Македонци во Јужна Америка

Ф

ФилипМакедон

Гостин
Незнам што сакаа да кажат паметњаковците со Марадона и Пеле но Македонци таму има(Буенос Аирес,Рио и други поголеми градови),поголем бран на емиграција имало по втората светска војна а колку точно во број тоа никој незнае,особено кога се работи за Македонци бидејќи емигрираме во земји каде што може да се просперира без угнетување откако сме се формирале како нација...
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Ама,веројатно е било тоа или познатиот Голи Оток,поздрав!
Поарно Голи оток за нив 1000-2000 отколку да умираат 20 милиони жители за нив 1000-2000 кој имале личен интерес да ја растурат Југославија.:cuc: за тие чо ги пратиле таму .
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.698
Поени од реакции
905
Не е точно дека македонците кои живеат во Јужна Америка заминале таму после Втората светска војна ... можеби има мал дел кои заминале тогаш , но најголем дел се заминати после поделбата на Македонија и Првата светска војна ... и јас имав предедо кој има живеено во Аргентина ... иако најголем дел од македонците живеат во Аргентина и Бразил , има и мал дел кој живеат Уругвај , Чиле , Парагвај итн. Воопшто не е чудно зошто оделе таму , бидејќи тие земји ( посебно Аргентина и Уругвај ) тогаш биле богати и биле ветена земја за емигрантите од Европа ( слично како САД ) . Всушност и самото име на Аргентина значи Земја на среброто ( поради многуте рудници на сребро ) .
 

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
Знаеш кој се тие македонци? Тоа се оние кои 1947 пребегнаа во Ј.Америка со помош на ЦИА преку Грција,тоа се претежно работливи и имотни луѓе кои не се согласувале со тогашната национализација(легален грабеж) кои го спроведувале тогашните власти(полуписмена сељачана и комуњара) и кои сакале на лесен начин да се докопаат до имотот,стоката,нивите и парите на тогашните трговци,занаетчии,сточари итн.Денес голем број од оние кои се сеуште живи и кои ја спроведуваа "национализацијата на приватниот имот" се согласуваат дека тоа им било најголемата глупост која ја направиле(лично ми имаат неколкумина од нив признаено,ама тогаш не им пречело,мамето нивно хоштаплерско).Денес,голем дел од тие луѓе се починати и имаат оставено потомци со своите латиноамерикански жени,ама можете да замислите како им е било да си ги оставиш жената и децата и да отидеш во јабана без можност за враќање.Ама,веројатно е било тоа или познатиот Голи Оток,поздрав!
Да било така тогаш сигурно ќе се јавеле во 1991 за денационализација. Едино можеби има што се збогатиле за време на окупацијата како колаборационисти на бугарските фашистички свињи.

Инаку, постои наплив на фашистички колаборационисти во Јужна Америка од цела Европа, кои се избегани преку тајните канали разработени од Ватикан - во историјата познати како „Ratlines“. Кого го интересира повеќе, му ја препорачувам истоимената книга од Марк Аронс и Џон Лофтус.

Македонците во Јужна Америка се стигнати како економски имигранти, најверојатно од приморските делови на Егејска Македонија.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Да било така тогаш сигурно ќе се јавеле во 1991 за денационализација. Едино можеби има што се збогатиле за време на окупацијата како колаборационисти на бугарските фашистички свињи.

Инаку, постои наплив на фашистички колаборационисти во Јужна Америка од цела Европа, кои се избегани преку тајните канали разработени од Ватикан - во историјата познати како „Ratlines“. Кого го интересира повеќе, му ја препорачувам истоимената книга од Марк Аронс и Џон Лофтус.

Македонците во Јужна Америка се стигнати како економски имигранти, најверојатно од приморските делови на Егејска Македонија.
Ќе се јавеле во 2000-та за денационализација, од тогаш почна да важи законот донесен 1999 година.
Инаку, Птоломеј како што кажа, Македонците во Јужна Америка се претежно емигрирани по Балканските војни и поделбата на Македонија.

А за оние по 1947... е тоа не се колаборационисти, него луѓе кои имале богатство, имале имот, имале образование, имале се, ама кога дошла бандата од планинци т.н комунисти, голи боси и гладни за власт глупи кучиња, им конфискувале се, наводно поради „ратно профитерство“ во нешто...хммм...да го наречеме судски процес каде на јавно место е собрана бандата и судат демек некому а бандата од публика вика „НА СМРТ!!!!!“.
Заеби ти комунистичката пропаганда што зборела. Луѓето во малите места се познаваат.
И самиот нема да веруваш колку од тие луѓе имаат побарано да им се вратат имотите. Т.е. не лично тие него нивните наследници, бидејќи тие луѓе се изумрени веќе, ама се пренеле и приказните и се.
Во Струмица имаше 2 такви фамилии кои си повратија имотите. Едните беа во план со парите од тој имот да прават некоја фондација. Што бидна, незнам...
 

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
А за оние по 1947... е тоа не се колаборационисти, него луѓе кои имале богатство, имале имот, имале образование, имале се, ама кога дошла бандата од планинци т.н комунисти, голи боси и гладни за власт глупи кучиња, им конфискувале се, наводно поради „ратно профитерство“ во нешто...хммм...да го наречеме судски процес каде на јавно место е собрана бандата и судат демек некому а бандата од публика вика „НА СМРТ!!!!!“.
Заеби ти комунистичката пропаганда што зборела. Луѓето во малите места се познаваат..
Еј де, банда гомнари што се збогатила во турското или пак во српското/бугарското. Божем патентирале нешто што се збогатиле..... Сето тоа се побугарчени гомна, требало да бидат стрелани комплет сосе поширока фамилија и комшилук!!!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Еј де, банда гомнари што се збогатила во турското или пак во српското/бугарското. Божем патентирале нешто што се збогатиле..... Сето тоа се побугарчени гомна, требало да бидат стрелани комплет сосе поширока фамилија и комшилук!!!
Многу бе ти паметен...кои глупости ги тресеш. А и не ти замерувам.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Имам гледано на МТВ документарец за една наша жена од Кордоба, Аргентина што кога клетиве хелени ги малтретирале нашиве од тој дел има отидено уште како дете таму па сега не знам како се вратила во МК кај сестра и, и се утепуваа од плачење двета а Аргентинкава се сеќавам не знаеше нашки. Кој има пристап во архивите не МТВ може да побара такво нешто
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Знам дека има доста Хрвати во тој дел на светот, не само во Бразил и Аргентина туку и во Чиле, Перу и останатите помали држави. Колку што имам читано голем дел од нив емигрирале после втората светска војна од причина што биле сојузници на третиот рајх или пак го поддржувале, па после капитулацијата на Германија го избрале тој дел од светот од причина што таму биле амнестирани од своето минато, во Аргентина сеуште можат да се најдат бивши Ес Ес офицери, мислам дека пред некоја година беше депортиран или откриен некој доктор Менгеле таму некаде.
Поголемиот дел од Хрватите таму се од пред 2 светска војна.Мал дел од нив се таму после втората светска војна (иаку и нивниот број не е така мал,сепак процентуално од сите хрвати таму малку се).Во Чиле се многу јаки....некој 3-4% од целата популација на државата.Во 2-3 града имаат и по 50% од населението хрватски корени,многу јако интегрирани се и една од појаките заедници.Многу значајни министри,пратеници,глумци ,пејачи, водители, спортисти,генерали, бизнисмени,претседатели на организации и сл. се со хрватско потекло таму.Во Аргентина ги има повеќе,но нивниот удел е помал таму бидејќи е 2,5 пати побројна земја Аргентина.Таму се избегани најголемиот дел од емигрантите.За разлика од тие во Чиле за нив е карактеристично што првите генерации воопшто немаат пробувано да се интегрираат во општеството бидејќи повеќето сметале дека еден ден ќе се вратат и затоа се помалку успешни и влијателни денес.Во Бразил ги има доста,но тоа е огромна земја и таму се ептен расцепкани.Во Боливија,Еквадор и Венецуала ги има малку,но таму се елитата.Висока средна класа и дел од најбогатите углавном.......водачи на опозиција против комуњарите таму на власт.Во Перу ги има доста,особено во Лима,но таму се ептен асимилирани. Само по презимето се познаваат,нит јазик,нит потекло си знаат.........па дури не се ни белци веќе.Само презимињата останати им се.....иако и тука има хрвати на високи позиции.
Македонците се малку во Ј.Америка.Повеќето се пред 2 светска војна отидени. Многу печалбари отишле таму бидејќи Аргентина и Бразил и Чиле не биле ништо понеатрактивни дестинации за емигрирање во тоа време од САД или Канада.Дел од нив се ожениле таму,пуштиле корен и останале за цел живот,други што послабо се снашле се вратиле.Не верувам дека многу им значи денес Македонија на нивните потомци,сепак се таму испомешани денес и ако и воопшто го знаат потеклото најголем дел од нив ги заболе за тоа.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Да било така тогаш сигурно ќе се јавеле во 1991 за денационализација. Едино можеби има што се збогатиле за време на окупацијата како колаборационисти на бугарските фашистички свињи.

Инаку, постои наплив на фашистички колаборационисти во Јужна Америка од цела Европа, кои се избегани преку тајните канали разработени од Ватикан - во историјата познати како „Ratlines“. Кого го интересира повеќе, му ја препорачувам истоимената книга од Марк Аронс и Џон Лофтус.

Македонците во Јужна Америка се стигнати како економски имигранти, најверојатно од приморските делови на Егејска Македонија.
Грешиш ако мислиш дека не си го побарале имотот овие луѓе,само проблемот е што голем дел од документите,тапиите и се останато се намерно уништени,плус сведоците се починати и нема начин како да си го повратат имотот. А најважно е што во тие институции кои треба да го процeсуираат процесот за денационализација се испопикани "ненамерно"децата на овие што го ограбија и национализираа приватниот капитал,односно оние кои си пронајдоа начин за легална кражба и од тешки копуци станаа преку ноќ газди,ги фрлија опинците и облекоа кондури.Слабо си информиран штом мислиш дека тукашен селанец или чесен занаетчија бил фашистички колаборационист и затоа пребегал во Ј.Америка.Да,имало и такви,ама тие биле 2-3 % од населението.Луѓево пребегале од болка заради тоа што не можеле да гледаат како нивните довчерашни мрзливи соседи им ја земаат целата куќа а нив ги депортираат во некоја вукојебина,без имот и пари,пребегаа и од страв кога неколкумина нивни пријатели "исчезнаа" преку ноќ и никогаш не се вратија,ете затоа избегаа луѓето во Ј.Америка,а не поради друго.Ова го кажувам бидејќи лично сум добро запознает со ваквите случаи а и познавам луѓе од тоа време кои ја кажуваат вистинската слика и прилика како било,а не да се информирам преку штелувани вести и весници,поздрав
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Македонци во Латинска Америка?

Прекрасна шанса да се сретниш со човек кој се вика Фернандо де Васкез Мечкароски.
 

factotum

конвертит
Член од
3 јануари 2012
Мислења
121
Поени од реакции
38
Грешиш ...

....Ова го кажувам бидејќи лично сум добро запознает со ваквите случаи а и познавам луѓе од тоа време кои ја кажуваат вистинската слика и прилика како било,а не да се информирам преку штелувани вести и весници,поздрав
Па не сум од вчера.... Прво имам 45 години и во животот имам познавано и разговарано со луѓе што го живееле тоа време. Второ, гомнарската пропагандна машинерија што е на сила и што е инсталирана во 1999 со душа чека вакви случаеви за да може до максимум да ги врегла. За нивна жал не можат да ги најдат туку се обидуваат да наметнат „мислење“ преку рекла-казала - нормално, кај најглупавиот дел од популацијата зошто единствено тој дел е подложен на ваков вид на манипулација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom