Максилофацијална хирургија операција на вилица

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Можеби се врвни за тумори, сообраќајки и разно разни повреди но колку се добри за коректнивни операции?Дали овој вид на операции кај нас е како во светот?Јас не се сомневам дека докторот е добар, јас бев кај друг доктор на контрола и ми даде тој мислење меѓутоа додека трае ортодонтскиот третман, планирам да одам кај Др.Поповски па да видиме шо мислње ќе кажи тој за мојот случај.Каде и како ќе се сечи итн.
За тој дел сепак ќе мора да разговараш со него, а секако не штети второ мислење (трето мислење...)
На пример, не се многу далеку Софија и Београд ;)

Таму таа корективна т.е. естетска хирургија би требало да е на повисоко ниво...
Разговарај и тука со професорите на клиника и консултирај се и надвор. Ти посакувам среќа.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.019
Поени од реакции
1.278
За тој дел сепак ќе мора да разговараш со него, а секако не штети второ мислење (трето мислење...)
На пример, не се многу далеку Софија и Београд ;)

Таму таа корективна т.е. естетска хирургија би требало да е на повисоко ниво...
Разговарај и тука со професорите на клиника и консултирај се и надвор. Ти посакувам среќа.
Искрено не е толку естетика повеќе е за функционалност не е нешто страшно изразена, меѓутоа сепак не е како што треба.
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Се надевам друже дека е така, се надевам дека самодовербата ќе ми се среди малце од малце има време.И други ми го имаат препорачано Др.Поповски.
Mene ke me operira Popovski, na kontrola sum za 2 nedeli pa ke ti kazam kako pominav
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.019
Поени од реакции
1.278
Немам искуство лично, меѓутоа имам завршено стоматологија (иако немам присуствувано на таква операција) и јас би ти препорачал да ја направиш доколку имаш ептен изразена прогенија, ако е направена како што треба ќе ти го смени личниот опис.
Тоа со себе си носи и зголемена самодоверба, подобра функција, подобро здравје и тн....

Па напрај неколку фотки предоперативно и постоперативно ;)
Прогенија? Дали тоа е друг израз за малоклузија или е вид на малоклузија?
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.019
Поени од реакции
1.278
Вид на малоклузија, малоклузија класа III.
Затоа се збунав од каде сега ова.Дали прогенијата ако е навреме детектирана, може да се реши со протези и слични ортодонтски помагала? Пример мене ми дадоа да носам мобилни протези пред многу години, но не ги носев од срам.И сега плаќам за тоа но кој знае дали ќе беа ефективни.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Затоа се збунав од каде сега ова.Дали прогенијата ако е навреме детектирана, може да се реши со протези и слични ортодонтски помагала? Пример мене ми дадоа да носам мобилни протези пред многу години, но не ги носев од срам.И сега плаќам за тоа но кој знае дали ќе беа ефективни.
Може.



Eve, da bide pojasno :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom