Македонско фудбалско првенство

Кој ќе биде шампион на Македонија во сезоната 2023/24?


  • Вкупно гласачи
    80
  • Гласањето е завршено на .

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ок,не сум играл во Евротип незнам за ова дека треба минимум 4.
Ама пре би нашол 1.01 квоти и би ги додал за да испунам услов од минимум 4 пара,него да играм уште три 3+ кои многу лесно може да заебат :)
И то не можи :D
Мора по 1.20 да се минимум коеф. :)
Можеше да најди дупли шанси ама па можи така си годел играчот :)
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Toj da imase dojava takva nemashe da igra vo evrotip. Si lupnal likot bezveze utakmici
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Јас верувам дека ѓорче била местена, блашко знам дека од сигурни луѓе ко беше во Пелистер си местеше по негово, ова зицер му беше дома од последниот лагано да си ја намести, едно е да не сакаме да мислиме други се фактите, најголемите местачи си ги донесе Ковачев и компанија зато шо му се веќе проверено успешен систем, истиот тој Ковачев имаше златни денови во Пелистер за после да се моча на името заедно со истиот сегашен газда блашко.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
golema rabota, i jas ja uplativ nekolku minuti pred startot, samo sto na X ja staviv i utnav. da bila namestena i on da imal info taja utakmica ke ja iskombiniral na uste najmalku 10 drugi livcinja a ne edno da go pustil na samo 500 denari so tri drugi kade sto na golovi se kladel.

ne znam sto tolku se cudite, vo nasata liga sekoj sekogo moze da pobedi, a ne pa borec na gosti kaj gjorce. da bese namestena kvotata nemase da bide 16 sedum minuti pred startot nego ke padnese na 1,50 za dvojka pred da ja izvadat (taka bese lani so nekolku namesteni pri kraj na sezonata koga zaradi uplatite kvotite nekogas na primer od 6,00 na 1,40 padnaa pred da ja trgnat utakmicata).

borec poslednite utakmici igra bunker so 5 igraci vo odbrana od koi cetvorica (trajanovski, stojkovski, stoimenovski i gavric) se ustvari stoperi i pred taja odbrana od 5 igraci stavaat uste dvajca vezni. vo tek na natprevarot ako ne gubat vadat ofanzivci i stavaat vezni kako na primer nikolovski ili lazarevic koi von pozicija igraat kako krila so zadaca da gi zatvorat uste podobro krilata. odat na sekoj natprevar kolku da ne izgubat i znaejki deka imaat indiviudalno najslab tim ocekuvaat koga togas protivnikot da se otvori za da odi na 3 boda i borec si ceka sansa preku kontri ili prekini. im uspea protiv shkendija i gjorce iako i dvete utakmici bea nadigrani, samo protiv vardar ne im uspea taktikata bidejki na vardarci nekako im uspea da protnat eden gol pa posle celata matematika im propadna. nema tuka nisto somnitelno, se e jasno ako se gledaat utakmicite.
џабе им објаснуваш на луѓе кои не ги гледаат утакмиците туку мислењето го прават според табела и коефициенти.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Вртам по спортклуб гледам пренесуваат таџикистанска лига и белоруска, не ми е за квалитетот на фудбалот ни па планирам да ги гледам, туку друго ми беше ми западна во очи какви средени стадиони имаат мајко мила. Ајде ако белорусите не ме изненадуваат но Таџикистан ? Па ние сме мајко мила дното што се однесува до инфраструктурата, јад и беда се нашите ливади.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Вртам по спортклуб гледам пренесуваат таџикистанска лига и белоруска, не ми е за квалитетот на фудбалот ни па планирам да ги гледам, туку друго ми беше ми западна во очи какви средени стадиони имаат мајко мила. Ајде ако белорусите не ме изненадуваат но Таџикистан ? Па ние сме мајко мила дното што се однесува до инфраструктурата, јад и беда се нашите ливади.
Не знам што си зачуден...ние дно сме како држава во секоја опешствена сфера а камоли во фудбалот...второлигашки екипи соблекувални немаат како што треба, полски вециња сеуште користат, некои закачалки немаат ниту клупи за преслекување...со вакви нелуѓе што живеат тука ништо не ме чуди
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Вртам по спортклуб гледам пренесуваат таџикистанска лига и белоруска, не ми е за квалитетот на фудбалот ни па планирам да ги гледам, туку друго ми беше ми западна во очи какви средени стадиони имаат мајко мила. Ајде ако белорусите не ме изненадуваат но Таџикистан ? Па ние сме мајко мила дното што се однесува до инфраструктурата, јад и беда се нашите ливади.
Исто како лидерот на табелата кај нас. Користи голем, убав и државен стадион а трибините празни :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :kuracc:
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Исто како лидерот на табелата кај нас. Користи голем, убав и државен стадион а трибините празни :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :kuracc:
Среќа па лидерот на втора лига има сопствен стадион и секогаш е полн
Автоматски споено мислење:

Иначе Белорусија, Таџикистан, Куровмистан се далеку побогати земји од оваа вукојебина, а и не знам кај видовте дека стадионите во тие земји се нешто посебно. Освен стадиончето на Бате којшто е спејс шатл за наши услови, се друго крш, поконкретно, нашминкан крш, со малце подобри терени и офарбани столчиња. Тоа е се. Што не е никакво оправдување за нашата мизерна спортска инфраструктура.
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Среќа па лидерот на втора лига има сопствен стадион и секогаш е полн
Автоматски споено мислење:

Иначе Белорусија, Таџикистан, Куровмистан се далеку побогати земји од оваа вукојебина, а и не знам кај видовте дека стадионите во тие земји се нешто посебно. Освен стадиончето на Бате којшто е спејс шатл за наши услови, се друго крш, поконкретно, нашминкан крш, со малце подобри терени и офарбани столчиња. Тоа е се. Што не е никакво оправдување за нашата мизерна спортска инфраструктура.
Пополн од тој на лидерот од прва :kuracc: :D
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Требаше и градски во Скопје да го направат како Борисов Арена. 15.000 капацитет без атлетска патека. Вака стои празен со години, и тоа атлетската патека само еднаш се употреби лани мислам.
Една од причините зошто стадионите ни се празни е тоа дека немаме регулирано правилник против хулиганите. Навијачките групи кои прават инциденти треба да бидат снимани цело време и да се испоапсат лидерите
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Требаше и градски во Скопје да го направат како Борисов Арена. 15.000 капацитет без атлетска патека. Вака стои празен со години, и тоа атлетската патека само еднаш се употреби лани мислам.
Една од причините зошто стадионите ни се празни е тоа дека немаме регулирано правилник против хулиганите. Навијачките групи кои прават инциденти треба да бидат снимани цело време и да се испоапсат лидерите
Абе на 99% од народот шо го познавам да им платиш карта нема да дојдат, ниту па можеш да ги натераш да одберат прво домашен фдубал за гледање па после европски.

Да не се навивачките групи дупло помалку публика ќе има и од ова сега.

На било кој стадион да отидеш во својот град, да си го гледаш локалниот клуб, или пак ако си фан на Вардар од било кој град, фан на Пелистер од Поречието, никогаш нема да ти се случи ништо лошо на трибина.
Е сега ако одиш во друг град да гледаш фудбал и да те сетат дека навиваш(поготово ако си гласен и се однесуваш како да си на домашен терен) за гостинскиот клуб, тогаш нема таква лига на светот каде нема да влезеш у некој проблем.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Не се слагам, Кавадарци, Велес, Чаир секогаш се полни трибините. А за тоа какви се безбедносните стандарди на терените низ светот (западна Европа), сите имаме интернет може да се провери
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Не се слагам, Кавадарци, Велес, Чаир секогаш се полни трибините. А за тоа какви се безбедносните стандарди на терените низ светот (западна Европа), сите имаме интернет може да се провери
retko koga se polni, toa pre za derbi natprevar ili ako kapacitetot na stadionot e mal. dodatno kaj nekoi klubovi ima hype faza pa od koga klubot ke prestane da napreduva tolku od publikata. shkendija e dobar primer, na pocetok koga imaa uspeh vo 1. MFL doagaa pomasovno pa od koga primetija navivacite deka klubot ustvari tapka na mesto (sega veke i se namaluva budgetot) nemaat poveke zelba da odat na stadion (ima i drugi pricina, no mislam toa e eden vazen faktor). taka e i so drugi klubovi. belasica koga vleze vo 1. MFL cesto imase mnogu gledaci, vo tek na slabata sezona im padna prosekot. toa e makedonskiot mentalitet, ke gi fati kratko vreme euforija i tolku. borec sega e vo taze vo 1. MFL pa ima nekoj hype (ne deka mnogu ljuge doadaat), ako ispadnat ili drugata sezona povtorno ako se borat za opstanok ke im se namali prosekot. ednostavno nema kaj nas mentalitet da odis redovno na stadion bez da gledas kakvi se rezultatite. shkupi za sega e mozda isklucok (gi nemam dobro prateno brojkite), no toj sega e albanskiot klub vo skopje vo naselba so mnogubrojno naselenie, pa moze da se ocekuva podrska. sepak nisto cudno i kaj niv da splasne euforijata koga sportski ke ima podolgo vreme stagnacija.

Абе на 99% од народот шо го познавам да им платиш карта нема да дојдат, ниту па можеш да ги натераш да одберат прво домашен фдубал за гледање па после европски.

Да не се навивачките групи дупло помалку публика ќе има и од ова сега.

На било кој стадион да отидеш во својот град, да си го гледаш локалниот клуб, или пак ако си фан на Вардар од било кој град, фан на Пелистер од Поречието, никогаш нема да ти се случи ништо лошо на трибина.
Е сега ако одиш во друг град да гледаш фудбал и да те сетат дека навиваш(поготово ако си гласен и се однесуваш како да си на домашен терен) за гостинскиот клуб, тогаш нема таква лига на светот каде нема да влезеш у некој проблем.
vo globala si vo pravo, sepak stadionite igraat uloga i mislam deka i vo makedonija bi pravele razlika. kaj nas vremenskite uslovi se takvi sto ili se igra na golema vrukinja ili koga ima dozdovi/sneg, retko vo tek na sezona imas super uslovi za gledanje. deka nema reflektori odnosno e skapo se igra preku den, pa leten period treba da se izlosis dva saati na pekolna vrukina i sonce od sto nekogas mozda i ke se zdobies so zdravstveni problemi. koga vrne ili ima vetar isto ne si zastiteten. potrebno e da ima povise dobro pokrieni mesti i sekako organizacijata da bide podobra. kolku pati samo ke gledas natprevar na gradski i ke ja otvorat samo severnata tribina za obicnata publika, pa sonceto ti udira vo oci i nemas senka, kako vo sauna da si mesto da sednes na drugata strana vo senka.

drug faktor e sto se pregolemi stadionite za nasite potrebi, na gradski i 15.000 da ima tapa e atmosferata. znam deka finansiski e problem, no potreben e eden stadion so kapacitet od maks. 5.000 so dobro pokrieni mesta i normalno bez atletska pateka. siguren sum deka togas mesto 300-500 cesto ke ima i nad 1.000 a na popularni natprevari i ke se rasprodade. ne zboruvam samo za vardar, mislam deka duri na natprevari na klub kako makedonija GjP bi doagale cesto nakaj 1.000 za da gledaat ako stadionot e top. ne deka toa e golema brojka, no vo sporedba so aktuelnite 100-300 koi gi ima momentalno toa bi bila osetliva razlika. za drugite gradovi da ne zboruvame, vo mesta kako prilep, kavadarci, bitola, gostivar, stip, kicevo itn. siguren sum deka redovno bi imalo nad 1.000 vo slucaj da imas sreden mal stadion i klubot da igra vo 1. MFL, negde i sega ima takov prosek i normalno toj bi se zgolemil.

da ne se razbereme pogresno, ne sum nekoj od tie koi veruvaat deka ke se vratat starite brojki. pomina toa vreme. slovenija so slicna populacija kolku posredena drzava e so pokvalitetna liga i podobra sportska infrastruktura, pa i kaj niv recisi nikoj ne odi na stadion. svesen sum deka sum isklucok so toa sto pre gledam 1. MFL odkolku primera, bundesliga, seria A ili PL. i da igra barca protiv real sepak pre bi gi gledal borec - renova iako ne sum ni od edniot ni od drugiot grad. rabotata e sto treba da se trudime sepak da go izvlecime maksimumot, a mnogu daleku sme od toa.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Не се слагам, Кавадарци, Велес, Чаир секогаш се полни трибините. А за тоа какви се безбедносните стандарди на терените низ светот (западна Европа), сите имаме интернет може да се провери
Ти одговори нсан тоа што мислев ја ама да си го кажам и јас своето мислење.Ти првиот виновник во малата посетност го најде кај навивачките групи а тоа никако не може да е точно зошто има мал милион работи што го направиле тоа да се случува, навивачките групи кај нас се премногу небитен фактор па и скоро и да нема некој сериозни инциденти кои ќе натераат некој да не оди да гледа фудбал.

На овие 3 места што ги наброја има публика од неколкy причини, Кавадарци(тука не сум баш запознает со бројката на обична публика кога не е дерби утакмица) има публика затоа што после 20 години конечно имале некоја шанса да влезат во прва лига а и у меѓувреме немаат силен кошаркарски тим како на времето кога ја полнеа Јасмин, па затоа се пренасочени на фудбалот.Велес исто така после 15 години прва лига и никаков друг спорт во градот го полни стадионот(иако далеку од тоа дека е полн, после првите кола на сите утакмици ја имаа истата бројка која е некаде два пати помала од бројката на посетеност кога играа со Вардар и Шкенди и нема да се промени до крајот на сезоната а ни во иднина.Чаир нема што да кажуваме, хомогена, етничка населба која го преставува секој Албанец од Скопје, плус и во минато имале историја на гледање фудбал а и е голема населба во која сеуште се живее по некој други сфаќања, и сеуште живее тој дух од минатото, кој кај нас е изумрен.


Ама верувај дека сите овие места и клубови да немаат навивачки групи би имале далеку помала бројка на посетеност, кај нас фудбалот е и онака лош, ако уште нема ситни искри и тензии на трибините кои ги прават навивачите, верувај дека фудбалот ќе биде уште помртов од сега
Автоматски споено мислење:

retko koga se polni, toa pre za derbi natprevar ili ako kapacitetot na stadionot e mal. dodatno kaj nekoi klubovi ima hype faza pa od koga klubot ke prestane da napreduva tolku od publikata. shkendija e dobar primer, na pocetok koga imaa uspeh vo 1. MFL doagaa pomasovno pa od koga primetija navivacite deka klubot ustvari tapka na mesto (sega veke i se namaluva budgetot) nemaat poveke zelba da odat na stadion (ima i drugi pricina, no mislam toa e eden vazen faktor). taka e i so drugi klubovi. belasica koga vleze vo 1. MFL cesto imase mnogu gledaci, vo tek na slabata sezona im padna prosekot. toa e makedonskiot mentalitet, ke gi fati kratko vreme euforija i tolku. borec sega e vo taze vo 1. MFL pa ima nekoj hype (ne deka mnogu ljuge doadaat), ako ispadnat ili drugata sezona povtorno ako se borat za opstanok ke im se namali prosekot. ednostavno nema kaj nas mentalitet da odis redovno na stadion bez da gledas kakvi se rezultatite. shkupi za sega e mozda isklucok (gi nemam dobro prateno brojkite), no toj sega e albanskiot klub vo skopje vo naselba so mnogubrojno naselenie, pa moze da se ocekuva podrska. sepak nisto cudno i kaj niv da splasne euforijata koga sportski ke ima podolgo vreme stagnacija.


vo globala si vo pravo, sepak stadionite igraat uloga i mislam deka i vo makedonija bi pravele razlika. kaj nas vremenskite uslovi se takvi sto ili se igra na golema vrukinja ili koga ima dozdovi/sneg, retko vo tek na sezona imas super uslovi za gledanje. deka nema reflektori odnosno e skapo se igra preku den, pa leten period treba da se izlosis dva saati na pekolna vrukina i sonce od sto nekogas mozda i ke se zdobies so zdravstveni problemi. koga vrne ili ima vetar isto ne si zastiteten. potrebno e da ima povise dobro pokrieni mesti i sekako organizacijata da bide podobra. kolku pati samo ke gledas natprevar na gradski i ke ja otvorat samo severnata tribina za obicnata publika, pa sonceto ti udira vo oci i nemas senka, kako vo sauna da si mesto da sednes na drugata strana vo senka.

drug faktor e sto se pregolemi stadionite za nasite potrebi, na gradski i 15.000 da ima tapa e atmosferata. znam deka finansiski e problem, no potreben e eden stadion so kapacitet od maks. 5.000 so dobro pokrieni mesta i normalno bez atletska pateka. siguren sum deka togas mesto 300-500 cesto ke ima i nad 1.000 a na popularni natprevari i ke se rasprodade. ne zboruvam samo za vardar, mislam deka duri na natprevari na klub kako makedonija GjP bi doagale cesto nakaj 1.000 za da gledaat ako stadionot e top. ne deka toa e golema brojka, no vo sporedba so aktuelnite 100-300 koi gi ima momentalno toa bi bila osetliva razlika. za drugite gradovi da ne zboruvame, vo mesta kako prilep, kavadarci, bitola, gostivar, stip, kicevo itn. siguren sum deka redovno bi imalo nad 1.000 vo slucaj da imas sreden mal stadion i klubot da igra vo 1. MFL, negde i sega ima takov prosek i normalno toj bi se zgolemil.

da ne se razbereme pogresno, ne sum nekoj od tie koi veruvaat deka ke se vratat starite brojki. pomina toa vreme. slovenija so slicna populacija kolku posredena drzava e so pokvalitetna liga i podobra sportska infrastruktura, pa i kaj niv recisi nikoj ne odi na stadion. svesen sum deka sum isklucok so toa sto pre gledam 1. MFL odkolku primera, bundesliga, seria A ili PL. i da igra barca protiv real sepak pre bi gi gledal borec - renova iako ne sum ni od edniot ni od drugiot grad. rabotata e sto treba da se trudime sepak da go izvlecime maksimumot, a mnogu daleku sme od toa.
Се согласувам имаат улога условите ама оној шо навистина сака да гледа македонски фудбал никогаш нема да му биде гајле за условите, зошто колку толку за моите години сум прошетал по стадионите, истите луѓе се секогаш на стадионите, не знам во Струмица сум гледал неколку утакмици во различни временски услови и секогаш на стадионот биле истите ликови(ова дека многу добро памтам фаци), дури и кога не играла Беласица.

Светот денеска е глобално село, луѓето се менуваат од ден на ден и на 50, 60 години така да убаво кажа никогаш нема да се вратат тие времиња, јас како созревав се повеќе ме привлекуваше нашиот фудбал, зошто е тука, реален е и сум дел од тоа, не знам како ликови по 50 години се поистоветуваат со Ливерпул или Јуве ама ок пак затоа секој човек е слободен и има право на избор, таквите не ни треба да идат на стадиони, секогаш имало некој таков по стадионите некој е донесен и јаде гомна како не ни чинел фудбалов.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom