Македонски филмови

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.493
Јбг :)
Мислам добар квалитет се, кој сака нека изгледа нешто безразлика дали им се гледани или не.
Ги имам гледано неколку и квалитет си е добар ја мислев за прашењето погоре си оставил некој линк.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Во Штип го прикажале на УГД некој ден пред Нова година.

Вчера „Исцелител“ е прогласен за најдобар меѓународен филм на Филмскиот фестивал во Санта Барбара, Калифорнија.

The Jury remarked that "Its outstanding direction and the terrific performances of all the cast make it hard to believe that it's a directorial debut."
12.jpg
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.642
dzimi ne mi se smej, si kopirav mislenjeto od twiter :D

Iscelitel me fati nespremen... snosti vikam da pustam random nesto da zaspam i pocnue mracno depresivno i vikam klasika makedonsko znaes i se spremiv... on u zaseda dobra komedija da ti bil, se smeev na nekolku mesta, na kraj em ne zaspav em raspolozen me ostai... a po cuvstvo gledam da ocenuvam... ne znam me iznenadi iako imase 2 3 retardirani plot devices, sepak mi imase dusa, straightforward i bez tupenje i odlicna gluma

pomagajte vnuk mi e peder :pos:

Posle medena nokj, uste eden dobar makedonski...

Aj dajte mi link za toj la'vec l'amour ili kako bese :D nemam useri po nasi i srpski trakeri
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Вчера на Берлинскиот филмски маркет билe прикажани „Жртва“ на Марија Џиџева и „Сведок“ на Митко Панов. Се надевам ќе ги откупи некоја саглам куќа и ќе ги пуштат по фестивали и во кино годинава.

Исто проекции за дистрибутери имале и Враќање (The Return) - ко-продукција на Македонија и Косово. Филмот е на албански, така што не ме ни интересира и српско-македонскиот Злогоње (The Witch Hunters) со Јелена Јованова во една од улогите.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Видеово е со Горан Пајак и има делови од некој филмови што не знам точно име а не се прикажувани на телевизија.
Знае некој кој се и дали ги има некаде за гледање на интернет ?
Има една сцена со лалинња, и една сцена кај што сече храна.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Видеово е со Горан Пајак и има делови од некој филмови што не знам точно име а не се прикажувани на телевизија.
Знае некој кој се и дали ги има некаде за гледање на интернет ?
Има една сцена со лалинња, и една сцена кај што сече храна.
Еве ти ги по ред: До Балчак, играно-документарниот Луѓе без земја, Мајки, краткометражниот Исклучиво жолти лалиња, Лазар, краткометражниот Еклер, серијата Фамилијата Марковски.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Еве ти ги по ред: До Балчак, играно-документарниот Луѓе без земја, Мајки, краткометражниот Исклучиво жолти лалиња, Лазар, краткометражниот Еклер, серијата Фамилијата Марковски.
Балчак, Лазар, Мајки, Марковски ги има на интернет а другите ги има ли ?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Балчак, Лазар, Мајки, Марковски ги има на интернет а другите ги има ли ?
Краткометражните ги нема и нема да ги има најверојатно 5 години по премиерата.

Имаат некои такви правила обично за нив - да го немаат прикажано на телевизија или поставено на некоја платформа јавно, за да можат да го шетаат по фестивали.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Првиот филм со премиера годинава е независниот нискобуџетен „Копање“. Премиерата ќе биде на 28 февруари во Фросина. Филмот е правен по истоимената претстава што играше во МНТ (не знам дали уште ја играат), по драмата на Кристијан Винклер. Улогите се исти од претставата: Ивица Димитријевиќ, Гораст Цветковски и Александар Ѓорѓиески. Режијата е на Ивица Димитријевиќ и Мартин Иванов, а филмот е снимен со буџет од 1800 евра.

Повеќе за филмот во интервјуто дадено за МОФ.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Во недела 4.3.2018 на МРТ1 од 21.15 ќе оди премиерно играно-документарниот филм Последниот Македонец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom