Максилофацијална хирургија операција на вилица

Член од
16 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Zdravo, dali nekoj se soocil so operacija na vilica, potocno korekcija na gorna i dolna vilica poradi malokluzija(dolnata vilica e ponapred od gornata)
Momentalno se spremam za operacija so fiksna proteza no seuste ne znam koga tocno ke se operiram. Ako ima nekoj napraveno spodelete iskustvo
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Zdravo, dali nekoj se soocil so operacija na vilica, potocno korekcija na gorna i dolna vilica poradi malokluzija(dolnata vilica e ponapred od gornata)
Momentalno se spremam za operacija so fiksna proteza no seuste ne znam koga tocno ke se operiram. Ako ima nekoj napraveno spodelete iskustvo
Pred mnogu godini( okolu 25)....edna devojka od Kruševo se nafati da i pravat vakov zahvat...duri i potežok.
Trebaše gornata vilica da se seči podolžno...i da se vrati nazad.....no uspat i da se krati jazikot
Neznam kako završi seto toa....bidejki taa beše drugarka na moja poranešna devojka so koja odamna nemam kontakt
Автоматски споено мислење:

Mislam deka i dolnata vilica trebase da se krati....videjki devojkata imaše ...kako.da rečam....,,konjska nasmevka,,.....dvete vilici ispaknati napred so zabite
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Zdravo, dali nekoj se soocil so operacija na vilica, potocno korekcija na gorna i dolna vilica poradi malokluzija(dolnata vilica e ponapred od gornata)
Momentalno se spremam za operacija so fiksna proteza no seuste ne znam koga tocno ke se operiram. Ako ima nekoj napraveno spodelete iskustvo
Немам искуство лично, меѓутоа имам завршено стоматологија (иако немам присуствувано на таква операција) и јас би ти препорачал да ја направиш доколку имаш ептен изразена прогенија, ако е направена како што треба ќе ти го смени личниот опис.
Тоа со себе си носи и зголемена самодоверба, подобра функција, подобро здравје и тн....

Па напрај неколку фотки предоперативно и постоперативно ;)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Jas druze nekade sum na pola pat so ortodonskiot tretman, pa zdravje na operacija.Bi bilo dobro da soberime nekoe info.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Bez strav samo...terajte. koga mozev jas da završam na Maksilo od ,, teranje na gluposti,,....pa ne Vie koga e vo prašanje zdravje i ubavina

Jas koga bev pacient na taa klinika...kako guru gi smetaa Lazareski od moeto Kicevo.....Poposki Vladimir koj mene me operisuvaše.....
Dosta smiren, ladnokrven doktor.....i so.golemi znaenja i veštini

Sega neznam dali e tuka na klinika....jak.kadar beše toa
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Јебеш убавина друже, ако си ко нинтендо во сурато 10 пати да те сечат џабе е.
Здрав заб изгубив од механичко триење на забите поради проклетиот отворен загриз.
Него ако некој се има оперирано да кажи како се движат цените да знаеме да си планираме.
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Nemam bas izrazena vilica,mal e prostorot okolu 2/3mm e ponapred dolnata vilica, no mi smeta pri jadenje i zboruvanje i imam glavobolki. Sum gledala mnogu videa na youtube od celiot proces ama ima razlika od Amerika i tuka.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Nemam bas izrazena vilica,mal e prostorot okolu 2/3mm e ponapred dolnata vilica, no mi smeta pri jadenje i zboruvanje i imam glavobolki. Sum gledala mnogu videa na youtube od celiot proces ama ima razlika od Amerika i tuka.
Во што мислиш дека е разликата?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Bez strav samo...terajte. koga mozev jas da završam na Maksilo od ,, teranje na gluposti,,....pa ne Vie koga e vo prašanje zdravje i ubavina

Jas koga bev pacient na taa klinika...kako guru gi smetaa Lazareski od moeto Kicevo.....Poposki Vladimir koj mene me operisuvaše.....
Dosta smiren, ladnokrven doktor.....i so.golemi znaenja i veštini

Sega neznam dali e tuka na klinika....jak.kadar beše toa
Поповски се' уште е таму. Еден од најдобрите ако не и најдобриот во оваа постава на максило. Мајстор свог заната.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Uste koga jas bev kaj nego nekade vo 2003...2004....go smetaa za vrven hirurg. Personalot za nego kažuvaa: koga Poposki nešto ke fati da sraboti-sraboteno e
Mene uspea da me sredi bez sečenje...tuku so nekoi kuki koi gi zaboduva niz mekoto.tkivo i taka gi prepodesuva skršenite koski
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Uste koga jas bev kaj nego nekade vo 2003...2004....go smetaa za vrven hirurg. Personalot za nego kažuvaa: koga Poposki nešto ke fati da sraboti-sraboteno e
Mene uspea da me sredi bez sečenje...tuku so nekoi kuki koi gi zaboduva niz mekoto.tkivo i taka gi prepodesuva skršenite koski
Мајка ми се има кај него операција правено, тумор на вратот (фала Богу не од „лошиот“, бенигнен беше) - и имаше оперирано (извадено) парче со значителна големина. НИКАКВИ компликации постоперативно, ден денес кај него оди на контроли и засега се' e во најдобар ред еве 6 година скоро после операцијата.
Пола Битола (пошто битолчанец е човекот) кај него се има обратено ако има некоја мака и е за на максило.
Секогаш одмерен и во зборувањето и во понашањето, а до сега негативни работи за него не се имаат слушнато во однос на професијата и она што го работи. Врвен хирург и професор.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Можеби се врвни за тумори, сообраќајки и разно разни повреди но колку се добри за коректнивни операции?Дали овој вид на операции кај нас е како во светот?Јас не се сомневам дека докторот е добар, јас бев кај друг доктор на контрола и ми даде тој мислење меѓутоа додека трае ортодонтскиот третман, планирам да одам кај Др.Поповски па да видиме шо мислње ќе кажи тој за мојот случај.Каде и како ќе се сечи итн.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Можеби се врвни за тумори, сообраќајки и разно разни повреди но колку се добри за коректнивни операции?Дали овој вид на операции кај нас е како во светот?Јас не се сомневам дека докторот е добар, јас бев кај друг доктор на контрола и ми даде тој мислење меѓутоа додека трае ортодонтскиот третман, планирам да одам кај Др.Поповски па да видиме шо мислње ќе кажи тој за мојот случај.Каде и како ќе се сечи итн.
Имам слушано дека др.Поповски учествувал во операцијата на главата на Киро Глигоров...ги средувал повредите на коските и ткивото
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.275
Се надевам друже дека е така, се надевам дека самодовербата ќе ми се среди малце од малце има време.И други ми го имаат препорачано Др.Поповски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom