено. Или две јаболка, ако немате при рака првата опција.

Земаш пола ананас, јадеш, пиеш една чаша вода. После 15 минути втората половина и пак чаша вода. И нов си. Макар и сливојца да имаш пиено.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Прво чим станеш налеј се со вода џо камила.
После земи фати мрсно да се нагнетеш и њама више мамурлук.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Се спомна веке ова али еве го пак ... Значи точен распоред за леченје на мамурлук .
Вода ( многу ) пред спиење .
Спиење ( 6 - 8 сати )
Тежок Мрсен доручек од сабајле
( Ако сте пушач не пушете многу од сабајле )
Кафе
WC шоља ( бар пола сат на неа )
Е тука кај овај степен веке ви е подобро али без наредниот ке ви е заматено и понатаму .
КОНТРА ( пиво по можност )

И после ова целото сте во ред :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Јас го лечам со тоа што нема да пијам наредниот ден, доволно ми е тоа.
 
S

smart ass

Гостин
Mojot recept e sleden:

Oligogal Se, toa ti e A,C,E vitamini + Selen,
dupli B komplex i
Magnezium shumeci.

Kafe normalno, sto jace, to bolje.

Za pola saat ne samo sto si kukurek, tuku ako ti zamirisa horny zenka u bliska okolina, ke gori pod Vodno ! :coffee: :hump::icon_bigg
+ матичен млеч и кофеин_чај од гинко и зелен чај

Незнам више колку апчиња имам испиено и колку комбинации и ниту една непомага :( најнова ми беше два аналгина,две це,две бе и лажица шеќер вечерта и демек како нова наредниот ден,нема веза.
Ме убива денот после пиење,начисто ме убива,ништо не помага.Се молам побрзо да заврши и да дојде нов ден :)
Аналгин не помага.

Ако збоурваме веќе, од фармацевски аспект риталин е добра опција,или пак церебросилин.

Јас го лечам со тоа што нема да пијам наредниот ден, доволно ми е тоа.
:pos2::vozbud:

Ти не го лечиш туку го ТРПИШ-неќеш интервенција со витамини и сл...туку таа е
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
+ матичен млеч и кофеин_чај од гинко и зелен чај

TO majstore !



Аналгин не помага.

Ако збоурваме веќе, од фармацевски аспект риталин е добра опција,или пак церебросилин.



:pos2::vozbud:

Ти не го лечиш туку го ТРПИШ-неќеш интервенција со витамини и сл...туку таа е
Potpisujem !
Istoto go pravi i toa moronceto pogore sto 'muski trpi cel den' ! Izgleda Trpe se vika ! :pos2:
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Ретко имам проблеми со мамурлак, ама кога имам ги разрешувам со малку трчање на стаза на кеј или планинарење на Водно.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Па договарам со друштво фудбал да играме, а ако не сум физички активен тогаш ќе си испијам 1,5 литро Швепс и како нов сум. :smir:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Им се смеам на другарите кога утредента после бурна ноќ ми се жалат на главоболки, мачнина т.е. мамурлук. Никогаш не сум имал проблем со мамурлакот, веројатно затоа што најчесто пијам ракија(1. текила, 2. коњак, 3. сливовица) и со нив пијам многу вода. Тоа го прочитав некаде дека за да не те боли глава треба вечерта додека пиеш и откако ќе пиеш(кога ќе се вратиш дома) да пиеш многу вода бидејќи така помалку алкохол а повеќе вода ти влегува во крвта.

Значи со мамурлукот сум на раат, а многу сакам кога ќе сум пијан и кога ќе пробам сабајлето водата. Што е блага и убава. И не сум пил никогаш толку блага вода, како сабајлево.

Едит: А, да и заборавив, откако ќе завршам со пиење мора да јадам нешто. Вчера во 3 саат сабале јадев тост! Не можам кога сум пијан да си легнам гладен!
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Зависи од тоа до кој степен сум се учукал ама различно го доживува тоа секој...
ја например гледам да не спијам многу ако предходната вечер сум се отрул од алкохол и пијам вода (обична или минерална) по малку али почесто за да не дехидрирам со што до некој степен ја елиминирам главоболката,
после тоа добар туш заради циркулација со цел алкохолот побрзо да се исфрли од организмот и јадам кисела џорба или само леб со шеќер малку така па продолжувам да се одмарам и чекам реакција од желудникот ако пројде онда се оправам побрзо а ако биде работата мали је заборавио кључ из дупета па зато кења кроз уста онда сум у курцу и почнам да се колнам дека никад више нема да пијам...
Најдобро е ако си бил многу пијан и се разбудиш и ако не ти се повраќа да џапнеш некоја чашка ракија 100% проверено... затоа хронични алкохоличари немаат мамурлак....
 

Sipy

Dr.Sheldon Cooper
Член од
9 јануари 2011
Мислења
170
Поени од реакции
31
Пијте виски и немате гајле...мене од вискито ми е топ сабајлето,ни мамурлак ни ништо.А ако има мамурлак дефинитивно ќе се опоравиш од исцеден сок(лимон,цитрон,портокал,мандарина итн).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom