Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Во некој фирми се заработува добра пара.Едни британци земаа по 500-600 евра од акција.Пример да обезбедуваат некоја поважна личност која треба да помине низ поризично подрачје земаа огромни пари.А секоја вечер имаа работа и минимум 100 евра земаа.
Да, а ризикот колкав е?
Сите на парите гледате, хммм

--- надополнето ---

Ок си е ама треба малку да се зголеми границата на 39 или 40 да речеме 35 е премалку тоа ти е едвај 12-13 години работа а после таму кај што ќе се вработиш нема да земаш толку пари како во единицата :toe:
А колку се способни на 40 години?
Дали работат со истиот интензитет?
Дали сетилата им се остри како на 25 год.?
Дали се доволно прецизни?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Голем е ризикот.Меѓутоа најголем проблем а и најголем убиец се IED.Маме ебат тие.
Да, најголем проблем се, особено поради фактот што не секогаш можеш да ги распознаеш

Токму и затоа не се нафаќаат сите на ваква работа.
А и тие што би се нафатиле, не се сите доволно стручни за high risk zones.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Да, а ризикот колкав е?
Сите на парите гледате, хммм

--- надополнето ---



А колку се способни на 40 години?
Дали работат со истиот интензитет?
Дали сетилата им се остри како на 25 год.?
Дали се доволно прецизни?

Хухуууууу и женските ги бива за командоси хахахахах нема везе епа може немаат исти сетила ама имаат поеќе искуство од тие што се 25 години :toe:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Хухуууууу и женските ги бива за командоси хахахахах нема везе епа може немаат исти сетила ама имаат поеќе искуство од тие што се 25 години :toe:
Хах, е сега ме насмеа. Некои жени се 100 пати подобро подготвени од 10 мажи. Затоа не генерализирај :nenene::wink:
Тоа што сум жена не значи дека..не ме бива за некои работи.

Искуство имаат повеќе, тоа е сигурно, под претпоставка дека работеле на терен претходно. Но тоа искуство и знаење треба да се пренесе на помладите.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
А да прашам вака чисто информативно кога тигрите или другите припадници на специјалните полициски сили се наоѓаат во полициска станица односно во нивните бази носат обична униформа или си ги носат оние нивни специјални униформи ?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ѓабе ти е искуство кога немаш агилност,брзина и кондиција.Те праќаат на задача да скиниш терорист со снајпер.Се наоѓа на планина.Треба да се качуваш по карпи.Кој ќе биде побрз ти со 40 години или тој со 25?Ќе бидеш само пречка.Искусните седат во шатор и ја планираат акцијата ама не ја вршат.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Хах, е сега ме насмеа. Некои жени се 100 пати подобро подготвени од 10 мажи. Затоа не генерализирај :nenene::wink:
Тоа што сум жена не значи дека..не ме бива за некои работи.

Искуство имаат повеќе, тоа е сигурно, под претпоставка дека работеле на терен претходно. Но тоа искуство и знаење треба да се пренесе на помладите.

А да не работеш во војската или полицијата или си онака надарена само ? :salut:

--- надополнето ---

А да прашам вака чисто информативно кога тигрите или другите припадници на специјалните полициски сили се наоѓаат во полициска станица односно во нивните бази носат обична униформа или си ги носат оние нивни специјални униформи ?

Другар конкретно тигрите седат во касарните бе какви тигри во станици што ти е тебе тоа не се обични џандари па да јадат буреци и да пијат пива и кафиња во канцелариите (освен по потреба одат во станиците али 6-7 пати во годината :toe:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
А да не работеш во војската или полицијата или си онака надарена само ? :salut:

--- надополнето ---




Другар конкретно тигрите седат во касарните бе какви тигри во станици што ти е тебе тоа не се обични џандари па да јадат буреци и да пијат пива и кафиња во канцелариите (освен по потреба одат во станиците али 6-7 пати во годината :toe:
Види, за тоа која сум и што работам (како и за тоа што сум работела) не можам да зборам. Но можам да ти гарантирам дека мојата моментална подготвеност е на далеку повисоко ниво од ..на некои.

А за тоа во болд, не се обични џандари... баш ме насмеавте... Како тие да не се луѓе ..па не јадат бурек итн итн итн. Сепак лошо оформена реченица. Без лоша намера се насмеав. ..Сепак..смешно ми е :pos2:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Користат ли некои наши специјални единици MP5?
 
С

Спенсер

Гостин
Користат ли некои наши специјални единици MP5?
Воопшто,и во АРМ и во МВР,па и во цел свет се користи Мп-5...

--- надополнето ---

А да прашам вака чисто информативно кога тигрите или другите припадници на специјалните полициски сили се наоѓаат во полициска станица односно во нивните бази носат обична униформа или си ги носат оние нивни специјални униформи ?
Најчесто ЕСЗ/ЕСН седат во касарна... се знае во која... е, ЕБР/ПЕП,често се излезени надвор,на задачи (протести,апсења,обезбедување натпревари и слично)... само припадниците на ПЕП се врткаат по станиците,затоа што нивно работно место е станица... доколку ги викнат,облекуваат соодветна уфниформа и опрема и дејствуваат според потреба :) а додека седат во касарна,си ја носат униформата,црна/тегет/шарена,која и да е,спремни се за акција/// се надевам јасно е :)
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
da da se znae toa, PEP se obicni candari no bidejki ima nekoi poveke podgotveni odat vo PEP
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Колку што знам во ПЕП се џандари кои се поспремни и во поголема форма кои ги земаат од обичниве џандари и најчесто можеме да ги видиме како обезбедуваат поштенски и банкарски комбиња, со бели пежо каравани, а во лично оружје носат југослвенски м92 kal. 7.62(http://www.zastava-arms.co.rs/) тоа се овие, а овие џандари по униформата личат како Тигрите па на почетокот мислев дека тоа го прават Тигрите но еднаш успеав да им ги видам амблемите кои им се на униформите, а тоа е стандардниот амблем на полицијата, а амблем на Тигри не забележав на нивните униформи

Исправете ме ако грешам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom