Македонците во Бугарија сакаат да бидат признати како народ

Член од
26 декември 2009
Мислења
232
Поени од реакции
7
Ахам, значи: КОГА ЌЕ ИМАТЕ ПОПИС ИМА ПОСЕБНА ГРАФА КАДЕ ШТО МОЖЕ ДА СЕ ПИШАТ ДЕКА СЕ МАКЕДОНЦИ?!
Таа графа ке стои на прво место и со наjголемите букви да не ви го трошиме хатарот! :kesa:


http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=10/intervju-branko-04-12.wmv&VestID=131189

Македонците од Бугарија истакнаа дека нивната идна цел ќе биде отворање на повеќе вакви медиуми кои ќе ја шират македонската култура кај нашиот источен сосед.
Коjа точно култура тие ке ja шират? :toe:
Може ли да видам еден пример за оваа култура?
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Аз одамна сам пишувал тука дека во БГ има весник на македонски, дека пишува антибугарски статии.
И сум прашал дали има во МК подобен бугарски весник.
Секои може да си го купи во Благоевград слободно. Ама никои не го купува. Со месеци стои во продавници.
Македонците од пиринско не го купуват. Оти?
Ние подтиснатите од пиринот имаме наиубавиот град во БГ со 2 университета, Банско е перлата на Балкано како курорт и
Ного пати сум пипал и са ме бришали. Елате во Благоевград ке идем пред полицеиска станица и ке викаме дека сме македонци.
Да видиме дали ке доиде некои да ни каже копче. Ееееее, 60 години ви е перен мозокот и сте моделирани. Ц, ц, ц
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Аз одамна сам пишувал тука дека во БГ има весник на македонски, дека пишува антибугарски статии.
И сум прашал дали има во МК подобен бугарски весник.
Секои може да си го купи во Благоевград слободно. Ама никои не го купува. Со месеци стои во продавници.
Македонците од пиринско не го купуват. Оти?
Ние подтиснатите од пиринот имаме наиубавиот град во БГ со 2 университета, Банско е перлата на Балкано како курорт и
Ного пати сум пипал и са ме бришали. Елате во Благоевград ке идем пред полицеиска станица и ке викаме дека сме македонци.
Да видиме дали ке доиде некои да ни каже копче. Ееееее, 60 години ви е перен мозокот и сте моделирани. Ц, ц, ц
Ти си пишувал ,ама кој си ти ??? Слуга болварски кој знае зашто пишува на македонски форум.Нели сте европјани , кога се работи за права на народот тогаш што се.Ти си никој и ништо а ова е европска институција и ова никогаш не е променето. И сега кој е веродостоен, ти или Хелсиншкиот комитет ???? Сега што си ти европјанин или татарска гнида ??


 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ако постои народ Македонски, зарем нема Македонци во Бугарија ?
Тоа е апсурд.
Како што има тука Бугари така и таму има Македонци.
Прашањето е за што ќе ги користите тие луѓе ?
За мостови на соработка и пријателство или за негирање едни со други.

Да постои толкаво поле на соработка а ти да играш во 1м2 тоа ја кажува само лошата состојба и политичка и духовна и интелектуална на двата народа.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ако постои народ Македонски, зарем нема Македонци во Бугарија ?
Тоа е апсурд.
Како што има тука Бугари така и таму има Македонци.
Прашањето е за што ќе ги користите тие луѓе ?
За мостови на соработка и пријателство или за негирање едни со други.

Да постои толкаво поле на соработка а ти да играш во 1м2 тоа ја кажува само лошата состојба и политичка и духовна и интелектуална на двата народа.
Не бе не постои македонски народ за нив.Ние сме само еден лош сон ,нокна мора која како феномен ја сонуваат во исто време, сите грци срби и бугари.Сонот им е ист само што на првите во сон им сме матни како духови ,и онака во многу нејасно недефинирана форма како суштества од друга планета.На бугарите во сонот им збориме бугарски ама некако нејасно ,можеби од српските кокарди кои ни се со сила набутани во уста.Србите пак не сонуваат како срби кои имаат говорен дефект собрани во една болница Македонија.Е јас би им опнал една заушка по тиквите глупи за да ги разбудам ,и на јаве во реалност да им кажам ,ние постоиме како што сме постоеле со векови и ке постоиме и понатаму ,а вие може да сонувате и во наредните 500 години само тоа ви останува ,кога ке отворите очи ние пак ке бидеме тука :toe:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Значи проблема е името,а не можноста да се шири културата?
Да, делумно е тоа. Значи судир на идеологија, А делумно е и јазикот. Колку што сум слушнал во БГ Македонските песни се препеани на Бугарски или бугаризиран Македонски.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да, делумно е тоа. Значи судир на идеологија, А делумно е и јазикот. Колку што сум слушнал во БГ Македонските песни се препеани на Бугарски или бугаризиран Македонски.
Народните пестни са различни според региона во коjто се пеjaт и това е наполно нормално. Но jaвно проблема не е можноста да се шири културата,както наjaвуват погоре,а совсем друг...

--- надополнето ---

Ти си пишувал ,ама кој си ти ??? Слуга болварски кој знае зашто пишува на македонски форум.Нели сте европјани , кога се работи за права на народот тогаш што се.Ти си никој и ништо а ова е европска институција и ова никогаш не е променето. И сега кој е веродостоен, ти или Хелсиншкиот комитет ???? Сега што си ти европјанин или татарска гнида ??


Интересно како нападате соросоидите во РМ,а не гледате,дека хелзинскиот комитет е истиот крак на соросоидите,но нема лошо де, кога има изгода от соросоидите мора да се подржуват.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Народните пестни са различни според региона во коjто се пеjaт и това е наполно нормално. Но jaвно проблема не е можноста да се шири културата,както наjaвуват погоре,а совсем друг...
Проблемот настанува кога некој народ од епрувета како бугарите не може да има свои стари изворни песни ,тогаш мора да краде од другите.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Проблемот настанува кога некој народ од епрувета како бугарите не може да има свои стари изворни песни ,тогаш мора да краде од другите.
Прочети насловната страница,те не претендират за такво нешто. Претендират за ширене на култура,коja ja има тука от многу долго време...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Прочети насловната страница,те не претендират за такво нешто. Претендират за ширене на култура,коja ja има тука от многу долго време...
Види јас и ти не можеме да се спориме околу културата.За мене нема спор ,бугари не постојат ,бугарска култура нема,има само македонска која некој ја присфојува и нарекува бугарска.Значи тоа што некој на хартија напишал дека постоите како бугарски народ тоа не е мој проблем ,хартија трпи све и може све да се пишува.Вие постоите како вакви поради туѓи интереси ,нашминкани татари со македонска култура се пак татари ,све останатато се македонци кои поверувале и веруваат во утопијата, наречена бугарски народ.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Проблемот настанува кога некој народ од епрувета како бугарите не може да има свои стари изворни песни ,тогаш мора да краде од другите.
Toја па. Под фолклор ти шо разбираш? Бугариа е известна во светот со неиниот фолклор, ама ас не сум ти крив оти ти не читаш доволно
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Toја па. Под фолклор ти шо разбираш? Бугариа е известна во светот со неиниот фолклор, ама ас не сум ти крив оти ти не читаш доволно
Која бугарија бе ,кои бугари ,кој бугарски фолклор.Немате ,свој фолклор ,како може да го имате ,од каде?
Тука си имате проблем ,ве измислиле,ви направиле држава ,па и во Европа ве примија ,ама историја ,култура и фолклор не можеле да ви направат па сега мора да крадете.Вие немате ниту едно оро или песна ваша ,све е тоа македонско ,а како и би имале кога не сте постоеле никогаш.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
sto e vasno koja kultura ce sirat,vasno e deka nemaat osnovni covekovi prava
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
da se pisat Makedonci,da ucat na Makedonski,da bidat ednostavno MAKEDOCI!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom