Мамурлук - дали знаете како се лечи?

S

StormRage

Гостин
@Sipy пријателе од виски мамурлак нема :) пошо при целото филтрирање ги нема оние срања отрови...
Ама од ракијааа... секако како го лечам мојот иако сум убеден дека нема лек: кисела вода мноооогу, лимон, супа ова она со многу киселина, квалитетно јадење по можност со поќе леб... после си скоро како нов.
Ако имаш мешано многу... ништо не помага :)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Најдобар лек е одсабајле јајца пржени со сланина пржена или кобасици.
Подобар лек нема.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Па вака, слушнав по аптека се продавале некои ампули-гликоза наводно за трезнење, 40 ден, no big deal -.- , па ме интересира има ли некој користено, како функционира и сл?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Друже, јасно е ко ден. Ако си ја пречекорил границата, само спиење спашава. Ни ампули, ни кафиња, ни расол... ништо.
Имам пиено некој шумечи за трезнење, ништо. Јади шеќер, ништо. Еднаш ја миев глава со ладна вода, ништо. Е ако легнам да одспијам барем 1-2 сати, тогаш се враќам во живот.
Барем кај мене е така.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.751
... Е ако легнам да одспијам барем 1-2 сати, тогаш се враќам во живот.
Барем кај мене е така.
Ја лично, ако сум начукан фино и легнам 1-2 саати, после тоа најмалку можам да кажам дека се враќам у живот. Многу боље ми е (како што и правам), таков начукан да возам.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ја лично, ако сум начукан фино и легнам 1-2 саати, после тоа најмалку можам да кажам дека се враќам у живот. Многу боље ми е (како што и правам), таков начукан да возам.
NFS ?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не бе, топ се контролирам колку и да сум пијан и супер возам, внимателно.
Да не почнам да раскажувам сеа....
Изглеа не си се напил ко човек...
Не дека ќе ти држам сеа предавања ама забраната за возење под дејство на алкохол е ставена со причина...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.312
Поени од реакции
13.092
Sto e poentata so opivanjeto togas? Ako sakas da bides trezen ne pij.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Многу просто е. Алкохолот е диуретик, исто како што е и кафето. Во превод, го забрзуваат исфрлањето на водата од организмот што доведува до дехидратација. Дехидратацијата е таа што предизвикува мамурлак (hangover).
За да немаш мамурлук треба да надокнадиш за сета изгубена вода од организмот, а за тоа се знае што е најдобро ==> Вода!
Јас најчесто практикувам ratio 1:1 т.е. ако сум испил 5 пива вечерта, кога ќе си дојдам дома ќе се трудам да испијам 5 чаши вода и обавезно еден сендвич си правам. Сабајлето е многу поподносливо.
А за брзо трезнење само физичка активност. Во просек бубрезите филтрираат околу 0,1 промили алкохол на час. За да го забрзаш процесот треба да си физички активен. Најдобро е да имаш секс, ама ако тоа не е опција, било што што ќе те испоти е добро. И да напоменам дека мора паралелно и многу вода да пиеш за да надокнадиш за сета течност што ќе ја изгубиш со потењето.
Не е толку сложено. Баталете тие глупости како кафе, мафе, незнамшто... кафето само полошо прави.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ја знам дека се купуваат B6 витамини во ампули, па види пробај. :D
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Мене стариве комунсти цел ден ракија шо трескет во маало ми викет дека клин со клин се ваѓат. Со ракија се пијаниш легвиш станвиш со ракија се отрезвиш, мафни то апчиња за отрезвење то дрога мојт да се :D:ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom