Максимална висина на ѕид кон комшија?

Член од
15 мај 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Пошто ми е преку такво од идиотот со кој граничам, кој просторот помеѓу двете парцели го подразбира како депонија, и преку такво од секојдневието исполнето со глетка на идиоти кои за рекреација се бркаат низ двор за да се тепаат у урлаат ко во хорор, решив да им кренам ѕид и ајт у курац да не ги гледам. Ме интресира, колкава е максималната висина која според прописите може да ја има ѕид на граница на парцела кон комшиите?
Najubavo idi si u opstina i prasaj tamu, oni ke ti kazat. Takvite raboti se uredeni so uredbi, a ne so zakon.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
1.5 метра ѕид на гранична линија помеѓу две куќи! Било што над тоа не смее да биде бетонско и мора да биде траспарентно! Ако не биде така, плаќаш казна и модифицирање т.е. рушење на ѕидот на лице место по прописи!
Од сигурни извори ова!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Крени обична ограда 2-метра и пушти нагоре неколку жици да стига се комплет 3-4 метра и пушти низ неа пузавци што се зелени преку цела година, бар така јас направив. Ќе покријат за 2 години се комплет, ем зеленило ќе гледаш ем нема да е противзаконски
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Како што знам на свој плац-место можеш да си градиш до 3 метра мислам не ме држи за збор.А ти најубаво е да си напраиш ко што вика декстерче еден 2-метарски ѕид и на ѕидот да си имаш пузавци-зеленило ем нема да го гледаш идиотот,нема после да гледаш само ѕид...а вака ем ѕид и ем зеленило.Тоа идиот кој го е*е.
Ич не се секирај послушај ме:2 m ѕид и покриј го со пузавци-зеленило и ич к***т да не ти чуе.
:salut:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
да ја вратам малце во живот темава и ве молам за совет... комшијата до мене гради куќа и сака да крева ѕид наместо класична ограда... ја пролистав темава не најдов конкретно колку може да биде висок ѕидот кој се наоѓа на меѓата - пролистував и во закониве и пак не најдов конректно за висината колку може да изнесува... знае ли некој каде да побарам ваква информација односно колку може да биде максималната висина за ѕид и колку за класична ограда од железо или од даски ( или од што и да е друго )
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
да ја вратам малце во живот темава и ве молам за совет... комшијата до мене гради куќа и сака да крева ѕид наместо класична ограда... ја пролистав темава не најдов конкретно колку може да биде висок ѕидот кој се наоѓа на меѓата - пролистував и во закониве и пак не најдов конректно за висината колку може да изнесува... знае ли некој каде да побарам ваква информација односно колку може да биде максималната висина за ѕид и колку за класична ограда од железо или од даски ( или од што и да е друго )
Еве ти го законот.
Дозволена максимална висина на оградата изнесува 2,5м, долниот дел од оградата е полн со висина од максимум 0,6м, а горниот дел задолжително е транспарентен. При исклучително фрекфентни улици во колку нема заштитен појас, односно во колку објектите се на поблиско растојание до сообраќајницата од пропишаното се дозволува и горниот дел од оградата да биде полн, како звучна и безбедносна бариера. Према соседите полниот дел од оградата може да биде до височина од 1,8м.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Za crkvi i dgamii ne vazat ovie zakoni, mozat da napravat zid 2 metra betonski i nitu edna inspekcija ne reagira. Tie se posebna drzava vo drzava.
Zidot kaj dedo Stefan ima poveke od dva metra. Ima mnogu takvi betonski zidovi nad 2 metra na verski objekti.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Еве ти го законот.
Дозволена максимална висина на оградата изнесува 2,5м, долниот дел од оградата е полн со висина од максимум 0,6м, а горниот дел задолжително е транспарентен. При исклучително фрекфентни улици во колку нема заштитен појас, односно во колку објектите се на поблиско растојание до сообраќајницата од пропишаното се дозволува и горниот дел од оградата да биде полн, како звучна и безбедносна бариера. Према соседите полниот дел од оградата може да биде до височина од 1,8м.
а како се утврдува висината на ѕидот од која точка ке појде да се мери? овој абдалов до мене врс постоечката плоча од старата барака мавна уште еден слој плоча и сега фактички целото ниво на куќата е НАД сите останати нивоа така да и земјата што ја копаше за темели и слично ја истури во задниот дел на дворот и таму се дигна површината... значи да сумираме - меѓата меѓи мене и него е на пониско ниво одошто беше... и сега висината од каде да се земе? од меѓата нагоре или ?

и уште едно прашање - што ако он си ј=го прави ѕидот во неговиот дел односно одма до меѓата? има право да крене колку сака или не?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
а како се утврдува висината на ѕидот од која точка ке појде да се мери? овој абдалов до мене врс постоечката плоча од старата барака мавна уште еден слој плоча и сега фактички целото ниво на куќата е НАД сите останати нивоа така да и земјата што ја копаше за темели и слично ја истури во задниот дел на дворот и таму се дигна површината... значи да сумираме - меѓата меѓи мене и него е на пониско ниво одошто беше... и сега висината од каде да се земе? од меѓата нагоре или ?

и уште едно прашање - што ако он си ј=го прави ѕидот во неговиот дел односно одма до меѓата? има право да крене колку сака или не?
Не сум сигурен ама мислам дека за точка на мерење се зема тротоарот или првичното ниво на меѓата.
Ако за второто не знам, не сум толку по правните работи.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не сум сигурен ама мислам дека за точка на мерење се зема тротоарот или првичното ниво на меѓата.
Ако за второто не знам, не сум толку по правните работи.
епа логично е да се зема нешто ко за мерка пошто вака може некој да се издигне 1 метар нагоре и од таму да мери
 
C

cige

Гостин
Ние тој проблем го решивме со малини. Поставивме 2 стубчиња како за на лозје, и пуштивме поцинкована жица, малините си растат над 2 метра. Ем цело лето јадеме свежо овошје, еме очите ги одмараме во зеленило, наместо да ја гледаме комшиката како прави ритуали. Замислете, кога сме во дворот, таа ќе го тргне пердето од соба и нешто како да зборува или блада и прави некои гестови со рацете, којзнае што ни баеше.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
може и повисок и помасивен ѕид, ама и некоја пушкарница во ѕидот да има :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom