Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Жалосно е колку деца мислат дека 3 месеци во Велес во АРМ се исто со обуката на Делта форс. Јас лично ги обвинувам Рамбо 2&3 за тоа
Дечко кој спомна дека сум рекол оти 3 месеца треба да се обука како за во специјална не ме смеј.Не ти личи на годините
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Ај кој ќе ми каже свое мислење за најдобри топ 10 специјални единици (полициски и воени) - пријател мој пишуве статија на ваа тема па ме интересире општо мислење.позз
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Ај кој ќе ми каже свое мислење за најдобри топ 10 специјални единици (полициски и воени) - пријател мој пишуве статија на ваа тема па ме интересире општо мислење.позз
Voeni:
1.Britanskite SAS
2.Navy Seals
3.Spetsznaz
4.Green Berets
5.US Rangers
na ovie mi tekna.. drugi treba da istrazam malce :P
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Јас би додал овде само Legion Retrangere со друго се се сложувам. ;)
Legion Etrangere - French Foreign Legion не се сложувам, многу не дисциплирана формација.2nd Foreign Parachute Regiment (2 REP) е добра единица но далеку не споредлива со единиците кои подоле се наброени.

Според мене најдобри специјални единици низ светот полициски и воени (по азбучен ред по држава)

Special Air Service Regiment (SASR) - Australian Army - Australia
EKO Cobra (Einsatzkommando Cobra) - Federal Ministry of the Interior - Austria
Batalhão de Operações Policiais Especiais (BOPE) - Military Police of Rio de Janeiro State - Brazil
Joint Task Force 2 (JTF2) - Canadian Special Operations Forces Command - Canada
Groupe d'intervention de la Gendarmerie nationale (GIGN) - National Gendarmerie - France Grenzschutzgruppe 9 (GSG 9) - Federal Police - Germany
Para - Indian Army - India Marine Commando Force (MCF)
Kopassus (Komando Pasukan Khusus) - Indonesian Army - Indonesia
Sayeret Matkal - Military Intelligence Directorate - Israel
Special Service Group (SSG) - Pakistan Army - Pakistan
JW GROM - Jednostka Wojskowa Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - Polish Armed Forces - Poland
Spetsgruppa "A" (Alpha Group) - Federal Security Service - Russia
Special Air Service (SAS) - British Army - United Kingdom
Special Boat Service (SBS) - Her Majesty's Naval Service - United Kingdom
1st Special Forces Operational Detachment-Delta (1st SFOD-D) - United States Army - United States of America
United States Naval Special Warfare Development Group (Seal Team 6) - United States Navy - United States of America
United States Marine Special Operations Regiment (MARSOC) - United States Marine Corps - United States of America
United States Air Force 24th Special Tactics Squadron (24th STS) - United States Air Force - United States of America
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.537
Поени од реакции
3.736
https://www.youtube.com/watch?v=DI8tIhypHYI&app=desktop

,,Сухој Су-25“ на АРМ/ ,,Sukhoi Su-25" of ARM
Ова е официјален профил на Воздухопловство на АРМ на ЈуТјуб?
Ако е така, тогаш срамота се одговорите од профилот во коментарите доле „Тоа вие само мислите дека се уништени“, „Што се случува со нив во базата во Петровец е државна тајна“. Со тоа само даваат индикација што нависитна се случило со Сухоите. Ако е државна тајна, не пишувај коментари на ЈуТјуб дека тоа е државна тајна.
И после дискутирате тука за деца што оставале многу информации на форум, а ова од самото АРМ се брукаат.
 
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Па не би рекла дека е официјален профил ама ако е не знам зошто е таа потреба да одговараат на секој коментар. Воена тајна било, па ако е тајна не одговарај и готовоо, исто и за уништувањето на сухоите.[DOUBLEPOST=1484176357][/DOUBLEPOST]Иначе околу специјалните единици:-
- JW GROM - Полска
- Spetsgruppa "A" - Русија
- SSG- Пакистан
- Sayeret Matkal - Израел
- Shayetet 13 - Израел
- SAS - UK
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Па не би рекла дека е официјален профил ама ако е не знам зошто е таа потреба да одговараат на секој коментар. Воена тајна било, па ако е тајна не одговарај и готовоо, исто и за уништувањето на сухоите.[DOUBLEPOST=1484176357][/DOUBLEPOST]Иначе околу специјалните единици:-
- JW GROM - Полска
- Spetsgruppa "A" - Русија
- SSG- Пакистан
- Sayeret Matkal - Израел
- Shayetet 13 - Израел
- SAS - UK
Кај ти се Американците, немаш листа на специјални единици без нив ;)
 
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Па 6 пишав, да пишав 10 ќе ги имаше и Американците, ај еве уште 4:
-SBS - UK
-SEAL TEAM 6
-MARSOC
-GIGN - Франција[DOUBLEPOST=1484222083][/DOUBLEPOST]А, и ги заборавив и ISOF
 

Kajgana Shop

На врв Bottom