Македонците и библијата

Дискусија во форумот 'Историја' започната од TpH_Bo_OkO, 7 март 2008.

 1. Мартин$

  Мартин$ Модератор

  Член од:
  2 март 2007
  Мислења:
  5.234
  Допаѓања:
  148
  Важното е дека ГО ШИРЕЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО о.0
   
 2. Picasso`

  Picasso` Schizophrenic!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  4.149
  Допаѓања:
  196
  Edno e svetec, drugo e apostol:)
   
 3. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27

  Pavle E eden od Svetite Apostoli...

  c c c

  vie od palachi na Crkvi i Manastiri ucite za Hristijanstvo?

  hmm... shirenje demagogija...

  kolku sto mi e poznato, site 11 se i svetci, samo Juda Iskariotski ne e proglasen za svetec.
   
 4. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  a ti da zemes da procitas malce za apostol Pavle, koj bil i so bil, pa posle dqa treses gluposti i da prestanes da go sramis nakedonskiot narod i da ja gnasis nasata religija, Paganu eden,
   
 5. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  Апостол Павле, или претходно познат како Савле. Познат како тринаесетти Христов апостол. Тој бил роден во Тарс, во фарисејско семејство, но се здобил и со римско државјанство (Дела 23:6). Пораснал во Ерусалим. Се занимавал со изработка на шатори. Од рабинот Гамалиел бил учен на фарисејството, а станал и еден од главните членови на антихристијанскиот еврејски совет, во чии активности спаѓа и убиството на Стефан, кое го одобрувал и самиот Павле.

  Тој е познат и како човек на виденија. Во Нов Завет се запишани седум Павлови виденија:

  • видението на Христос (Дела 9:3-6; 26:13-15)
  • видението на Македонецот (Дела 16:9)
  • видението за сведочење (Дела 18:9)
  • видението на предупредување (Дела 22:18)
  • видението за евангелизација на главниот град, Рим (Дела 23:11)
  • видението на охрабрување пред бродолом (Дела 27:23)
  • видението за рајот (2 Кор. 12:1-4)
  Послушноста спрема овие виденија е клучот на успехот на Павловата христијанска мисија. Кога во видение се соочил со Христос, на патот за Дамаск, од корен се променил и станал Христов следбеник и еден од дванаесетмина апостоли (Дела 9:1-31; Гал. 1:1-24). Како апостол е најпознат по тоа што е писател на голем дел од Новиот Завет, како и по своите мисионерски патувања низ целата Римска Империја, од Антиохија, преку Коринт, Ефес и многу други места, па си до главниот град, Рим.
   
 6. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27
  Miroslav, treba da gi komentiram glupostite koi gi napisa?

  daj odi prvo razbudi se...

  mozis da se izvinis za navredite, ako izvinuvanjeto ne e paganska praktika, tuku Hristijanska...

  ma lol... nepismen :)

  videnijata :pos:

  POSLANIJATA, nepismen... poslanija...

  inace , nemoj uste ednas da te procitam "vashata" religija, jasno?
   
 7. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  Aj ako si tolku pameten postiraj nesto za biografijata na Apostol Pavle, pa da vidime koj e i so e spored tebe
   
 8. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  Дванаесет апостоли се дванаесетте ученици на Исус Христос, првоизбрани од Него за да го шират Евангелието. Тие се:
   
 9. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27
  1. Hristijanin ne osuduva, toj znae deka samo Bog ima pravo da sudi...
  2. ti pisha deka picasso e vo pravo, deka Pavle ne e Apostol
  3. jas pisav deka gresite, deka Pavle E Apostol (oficijano priznat kako takov od "vashata" crkva :))
  4. ti pisa slednovo
  5. Hristijanstvoto e na nekoj nacin naslednik na paganstvoto, za koe ocigledno NISTO ne znaes, osven ona sto verojatno nekoj selski pop sto nikogas ne go procital Svetoto Pismo ti go rekol, deka pagan e "gjaolsko vrazule".

  zato pisav, i stojam zad moite zborovi: od onie koi palele Manastiri i Crkvi, i od nepismeni, ne treba da se uci istorijata ni religijata, zato sho togas se dobivaaat razni romanticno - fantasticni prikazni za mali deca i lazni hristijani, elani, vulgari, iliri, servi i slicni.

  Inace, za edno si vo pravo, ne znam mnogu za Pavle.

  Znam deka se vikal Savle, deka bil izrod, se dodeka ne doziveal Bogojavlenie (teofanija, theophany, theophaneia) kako i Sv. Stefan, vo cie sudenje predhodno navodno i sam ucestvuval.
  Znam deka bil "Grcki Evrein" ili "Evrejski Grk" (makar sto togas nema Grci...)
  Znam deka majka mi e krstena vo Sv. Stefan, edna od najubavite Pesterski Crkvi na Balkanot, ako ne i poshiroko, a poslanijata na Svetiot Apostol Pavle gi citav prv pat pred povekje od 25 godini...

  Zato, ti preporacuvam, iako procka e pominata, pobaraj procka za gluposta sho ja tropna pregje (ne deka nesto mi znaci, ama risjanski e da se pobara prochka ko kje se zgresi :)), i shiri go Slovoto Bozje. Ako ne go znaes Slovoto, ke ti go kaze nekoj, ne e problem :)

  I ne sudi, oti ke bidis suden, isto ko Sv. Apostol Pavle...

  pozdrav
   
 10. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  ako si go procital ubavo prviot post moj na koj si repliciral, mozda i ke si svatel so sum kazal,
  Pavle ne e eden od 12 apostoli, toj e 13 i stanal apostol, po smrtta na Isus, koj ne go ni poznaval licno
   
 11. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  Daj te molam otvori nesto i procitaj za Pavkle pa dojdi da pravime muabet, vaka ne me zamaraj
   
 12. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  [​IMG][​IMG][​IMG]За постот
  Светата причест
  За исповедта
  За духовниот отец
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Светиот апостол Павле 12/07/2008
  Родум од Тарс, од племето Венијаминово. Прво се викаше Савле, учеше кај Гамалиил, беше фарисеј и гонител на христијаните. Во христијанската вера беше обратен преку чудо од Самиот Господ, Којшто му се јави на патот за Дамаск. Крстен од апостолот Ананија. Му се даде името Павле и беше приброен кон службата на големите апостоли. Со пламена ревност го проповедаше Евангелието секаде, од границите на Арабија до Шпанија, меѓу Евреите и незнабожците. Го нарекоа апостол на незнабожците. Колку што беа страшни неговите страдања толку беше натчовечко неговото трпење. Низ сите години на неговото проповедање како на тенок конец висеше ден за ден меѓу животот и смртта. Откако сите денови и ноќи ги исполни со страдања за Христа, откако на многубројни места ја устрои Црквата и откако ја достигна таа мера на совршенство што можеше да рече: „не живеам веќе јас, туку Христос живее во мене“, беше убиен со меч во Рим, во времето на царот Нерон, кога и апостолот Петар

  Ova ti e od Makedonska pravoslavna crkva
   
 13. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27
  od nacinot na koj sto pisuvas, ti se citaat golemi frustracii...

  ti sebesi se deklariras kako Hristijanin? i toa Pravoslaven?

  eh, meni meni, tekel ufarsґin
   
 14. Miroslav

  Miroslav

  Член од:
  22 мај 2007
  Мислења:
  558
  Допаѓања:
  4
  Pa i toa sum, znam sto sum i znam vo sto veruvam, i gi imam prouceno lugeto vo koi veruvam.
  Vernikot treba da si ja znae svojata vera, Biblijata osven koricata na koja pisuva Sveto pismo vnatre ima uste i stranici vo koi se zapisani zborovi koi treba da se procitaat.
  Procitaj gi hristijaninu...............
   
 15. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27
  ke pocnam da ti crtam... ocigledno zborovi ne znaes da citas...

  odnosno nesto mi nalikuva rabotava ko da imas hronicen problem da priznes koga ne si vo pravo...

  aj ke probam uste ednas, posleden pat

  1. pikaso pisha deka Pavle ne e Apostol
  2. ti pisa deka e vo pravo
  3. jas pisav deka E Apostol

  SVAKJAS?

  dete, i ako si maloletnik, toa ne ti dava pravo da im se kacuvas na lugjeto na glava :)

  ajd sega odi poguglaj malku, ostaj raspravii so mene...
   

Сподели преку: